Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA ogłasza nowe sankcje. Najmocniej odczują to zwykli obywatele

0
Podziel się:

Stany Zjednoczone idą w ślady UE. Restrykcje mogą być w całości lub w części zawieszone, jeśli rozejm na Ukrainie będzie przestrzegany.

USA ogłasza nowe sankcje. Najmocniej odczują to zwykli obywatele
(thisisbossi/CC/Flickr)

Amerykańskie ministerstwo finansów ogłosiło, że wprowadza nowe sankcje. Obejmą one m.in. Sbierbank, największą rosyjską instytucję finansową oraz Gazprombank. _ - Zaostrzone sankcje wobec Rosji najbardziej odczują jej obywatele _ - uważa ekonomista Tomasz Strachanowski z sądeckiego oddziału Stowarzyszenia Współpracy Polska - Wschód.

Aktualizacja 17:19

Ekspert przyznaje jednak, że restrykcje są konieczne aby skutecznie wpłynąć na zmianę polityki prezydenta Władimira Putina. Jak podkreśla najbardziej odczuwalne będą sankcje związane z wydobyciem ropy naftowej bo ograniczenie inwestycji ogranicza w dużej mierze rozwój gospodarczy kraju.

- _ Rosjanie muszą teraz bardziej zawalczyć o zmiany w swoim kraju - _ dodaje Tomasz Strachanowski.

Dziś kolejne unijne sankcje wobec Rosji weszły w życie. 3 największe firmy naftowe z Rosji, mają od dziś ograniczony dostęp do rynków kapitałowych Wspólnoty. Ponadto na czarną listę zostały wpisane kolejne 24 osoby z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami finansowymi.

Restrykcje obejmują też zakaz świadczenia usług przez unijne firmy przy wydobyciu ropy ze złóż arktycznych a także zakaz eksportu towarów i technologii podwójnego - cywilnego i wojskowego zastosowania.

Jak zastrzegła Unia Europejska sankcje mogą być w całości lub w części zawieszone, jeśli rozejm na Ukrainie będzie przestrzegany.

Rosjanie boją się wzrostu cen

Rosjanie najbardziej obawiają się gwałtownego wzrostu cen. Najmniej Rosjan przejmuje się rozgrywkami polityków, ograniczeniem praw obywatelskich i niskim poziomem demokracji. Sondaż na ten temat przeprowadzili socjologowie z Centrum Analitycznego Jurija Lewady.

Znaczny wpływ na odpowiedzi respondentów miała napięta sytuacja między Rosją a Unią Europejską. Jak wskazują eksperci, przede wszystkim chodzi o wzajemne sankcje, nakładane przez Moskwę i Brukselę. W związku z embargiem na liczne produkty 40 procent Rosjan obawia się ubóstwa, a 26 procent wzrostu bezrobocia.

Jednak największy strach wzbudza możliwość gwałtownego wzrostu cen, czego boi się 71 procent respondentów. Co prawda, wielu Rosjan twierdzi, że poradzi sobie bez współpracy z Zachodem, jednak z ich wypowiedzi wynika, że nie będzie to łatwy okres dla Rosji.

Sondaż przeprowadzony przez Centrum Lewady wskazuje także, że Rosjanie coraz mniej przejmują się kryzysem kultury, wartości moralnych i korupcją.

UE zaostrza sankcje wobec Rosji

Sankcje w formie zakazu wjazdu do UE i zamrożenia aktywów objęły m.in. lidera nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Władimira Żyrinowskiego i jego syna, wiceprzewodniczącego Dumy Państwowej Igora Lebiediewa, a także przywódców prorosyjskich separatystów na Ukrainie.

Na czarną listę wpisano też Siergieja Czemiezowa, bliskiego współpracownika prezydenta Rosji Władimira Putina. Obaj byli kiedyś oficerami KGB, oddelegowanymi do Drezna. W uzasadnieniu unijnej decyzji wskazano, że Czemiezow czerpie korzyści z powiązań z Putinem i pełni najwyższe stanowiska w przedsiębiorstwach państwowych. Jest prezesem konglomeratu Rostec (Rostech), wiodącego przedsiębiorstwa państwowego, które produkuje na potrzeby obronności i przemysłu. Spółki zależne tej firmy wspierały integrację zaanektowanego przez Rosję Krymu z Federacją Rosyjską.

Rozszerzenie czarnej listy oznacza, że unijne sankcje wizowe i finansowe w związku z kryzysem ukraińskim dotyczą już 119 osób. UE zamroziła także wcześniej aktywa 23 spółek.

Unia zaostrzyła też w piątek wprowadzone 1 sierpnia sankcje gospodarcze. Ograniczenia w dostępie do kapitału objęły trzy rosyjskie firmy naftowe: Rosnieft, Transnieft i Gazprom Nieft.

