Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Unia walczy z podróbkami

0
Podziel się:

Parlament Europejski zdecydował, że za piractwo i podrabianie markowych produktów w każdym kraju UE grozić będą cztery lata więzienia.

Unia walczy z podróbkami
(PAP)

Kradzież własności intelektualnej oraz naruszenie ustawy o prawach autorskich będzie podlegała we wszystkich krajach członkowskich UE karze pozbawienia wolności przynajmniej do czterech lat, postanowił Parlament Europejski.

W wielu państwach wspólnoty kary te są obecnie wiele niższe. Tymczasem w Niemczech już dziś fałszerzom produktów grożą kary pozbawienia wolności do lat pięciu. Ponieważ nowa dyrektywa dopuszcza stosowanie kar pozbawienia wolności powyżej lat czterech zgodnie z przepisami danego państwa, w przypadku Niemiec prawo to nie będzie podlegało zmianom.

_ W Polsce, jak i w Niemczech za publiczne rozpowszechnianie utworów bez zgody właściciela praw autorskich grozi kara grzywny lub więzienia do pięciu lat. _

Kary te dotyczą fałszowania wszystkich produktów od części samochodowych, lekarstw, odzieży i akcesoriów, po utwory muzyczne oraz oprogramowanie. Dotyczy to nie tylko samych fałszerzy, ale również handlarzy.

Tak więc handlujący w sklepach lub na giełdach podróbkami markowych produktów muszą liczyć się z karą pozbawienia wolności. Wyjątek stanowią osoby prywatne, jeżeli np. dojdzie z ich strony tylko do naruszenia praw autorskich. Jad podkreślił europoseł Peter Hans Meyer z CDU, z powodu skopiowania utworu muzycznego lup programu na użytek własny nikt nie będzie musiał iść do więzienia.

Więcej problemów niż korzyści?

ZOBACZ TAKŻE:
Nie dajcie sobie wmówić, że jesteście piratami Tymczasem niemiecka partia Zielonych skrytykowała, że dyrektywa stworzy więcej problemów niż sama rozwiąże. Kary powinny zostać rozszerzone wyłącznie na przestępczość zorganizowaną i masowy import nielegalnych towarów. Małe przedsiębiorstwa handlowe nie są często w stanie ustalić dokładnie pochodzenia towarów. Tymczasem zgodnie z dyrektywą także firmy te muszą obawiać się ścigania za przestępstwa związane z fałszowaniem produktów.

Państwa wspólnoty wspierają dyrektywę. Oczekuje się, że zostanie ona przyjęte jeszcze pod niemieckim przewodnictwem UE. Przepisy te musiałyby zostać w odpowiednim terminie wprowadzone do prawa karnego wszystkich państw UE.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)