Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA skierowały kolejne okręty wojenne w pobliże Półwyspu Koreańskiego

0
Podziel się:

Na wody u wybrzeży Półwyspu popłynęły niszczyciele Fitzgerald i McCain. To amerykańska odpowiedź na wojowniczą retorykę reżimu północnokoreańskiego.

USA skierowały kolejne okręty wojenne w pobliże Półwyspu Koreańskiego
(Navy NewsStand Home/CC/Wikipedia)

Na zdjęciu amerykański okręt wojenny Fitzgerald

Na wody u wybrzeży Półwyspu popłynęły niszczyciele Fitzgerald i McCain. To amerykańska odpowiedź na wojowniczą retorykę reżimu północnokoreańskiego. W stronę półwyspu ruszył także niszczyciel Decatur.

Źródło w Pentagonie podało, że okręt USS Fitzgerald wyposażony w system obrony antyrakietowej Aegis został skierowany na wody u południowo-zachodnich wybrzeży Korei Płd., a niszczyciel USS McCain zajął pozycję, która pozwoli mu podjąć działania u wybrzeży Półwyspu Koreańskiego.

Kolejny niszczyciel, USS Decatur ruszył w tym samym kierunku. Jego uzbrojenie pozwala mu również na niszczenie pocisków rakietowych. Według przedstawicieli Pentagonu, cytowanych przez Reutera, zadaniem USS Decatur jest wzmocnienie obrony przeciwrakietowej.

Pentagon nie potwierdził informacji o wysłaniu na wody u wybrzeży Półwyspu Koreańskiego systemu radarowego do wykrywania głowic balistycznych, który miał monitorować działania władz w Phenianie. Poinformowała o tym sieć CNN, powołując się na przedstawiciela amerykańskiego resortu obrony.

Na skutek ponawianych przez Koreę Płn. agresywnych w tonie oświadczeń USA skierowały w region również bombowce B-52 oraz niewykrywalne przez radary myśliwce F-22.

W sobotę północnokoreańska agencja KCNA podała, że władze w Phenianie ogłosiły _ stan wojny _ z Koreą Płd. W niedzielę Phenian zagroził też atakiem na amerykańskie bazy wojskowe w Japonii, jeśli doszłoby do wojny z Południem. Według północnokoreańskiego dziennika _ Rodong Sinmun _ celem miałyby być bazy w prefekturach Aomori, Kanagawa i Okinawa.

Wczoraj Korea Płn. poinformowała, że uruchomi ponownie reaktor atomowy w Jongbion, który został zamknięty w 2007 roku na mocy porozumień międzynarodowych.

To kolejny etap eskalacji napięcia po lutowej próbie nuklearnej Korei Płn. Jak komentuje Reuters, Stany Zjednoczone starają się zachować trudną równowagę między zapewnianiem Tokio i Seulu o pełnej determinacji do obrony sojuszników a uniknięciem dalszej eskalacji napięć na Półwyspie Koreańskim.

Czytaj więcej w Money.pl
Konflikt w Korei może się zaostrzyć - _ Sytuacja na Półwyspie Koreańskim może wymknąć się spod kontroli _ - uważa ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
"To się musi skończyć". Bo dojdzie do wojny Sekretarz Generalny ONZ wezwał do negocjacji w sprawie kryzysu koreańskiego. Ban ostrzegł Pjongjang przed prowadzeniem kolejnych prób jądrowych.
Korea Płn. uruchamia kompleks nuklearny Wszystko to dzieje się w czasie największej od wielu miesięcy eskalacji napięcia między Południem a Północą.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)