Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UOKiK ws. PGNiG. Spółka nie wykonała ich zaleceń

28
Podziel się:

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) potwierdził, że PGNiG S.A. częściowo nie wykonało decyzji UOKiK - poinformował Urząd w komunikacie. Spółka nie usunęła z umów z odbiorcami ograniczeń w zmniejszaniu ilości zamawianego gazu.

UOKiK ws. PGNiG. Spółka nie wykonała ich zaleceń
(Wlodzimierz Wasyluk)

Kolejna odsłona w sporze UOKiK i PGNiG. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) potwierdził, że PGNiG S.A. częściowo nie wykonało decyzji UOKiK - poinformował urząd. Spółka nie usunęła z umów z odbiorcami ograniczeń w zmniejszaniu ilości zamawianego gazu. Grozi jej wysoka kara ponad 10 mln złotych.

Jak przypomniał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w grudniu 2013 r. wydał decyzję, w której wskazał, że Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. nadużyło swojej pozycji dominującej. "Spółka zobowiązała się wówczas dobrowolnie, że zmieni treść umów ze swoimi odbiorcami, m.in. usunie ograniczenia w zmniejszaniu ilości paliwa oraz mocy umownej zamawianych na kolejny rok gazowy" - czytamy w informacji.

W październiku 2014 r. urząd wszczął postępowanie sprawdzające, które wykazało, że PGNiG S.A. nie wykonało w całości decyzji. "Spółka zaproponowała odbiorcom usunięcie zakwestionowanych postanowień przy jednoczesnym wprowadzeniu nowych postanowień o podobnych skutkach" - wskazał Urząd. Odbiorcy, przyjmując zaproponowane warunki, zobowiązaliby się do nabywania od PGNiG S.A. gazu, którego minimalna ilość byłaby stała, ustalona na określonym poziomie zamówienia z 2014 r.

Maksymalna kara za niewykonanie decyzji Urzędu wynosi do 10 tys. euro za każdy dzień zwłoki. Na PGNiG S.A. została nałożona sankcja 5 tys. euro dziennie za 490 dni opóźnienia. Łącznie było to 2 mln 450 tys. euro, co stanowiło równowartość ponad 10 mln zł.

Przedsiębiorca odwołał się od decyzji.

Jak wskazał UOKiK, w marcu 2017 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w całości oddalił odwołanie, utrzymując w mocy rozstrzygnięcie Urzędu. W ustnym uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, że wykonanie decyzji powinno nastąpić zgodnie z jej treścią.

W ocenie SOKiK, wobec jasno określonego sposobu wykonania decyzji w jej sentencji, nie można uznać za prawidłowe jej wykonanie działań PGNiG S.A. polegających na faktycznym wprowadzeniu nowych postanowień wykraczających poza zakres zobowiązania.

Sąd uznał, że wysokość kary została wyznaczona prawidłowo.

Jak poinformował PAP UOKiK, PGNiG ma jeszcze prawo odwołać się od tej decyzji.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 roku. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(28)
Faraon
7 lat temu
Artykuł przeczytałem. Nie znalazłem zdania na temat, jaki był w tytule. Pani Anno, jakie są te dobre wieści da Polaków? Proszę mi to wyjaśnić.[QUOTE] czytamy w informacji [/QUOTE]
Az
7 lat temu
Czy UOKiK zainteresował się dlaczego PGNiG podniósł ceny gazu gdy nie ma na to ekonomicznego uzasadnienia?! Dlaczego UOKiK nie broni konsumentów przed monopolista PGNiG, który podwyższa ceny gazu gdy ropa naftowa i jej pochodne Tanieją?! Klienci PGNiG nabici w Amber Gaz!
vitek
7 lat temu
No to już wiadomo dlaczego gaz ma podrożeć - konsumenci muszą za Panów zapłacić karę!
zwykły Poloak
7 lat temu
Trzeba drani z PGNiG - e nauczyć moresu. W Polsce za rządów PiS prawo ma być przestrzegane. Za poprzedniej władzy mogli robić co chcieli!
pol
7 lat temu
proponuję referendum , czy społeczeństwo chce tańszy gaz z Rosji , czy w swojej "głupocie " żądamy na złość Rosji droższy ,
...
Następna strona