Sankcje obejmują zakaz zakupu, sprzedaży, świadczenia usług inwestycyjnych lub pomocy w emisji papierów wartościowych i innych instrumentów finansowych o terminie zapadalności powyżej 30 dni.

Takie same restrykcje obejmą rosyjskie banki państwowe, na które już w sierpniu UE nałożyła nieco łagodniejsze sankcje (termin zapadalności papierów, których dotyczyły sankcje, wynosił 90 dni) oraz trzy duże rosyjskie firmy zbrojeniowe: OPK Oboronprom, United Aircraft Corporation (Zjednoczona Korporacja Przemysłu Lotniczego) i Urałwagonzawod.

Zakaz sprzedaży do Rosji zaawansowanych technologii, potrzebnych do wydobycia ropy ze złóż głębinowych, złóż w Arktyce oraz z łupków poszerzono o zakaz świadczenia usług z tym związanych, jak np. dokonywania odwiertów czy pomiarów. Z kolei zakaz dostarczania odbiorcom wojskowym wyrobów i technologii podwójnego zastosowania został rozszerzony na dziewięć firm, które działają i w sektorze obronnym, i poza nim (np. firmę JSC Kałasznikow, produkującą broń strzelecką).

Kraje UE przyjęły nowe sankcje już w miniony poniedziałek, ale ich wdrożenie wstrzymano o kilka dni, aby ocenić, czy przestrzegane jest zawieszenie broni na wschodniej Ukrainie. W czwartek postanowiono wprowadzić sankcje w życie, ale jednocześnie UE oświadczyła, że do końca września ponownie oceni, czy sytuacja na wschodniej Ukrainie pozwala na zawieszenie, złagodzenie albo cofnięcie sankcji.

Także Stany Zjednoczone nie pozostają bierne

Ministerstwo finansów USA ogłosiło, że nowe sankcje wymierzone w Rosję obejmą firmy i osoby prywatne. Polegać będą m.in. na dalszym ograniczeniu dostępu do finansowania na rynkach w USA. Zamrożono m.in. aktywa 5 firm zbrojeniowych i 5 firm naftowych.

Dostęp do finansowania na amerykańskich rynkach akcji oraz obligacji będą miały ograniczone rosyjskie państwowe firmy zbrojeniowe oraz sześć największych banków w Rosji, w tym Sbierbank, Gazprom Bank i WTB (VTB).

Zabronione będzie dokonywanie transakcji opartych na instrumentach dłużnych o zapadalności przekraczającej 30 dni, emitowanych przez rosyjskie instytucje. Poprzednio ograniczenia dotyczyły papierów dłużnych o zapadalności ponad 90 dni.

Ponadto zamrożone zostaną aktywa wybranych osób prywatnych, których Reuters określa jako _ najważniejszych rosyjskich polityków _.

Zamrożono również aktywa pięciu państwowych firm zbrojeniowych, a także pięciu firm naftowych: Gazpromu, Gazprom Nieftu, Łukoilu, Surgutnieftiegazu i Rosnieftu.

Wysokiej rangi przedstawiciel amerykańskiej administracji powiedział Reuterowi, że restrykcje wymierzone w firmy naftowe mają na celu zablokowanie wydobycia ropy i gazu ze złóż głębinowych, łupkowych oraz w Arktyce.

Rozmówca Reutera wyjaśnił też, że sankcje, które obejmą rosyjskie instytucje finansowe, mają utrudnić Moskwie zarówno rolowanie długów, jak i pozyskiwanie nowego finansowania.

Ogłoszenie sankcji w piątek było skoordynowane z Unią Europejską, która również wprowadziła nowe restrykcje wobec Moskwy, by ukarać ją za zaangażowanie w konflikt na Ukrainie.

_ - Kroki te są wyrazem determinacji wspólnoty międzynarodowej (...). Dyplomatyczna i gospodarcza izolacja Rosji będzie się nasilać tak długo, jak długo postępowanie Moskwy będzie dalekie od jej słownych deklaracji _ - skomentował szef resortu finansów Jack Lew w oficjalnym komunikacie.

Czytaj więcej w Money.pl
Rubel gwałtownie w dół i ucieczka kapitału Oszczędności, jakie poczyni Moskwa dzięki embargu na import żywności, zostaną zniweczone przez ucieczkę inwestorów - oceniają eksperci.
Policzyli skutki wojny handlowej z Rosją Analitycy tną prognozę PKB za ten rok z pierwotnych 0,9 do do 0,5 procent wzrostu.
Niemcy domagają się solidarnej reakcji UE Biorąc pod uwagę objętość wymiany handlowej, skutki rosyjskiej odpowiedzi na sankcje nie będą problemem Niemiec. Gorzej z innymi krajami UE.
Zagraniczne media z podziwem o Polakach Polacy odpowiadają z humorem na rosyjskie embargo - pisze hiszpański dziennik El Mundo i dodaje: tysiące osób włączyły się w akcję (...), by pokazać, że nie boją się represji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)