Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina bierze kurs na wschód. Wystraszyli się Putina

0
Podziel się:

Janukowycz powiedział Putinowi, że Ukraina jest gotowa do powołania wspólnego z Rosją konsorcjum ds. transportu gazu.

Wiktor Janukowycz
Wiktor Janukowycz (EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV<br>RIA NOVOSTI/KREMLIN POOL)

O zmianie kierunku polityki władz, pisze prasa w Kijowie, oceniając nieoczekiwaną wizytę prezydenta Wiktora Janukowycza (na zdj.) w Soczi, gdzie spotkał się on wczoraj z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Choć o wynikach rozmów nie poinformowano, cytowani przez media eksperci uważają, że Janukowycz powiedział Putinowi, że Ukraina jest gotowa do powołania wspólnego z Rosją konsorcjum ds. transportu gazu oraz przyłączenia się - na prawach obserwatora - do Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu.

_ Jak pokazuje ukraińska historia współczesna, tak nagłe wizyty prezydenta Ukrainy często kończą się nieprzewidywalnymi decyzjami. Jeśli potrzebne było spotkanie w cztery oczy, to zapewne chodzi o duże pieniądze _ - tak spotkanie Janukowycza z Putinem skomentował w rozmowie z gazetą _ Kommiersant-Ukraina _ wicedyrektor centrum analitycznego im. Razumkowa w Kijowie Wałerij Czały.

Od jutra w stolicy Kazachstanu Astanie odbywać się będzie posiedzenie przywódców Rosji, Białorusi i Kazachstanu. Ma być na nim także obecny Janukowycz. _ 29 maja w Astanie ma dojść do podpisania memorandum o przydzieleniu Ukrainie statusu obserwatora w Unii Celnej _ - czytamy w dzienniku.

Źródła gazety w ukraińskim rządzie poinformowały, że tematem rozmów Janukowycza i Putina w Soczi mogło być powołanie konsorcjum ds. zarządzania ukraińskim systemem gazociągów oraz obniżka cen rosyjskiego gazu dla Kijowa.

_ Jesteśmy w tej sprawie gotowi przystać na warunki strony rosyjskiej, gdzie Gazprom staje się kluczowym uczestnikiem konsorcjum, a jego prawa zostają zatwierdzone na poziomie ustawodawczym w zamian na obniżenie stawek za gaz _ - powiedział rozmówca _ Kommiersanta _.

_ Komsomolskaja Prawda w Ukrainie _, pisząc o możliwym włączeniu Ukrainy do Unii Celnej na prawach obserwatora, wyraża opinię, że nie zaszkodzi to planowanemu na listopad podpisaniu umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a UE.

Takiego samego zdania jest cytowany przez gazetę premier Ukrainy Mykoła Azarow. _ W przypadku pozytywnej decyzji prezydentów (ws. przyznania Ukrainie statusu obserwatora w Unii Celnej) zostanie podpisane memorandum, które w żadem sposób nie odbije się negatywnie na oczekiwanym w listopadzie podpisaniu umowy o stowarzyszeniu z UE _ - czytamy w artykule pod tytułem _ Kurs na wschód _.

Czytaj więcej w Money.pl
Szczyt Partnerstwa Wschodniego okazją do podpisania umowy Ukraina-UE Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie byłby wspaniałą okazją do podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE.
Władze Ukrainy niechętne warunkom Unii _ Nie będzie tragedii, jeśli umowa stowarzyszeniowa zostanie podpisana dopiero po wymianie rządzącej na Ukrainie ekipy. _
Ministrowie UE naciskają na Ukrainę. Powód? Unia Europejska dostrzega wysiłki władz w Kijowie na rzecz reform i nalega, by kontynuowały one te starania, by możliwe było podpisanie w listopadzie umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z UE.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)