Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Ustawa o KAS. Prezydent podpisał nowelizację

313
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawy wprowadzającej przepisy o KAS - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta. Ma to m.in. umożliwić decyzje kadrowe w KAS. Nowelizacja przewiduje między innymi, że celnicy stracą prawo do podwójnych odpraw.

Ustawa o KAS. Prezydent podpisał nowelizację
(KAROLINA MISZTAL/REPORTER)

Nowelizacja ustawy, którą Andrzej Duda podpisał już na początku grudnia zeszłego roku, ma przede wszystkim dostosować ją do nowelizacji ustawy o VAT i ustawy o kierujących pojazdami. Ma też usprawnić utworzenie KAS i usunąć wątpliwości w stosowaniu niektórych przepisów.

"Założeniem projektodawcy było, aby usprawnić realizację zadań związanych z tworzeniem KAS, w szczególności w zakresie wnioskowania o powołanie dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej i jego zastępcy, dyrektora izby administracji skarbowej o jego zastępcy oraz przygotowania aktów powołania naczelników urzędów celno-skarbowych i ich zastępców oraz dyrektora Krajowej Szkoły Skarbowości oraz jego zastępcy" - napisano w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Uchwalona w ubiegłym tygodniu przez Sejm nowelizacja przewiduje, że celnicy stracą prawo do podwójnych odpraw - z tytułu restrukturyzacji i z tytułu odejścia na emeryturę. Nowe przepisy mówią, że funkcjonariusz odwołany ze stanowiska służbowego lub przeniesiony na niższe stanowisko służbowe zachowuje prawo do uposażenia pobieranego na poprzednio zajmowanym stanowisku przez okres 3 miesięcy. Pierwotnie było to 6 miesięcy.

Nowela zakłada też zmiany w ustawie o służbie cywilnej, co ma pozwolić na jednoznaczne określenie statusu pracowników Krajowej Informacji Skarbowej oraz izb administracji skarbowej jako członków korpusu służby cywilnej.

KAS - zgodnie z ustawą - to wyspecjalizowana administracja rządowa wykonująca zadania z zakresu realizacji dochodów podatkowych, należności celnych, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych. KAS ma zajmować się ochroną interesów Skarbu Państwa i ochroną obszaru celnego Unii Europejskiej, ma zapewnić obsługę i wsparcie podatnika i płatnika w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych oraz obsługę i wsparcie przedsiębiorcy w prawidłowym wykonywaniu obowiązków celnych.

W ramach KAS zostanie wyodrębniona Służba Celno-Skarbowa, będąca jednolitą i umundurowaną formacją, którą tworzą funkcjonariusze.

Ustawa przewiduje m.in. powstanie Centralnego Rejestru Danych Podatkowych, prowadzonego w systemie teleinformatycznym, który ma służyć m.in. gromadzeniu oraz przetwarzaniu danych związanych z obowiązkami podatkowymi i celnymi.

W skład KAS mają wchodzić: komórki organizacyjne urzędu obsługującego ministra finansów; Krajowa Informacja Skarbowa; izby administracji skarbowej; urzędy skarbowe; urzędy celno-skarbowe; Krajowa Szkoła Skarbowości; Centrum Informatyki KAS.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(313)
sławka
7 lat temu
ale nowina,przecież to nartopodpis i nic wiecej.
trzmiel
7 lat temu
W końcu może napiszecie czego cienkopis nie podpisał.
zep
7 lat temu
Cieńkopis nie ma nic innego do roboty tylko podpisywać co mu karzeł karze.
smerf
7 lat temu
Chyba to tylko plotka, ta ustawa to typowy bubel polityczny i gdyż zamiar może i dobry . Jak mógłby prezydent coś takiego podpisać kiedy to jest bubel prawny a sam jest prawnikiem ? Nie możliwe, to plotka.
Heti
7 lat temu
BRAWO DUDA!!!!!!!!!! CZY MUNDUROWI TO LEPSI LUDZIE??
...
Następna strona