Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uchodźcy w Polsce. Zobacz wyniki badania

0
Podziel się:

80 procent z nich mieszka w trudnych warunkach lokalowych, a zajmowane przez nich mieszkania często są w złym stanie technicznym i są przeludnione.

Uchodźcy w Polsce. Zobacz wyniki badania
(Galamik/Dreamstime)

80 procent z nich mieszka w trudnych warunkach lokalowych, a zajmowane przez nich mieszkania często są w złym stanie technicznym i są przeludnione - wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Spraw Publicznych.

Wśród głównych przyczyn bezdomności uchodźców eksperci ISP wyliczają: ograniczoną liczbę mieszkań socjalnych i komunalnych (w tym mieszkań odpowiednich dla rodzin wielodzietnych); niewydolność ekonomiczną uchodźców (czyli niezdolność do osiągnięcia dochodów wystarczających na wynajęcie i utrzymanie odpowiedniego mieszkania); niechęć właścicieli do wynajmowania mieszkań cudzoziemcom.

Najnowsze wyniki badań o zagrożeniach bezdomnością wśród uchodźców przedstawiła wczoraj w Warszawie dr Kinga Wysieńska z Instytutu Spraw Publicznych oraz Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Wynika z nich, że jedynie 20 proc. uchodźców ma zabezpieczone warunki mieszkaniowe.

Podkreśliła, że Polacy mają większe szanse na wynajem mieszkania niż uchodźcy. Wśród tych ostatnich większe szanse mają mężczyźni niż kobiety. _ - Uchodźcy popadają zazwyczaj w bezdomność ukrytą. Zamieszkują w lokalach niezabezpieczonych, niebezpiecznych dla zdrowia. Często są to lokale przeludnione, które nie zapewniają prywatności oraz bezpiecznej przestrzeni do nawiązywania relacji społecznych _ - powiedziała Wysieńska.

Podczas podobnych badań ISP z 2011 roku liczbę uchodźców pozostających w Polsce bezdomnymi oszacowano na poziomie około 2 tys. osób. _ Uchodźcy, którzy przyjeżdżają do Polski, są bezdomni na dzień dobry. - W większości przypadków mieszkają w miejscach zbiorowego zakwaterowania lub w przeludnionych mieszkaniach, często o bardzo niskim standardzie. Im dłużej przebywają w takich warunkach, tym trudniej im zmienić swoją sytuację życiową _ - podkreśla w komentarzu do badania Wysieńska.

ISP podkreśla, że bezdomność i wykluczenie mieszkaniowe mają negatywny wpływ na różne sfery życia uchodźców, w tym na zwiększony poziom agresji i występowanie wśród nich aktów przemocy; na relacje między członkami rodziny (rozpad więzi i brak dbałości o dzieci) oraz na edukację dzieci (częsta zmiana miejsca pobytu powoduje konieczność zmiany szkoły; zdarza się, że dzieci w ogóle przestają się uczyć).

By zapobiec tym problemom, ISP formułuje szereg wniosków i zaleceń. Wskazuje m.in., że uchodźcom trzeba zapewnić program aktywizacji zawodowej i pomoc w znalezieniu mieszkania, zwiększyć także pulę mieszkań przeznaczonych dla uchodźców.

Czytaj więcej w Money.pl
Tatarscy uchodźcy z Krymu znajdują schronienie i pomoc we Lwowie We Lwowie Tatarów przygarnia z otwartymi ramionami Petro Kołodyj, przewodniczący Rady Obwodu Lwowskiego, który uruchomił specjalną, bezpośrednią linię telefoniczną dla osób, które chcą się tu schronić.
Polska przyjęła nowe prawo ws. uchodźców _ Zbieg okoliczności spowodował, że akurat prace nad tą ustawą zakończyliśmy, kiedy problem uchodźców, odpukać, może stać się praktyczny - _ powiedział premier.
Ukraińcy nie chcą przyjeżdżać do Polski Wzmożonego napływu naszych wschodnich sąsiadów nie było także podczas "pomarańczowej rewolucji".
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)