Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Rosną wątpliwości Polski co do paktu fiskalnego

0
Podziel się:

Eksperci krajów UE nie uzgodnili dziś kształtu nowego paktu fiskalnego. Polska zaczyna mieć poważne wątpliwości.

UE: Rosną wątpliwości Polski co do paktu fiskalnego
(PAP/Paweł Supernak)

Eksperci krajów UE nie uzgodnili dziś kształtu nowego paktu fiskalnego. Zajmą się nim przywódcy. Francja, Belgia i Estonia nie chcą, by w szczytach eurolandu brały udział kraje spoza euro, które podpiszą pakt. Polska zaczyna mieć _ poważne wątpliwości _.

Dziś wieczorem najnowszy tekst umowy omawiali przedstawiciele rządów; jak wskazało źródło unijne po spotkaniu, grupa robocza zakończyła techniczne prace. Projekt z poprawkami z tego spotkania trafi pod obrady ministrów finansów grupy euro i całej UE, a następnie na szczyt UE. _ Pozostały rozbieżności na tyle polityczne, że będą rozstrzygnięte przez szefów państw _(na szczycie UE pod koniec miesiąca) - powiedział anonimowy informator.

Ostatni projekt zakłada m.in., że Polska, ani inne kraje spoza strefy euro nie będą brały udziału w szczytach eurolandu, nawet jeśli podpiszą nowy traktat. Ze spotkań eurolandu - zgodnie z zapisami projektu - wykluczony został też przewodniczący PE.

_ - Istnieje niebezpieczeństwo, że ta umowa będzie prowadziła do jakiejś dezintegracji UE i metody wspólnotowej _ - zaznaczył informator. Jego zdaniem _ 25 państw uczestniczy w tym ćwiczeniu wbrew swoim przekonaniom _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/207/m83663.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/czechy;nie;zrzuca;sie;na;eurobankrutow,10,0,987658.html) *Ten prezydent nie chce zrzutki na Euroland * Czeski prezydent Vaclav Klaus uważa, że szczyt UE nie rozwiązał żadnych problemów.

Minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz powiedział, że kwestia paktu fiskalnego jest _ otwarta _. _ Negocjacje trwają _ - zaznaczył. Dodał, że kwestie polityczne, takie jak udział krajów spoza eurolandu w szczytach euro, będą _ przeniesione na wyższy szczebel polityczny _ i omawiane podczas szczytu UE. - _ Decyzja Polski o przystąpieniu do umowy będzie podjęta, gdy będzie gotowy jej ostateczny kształt _ - zaznaczył.

Jeszcze wczoraj przed dzisiejszym spotkaniem ekspertów, premier Donald Tusk podkreślał, że za wcześnie, by mówić o porażce.

_ - To nie jest być albo nie być dla Polski. Wydawało się, że to jest w interesie wszystkich państw UE, aby decyzje, które dotyczą strefy euro - ale przecież siłą rzeczy będą dotyczyły także wszystkich innych państw UE pośrednio i bezpośrednio - rodziły się w dyskusji, w której uczestniczą wszyscy _ - mówił.

Siłą napędową międzyrządowego porozumienia - które w ostatniej wersji nazwano _ traktatem _ - są Niemcy i Francja. _ Jednemu państwu zależy, żeby pieniądze, które wykłada na pomoc innym (m.in. Grecji) były obwarowane takimi warunkami, żeby ich nie zmarnować, a drugiemu - na odzyskaniu porządku w UE sprzed rozszerzenia, bo jego efektywna pozycja zaczęła maleć _ - oceniło źródło. Zaznaczyło, że inne kraje zaczynają tracić cierpliwość, a cele umowy można było osiągnąć bez traktatu międzyrządowego.

Możliwość niepodpisania umowy - według unijnego źródła - bierze pod uwagę Polska, która będzie miała _ poważne wątpliwości _, jeśli zapisy pozwolą umowie _ wchodzić _ w kompetencje Unii i usankcjonują ekskluzywne spotkania państw euro. Takich wątpliwości nie ma sprawująca prezydencję w UE Dania, której nie zależy na udziale we wszystkich spotkaniach euro. Dania należy do grupy państw, które nie zobowiązały się - tak jak Polska - do przyjęcia wspólnej waluty.

Czytaj więcej o polskich negocjacjach w Unii
Nie chcą nas w pakcie fiskalnym. Tusk macha ręką Z nowego projektu umowy wynika, że Polska ani inne kraje spoza strefy euro, nie będą brały udziału w szczytach Eurolandu.
Miller apeluje do premiera o spotkanie Wniosek w tej sprawie już wczoraj złożyło PiS i posłowie Solidarnej Polski.
Przyjmiemy euro w ciągu 8 lat? Donald Tusk sugeruje, by ostrożnie traktować deklarację ministra finansów wątpiącego, że Polska w najbliższych latach wejdzie do strefy euro. Jednocześnie podkreślił, że funkcjonowanie strefy Schengen ma dla nas bardzo dużą wartość.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)