Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina w UE. "Unia musi nauczyć się cierpliwości"

0
Podziel się:

Protesty oznaczają, że sprawa spoglądającej na Zachód Ukrainy nie została bezpowrotnie utracona na szczycie Partnerstwa Wschodniego i nie będzie porzucona bez walki.

Ukraina w UE. "Unia musi nauczyć się cierpliwości"
(PAP/EPA)

W przypadku Ukrainy nie sprawdza się taktyka _ wszystko albo nic _. Jeśli Moskwa wymagała od Ukrainy ostatecznego wyboru między integracją eurazjatycką a zbliżeniem z UE, stało się to m.in. dlatego, że podobny język płynął z Brukseli - pisze _ Financial Times _.

Komentatorka Mary Dejevsky przypomina, że Ukraina od uzyskania niepodległości jest rozdarta między orientacją wschodnią a zachodnią. _ Kijów, kiedyś stojący okrakiem między Wschodem a Zachodem, teraz skłania się bardziej ku Zachodowi, dzięki swej nowej klasie średniej _ - zauważa, odnosząc się do trwających demonstracji, największych - jak podkreślono - _ od dni chwały sprzed dziewięciu lat _.

_ Protesty oznaczają, że sprawa spoglądającej na Zachód Ukrainy nie została bezpowrotnie utracona w Wilnie (na szczycie Partnerstwa Wschodniego) i nie będzie porzucona bez walki. To powinno być pewne pocieszenie dla Brukseli, która najwyraźniej wycofała się, aby lizać rany _ - pisze komentatorka.

Zaznacza jednak, że UE musi unikać błędów z minionych miesięcy. _ Jeśli Moskwa ciężką ręką przymuszała Ukrainę do definitywnego wyboru między własną Eurazjatycką Unią Gospodarczą a bliższymi związkami (poprzez Partnerstwo Wschodnie) z UE, częściowo było to z powodu podobnej retoryki "wszystko albo nic" dochodzącej z Brukseli. Nalegając na podpis Kijowa przed ostatecznym terminem pod koniec listopada, Bruksela prosiła o coś, co dla Ukrainy zawsze jest trudne _ - pisze Dejevsky. Zastrzega, że nie jest jasne, czy działo się tak z powodu nieznajomości ukraińskich realiów, czy innych czynników, jak kryzys euro lub wybory w Niemczech.

Jak wyjaśnia autorka na łamach _ FT _, nie chodzi o to, że prezydent Wiktor Janukowycz jest prorosyjski, choć jest tak postrzegany na Zachodzie, ale raczej o to, że Ukraina nie określiła jeszcze do końca swej posowieckiej tożsamości, a także nie zerwała więzów gospodarczych sięgających czasów radzieckich.

Komentatorka ocenia, że przede wszystkim tempo jakichkolwiek nowych negocjacji z Ukrainą musi być spokojniejsze. _ Być może nawet warto poczekać na wybory prezydenckie na Ukrainie na początku 2015 roku, które mogą się teraz koncentrować na kwestii europejskiej. Jednak w interesie Ukrainy każda decyzja powinna przewidywać tymczasowe rozwiązanie umożliwiające utrzymanie się w dwóch obozach _ - komentuje autorka. Jak podsumowuje, _ zimna wojna, kiedy Ukraina mogła być traktowana jako trofeum do zdobycia lub stracenia, już się skończyła _.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)