Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia chce zmian w umowie gazowej, trzeba rozmawiać z Rosją

0
Podziel się:

Wicepremier Pawlak przekonuje, że Komisja Europejska chce jedynie przeredagowania dokumentów.

Unia chce zmian w umowie gazowej, trzeba rozmawiać z Rosją
(kprm.gov.pl)

Wicepremier Waldemar Pawlak twierdzi, że Komisja Europejska zgodziła się na zawarcie umowy z Rosją na tranzyt gazu. Unia przejrzała dokumenty i chce - jak przekonuje wicepremier - by przeredagować je tak, by lepiej odpowiadały unijnemu prawu.

- _ Komisja Europejska chce wziąć udział w tej redakcji. Zmiany będę jednak na tyle drobne, że nie będą wymagały renegocjacji umowy z Rosją. Chodzi po prostu o lepsze, precyzyjniejsze ujęcie niektórych zagadnień _ - wyjaśnia wicepremier Pawlak.

Wicepremier poinformował, że w tej chwili mamy już ustalony tekst korekt i poprawek redakcyjnych porozumienia, tak, by było zgodne z prawem europejskim. Pozostają jedynie rozmowy z Rosją. Waldemar Pawlak zapowiedział, że będą one dotyczyły zapisów związanych z operatorem przesyłowym.

POSŁUCHAJ WALDEMARA PAWLAKA:

O akcpetacji Unii dla naszej umowy z Rosją świadczą słowa unijnego komisarza do spraw energii Guenthera Oettingera. - J_ estem optymistymistą. Jest spora szansa na wspólne stanowisko między Polską a Rosją, uwzględniające europejskie regulacje w tej umowie _- powiedział po wczorajszym spotkaniu z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem.

Pawlak przed spotkaniem z Oettingerem wskazywał na pewien postęp osiągnięty _ w trybie roboczym _ z urzędnikami KE. _ - Zostały uzgodnione elementy, które, wydaje się, rozwiązują problemy poruszane przez przedstawicieli KE _ - mówił.

( http://static1.money.pl/i/a/234/35050.jpg System gazociągów w Europie - istniejące i planowane (kliknij aby powiększyć) )
System gazociągów w Europie
- istniejące i planowane
(kliknij aby powiększyć)
_ źródło:URE _

Spotkanie dotyczyło m.in. zasad ustalania taryfy za tranzyt rosyjskiego gazu przez Polskę i zarządzania gazociągiem, który go transportuje. Chodzi o aneks do porozumienia rządów Polski i Rosji, dotyczący zwiększenia dostaw gazu do Polski do 10,3 mld m sześc. rocznie i wydłużenia ich do 2037 roku. Jego projekt sporządzono po tym, gdy na początku ubiegłego roku surowiec przestał do Polski dostarczać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo.

Zastrzeżenia KEdotyczą przede wszystkim braku poszanowania unijnej zasady rozdziału właścicielskiego w zakresie produkcji i przesyłu energii, faktycznej niezależności operatora gazociągu jamalskiego oraz dostępu do niego stron trzecich, zainteresowanych przesyłem gazu.

Zgodnie z projektem umowy, operatorem gazociągu jamalskiego na polskim odcinku ma zostać należący do Skarbu Państwa Gaz-System. KE chce się upewnić, że decydującej roli nie będzie odgrywała pełniąca obecnie funkcję operatora, należąca głównie do PGNiG i Gazpromu, spółka EuRoPolGaz.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t74965.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gazprom;o;umowie;z;polska;rosja;nie;jest;w;ue,134,0,671622.html) Gazprom o umowie z Polską: Rosja nie jest w UE Prasa w Rosji przytacza stanowisko koncernu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/12/t90380.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/unia;ma;zastrzezenia;do;gazowej;umowy;z;rosja,186,0,600762.html) Unia ma zastrzeżenia do gazowej umowy z Rosją Wątpliwości Brukseli budzą zapisy oddające Rosjanom wyłączność na tranzyt gazu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t86631.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pawlak;umowa;z;rosja;zgodna;z;prawem;ue,112,0,600688.html) Pawlak: Umowa z Rosją zgodna z prawem UE Bruksela miała wątpliwości m.in. co do wysokości taryf przesyłowych za rosyjski gaz.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)