Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina w unii celnej. "Zachód nadal wywiera nacisk na Kijów"

0
Podziel się:

Minister zapewnił, że Rosja niczego nikomu nie narzuca w sprawie udziału w inicjowanych przez nią projektach integracyjnych.

Ukraina w unii celnej. "Zachód nadal wywiera nacisk na Kijów"
(PAP/EPA)

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oskarżył Zachód, że nadal wywiera _ nieukrywany nacisk _ na rząd Ukrainy w sprawie bliższych związków z UE, choć Kijów przyjął już ofertę pomocy finansowej z Moskwy.

- _ Zdziwienie wywołują próby wywierania nieukrywanego nacisku na rząd Ukrainy, które są kontynuowane mimo decyzji, jakie wczoraj podjęte zostały w Moskwie _ - powiedział Ławrow. Wypowiadał się na posiedzeniu Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu.

- _ Pod adresem Kijowa wysuwane są bezapelacyjne żądania, by dokonał wyboru na rzecz Europy. W samym tym apelu zawiera się wewnętrzna sprzeczność, a przy tym, suwerennemu państwu odbiera się prawo samodzielnej oceny sytuacji i działania zgodnie z jego prawodawstwem i interesami narodowymi _ - dodał szef dyplomacji Rosji.

Zapewnił, że Rosja respektuje _ suwerenny wybór Ukrainy _. Liczy też na to, że sąsiedni kraj poradzi sobie z obecnymi problemami, czyniąc to _ na płaszczyźnie konstytucji i prawa _, i podejmie _ własną decyzję _.

Minister zapewnił też, że Rosja niczego nikomu nie narzuca w sprawie udziału w inicjowanych przez nią projektach integracyjnych. Trzy kraje - Rosja, Białoruś i Kazachstan - chcą 1 stycznia 2015 roku wejść na _ nowy etap integracji _, którym ma być Unia Eurazjatycka. Rosja popiera _ starania Armenii i Kirgistanu o udział w tych procesach integracyjnych _ - mówił Ławrow.

Wczoraj podczas wizyty w Moskwie prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza osiągnięto porozumienie, na mocy którego Rosja obniży od stycznia cenę gazu dla Ukrainy z około 400 do 268,5 dolarów za 1000 metrów sześciennych, a także kupi za 15 mld dolarów obligacje rządu ukraińskiego. Przedstawiciele UE ocenili, że porozumienia te nie muszą być sprzeczne z umową stowarzyszeniową między Ukrainą a Unią.

Władze Ukrainy w listopadzie wstrzymały przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE, uzasadniając to obawą przed pogorszeniem relacji gospodarczych z Rosją. Unia deklaruje, że nadal chce podpisać z Ukrainą umowę, ale oczekuje od władz w Kijowie jasnego zobowiązania, że chcą one zawrzeć tę umowę.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)