Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE i USA powrócą do rozmów pomimo PRISM?

0
Podziel się:

Dla Polski ważną kwestią w ramach negocjacji z USA jest zniesienie amerykańskich ograniczeń w eksporcie gazu do Unii.

UE i USA powrócą do rozmów pomimo PRISM?
(Xavier Hape/CC/Wikipedia)

Już na początku przyszłego tygodnia do Waszyngtonu wybiera się 60 ekspertów KE na pierwszą rundę negocjacji o wolnym handlu z USA. Rozmowy ruszają w cieniu afery z amerykańskimi podsłuchami w instytucjach UE, ale apele o zawieszenie rozmów do czasu wyjaśnienia afery ucichły.

Chodzi o program wywiadowczy Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) PRISM, w ramach którego - według doniesień - zakładano podsłuchy w instytucjach unijnych. Ponadto NSA i FBI miały w ramach PRISM sprawdzać dane na serwerach czołowych firm internetowych. Jeszcze w lipcu odbędzie się pierwsze spotkanie specjalnej grupy amerykańskich i europejskich ekspertów, którzy zajmą się ustalaniem faktów związanych z tym programem szpiegowskim.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Pia Ahrenkilde Hansen zapewniała, że nie ma żadnej _ bezpośredniej współzależności _ pomiędzy negocjacjami umowy o wolnym Handlu z USA (TTIP) a aferą PRISM. Negocjacje umowy i praca grupy roboczej wyjaśniającej aferę będą przebiegały _ równolegle _.

Jeszcze wczoraj rano zawieszenia negocjacji handlowych do czasu wyjaśnienia afery domagała się Francja; postulaty takie zgłaszały też niektóre frakcje w PE. Ostatecznie Francja wycofała się w związku z ustanowieniem grupy roboczej, a eurodeputowani przegłosowali rezolucję bez zapisu o zawieszeniu rozmów handlowych.

Rzeczniczka podkreśliła, że szef KE jest _ zaangażowany _ na rzecz zawarcia umowy handlowej z USA, oraz że KE spodziewa się równoległej pracy w ramach unijno-amerykańskiej grupy roboczej, która przeanalizuje _ nadzór działalności wywiadowczej oraz kwestie prywatności i ochrony danych _. Dodała, że grupa robocza ze strony UE będzie składała z przedstawicieli KE, a także specjalistów od wywiadu z krajów członkowskich.

Pierwsza runda negocjacji handlowych z USA ma rozpocząć się w poniedziałek w Waszyngtonie i potrwać do piątku. W tym roku mają odbyć się jeszcze dwie rundy rozmów: wczesną jesienią w Brukseli oraz przed świętami Bożego Narodzenia w Waszyngtonie.

Jak podkreślają unijne źródła zbliżone do rozmów, negocjacje będą bardzo skomplikowane zwłaszcza w dziedzinie zgodności przepisów dotyczących sektora finansowego. Kontrowersyjnymi tematami są też usługi audiowizualne, które głównie na wniosek Francji są wyłączone z negocjacji na tym etapie. Dla UE ważny jest też dostęp unijnych firm do przetargów w USA, zwłaszcza w dziedzinie transportu.

_ - Jest duża wrażliwość w sprawie przetargów, tu Stany Zjednoczone będą prezentować twarde stanowisko, ale dla nas to bardzo ważny element negocjacji. Spodziewałbym się, że to będzie trudna kwestia _ - powiedział brukselski dyplomata. Zapewnił jednocześnie, że w innych drażliwych kwestiach jak GMO czy ochrona danych nie ma mowy o zmianie unijnych przepisów w związku z negocjacjami.

Dla Polski ważną kwestią w ramach negocjacji z USA jest zniesienie amerykańskich ograniczeń w eksporcie gazu do Unii. Źródła w Brukseli zaznaczają, że wszystkie umowy handlowe UE zawierają zapisy o zniesieniu restrykcji eksportowych i że takie też będzie _ oczywiste _ oczekiwanie UE w rozmowach z USA.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie chcą ekspansji amerykańskiej rozrywki Francuzi chcą wyłączenia z umowy sektora usług audiowizualnych. Boją się masowej ekspansji produktów medialnych z USA. Polska popiera Francję.
"Ta umowa to kluczowa sprawa dla USA i UE" - _ Od strony gospodarczej umowa o wolnym handlu, między UE i USA, jest bardzo ważna. Wartość handlu transatlantyckiego to 650 mld dolarów rocznie _ - mówił były ambasador USA w Polsce Lee Feinstein podczas Wrocław Global Forum.
Unijni dyplomaci szpiegowani przez USA? Posłowie zobowiązali parlamentarne komisje do przygotowania w tej sprawie szczegółowego raportu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)