Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa o odnawialnych źródłach energii. PO nie może liczyć na poparcie PSL

0
Podziel się:

Ludowcy nie poprą w Sejmie poprawki autorstwa senatorów PO. PSL opowiada się za zapisami, które chce zmienić rząd.

Ustawa o odnawialnych źródłach energii. PO nie może liczyć na poparcie PSL
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

PSL nie poprze w Sejmie wprowadzonej przez Senat poprawki autorstwa PO do ustawy o OZE dotyczące mikroproducentów energii - wynika z rozmów z ludowcami. W tej kwestii PSL opowiada się za zapisami, którym przeciwny był rząd. Według źródeł Polskiej Agencji Prasowej Platforma podjęła rozmowy z PiS.

Kompromisowe - według senatorów PO - rozwiązanie stanowi, że będzie gwarantowana cena odkupu energii od właścicieli mikroinstalacji (do 10 kW), ale wyniesie około 40 groszy. To o około połowę mniej niż zakładało rozwiązanie przyjęte w Sejmie, które znalazło się w ustawie o odnawialnych źródłach energii na wniosek przede wszystkim PSL. Ludowcy uważają, że energia powinna być kupowana od mikroproducentów po cenie gwarantowanej i znacznie wyższej od rynkowej, czyli po około 80 groszy.

Jednak odkupowi po cenie gwarantowanej znacznie wyższej od ceny rynkowej sprzeciwiał się w trakcie prac parlamentarnych rząd. Przedstawiciele rządu uzasadniali, że w takiej sytuacji mikroinstalacje służyłyby celom zarobkowym, a nie produkcji energii na własne potrzeby.

Według senatorów PO przyjęte, na ich wniosek, przez Senat w minioną sobotę rozwiązanie może umożliwić kompromis między racjami rządu i prosumentów (właścicieli mikroinstalacji), popieranych przez PSL. Teraz poprawkami Senatu zajmie się Sejm.

Ludowcy zagłosują przeciwko?

Z informacji wynika jednak, że ludowcy, którzy potrzebowali czasu na analizę rozwiązania przyjętego przez Senat, nie uważają go za kompromis. Poseł PSL Artur Bramora, który na etapie prac w Sejmie zgłosił kluczową poprawkę, powiedział w środę, że będzie rekomendował klubowi ludowców głosowanie przeciwko poprawkom zgłoszonym przez PO w Senacie.

B. wiceminister gospodarki, poseł Stronnictwa Mirosław Kasprzak ocenił, że zapis wprowadzony do ustawy przez Senat _ nie ma sensu _. _ Będziemy bronić starego rozwiązania _ - powiedział Kasprzak. Zaznaczył, że nie ma jeszcze formalnej decyzji klubu PSL w sprawie głosowania na poprawką Senatu - ma ona zapaść na posiedzeniu klubu przed posiedzeniem Sejmu, na którym izba zajmie się senackimi poprawkami.

Wicepremier, prezes PSL Janusz Piechociński powiedział we wtorek wieczorem, że stanowiska PO i PSL w tej sprawie są już ustalone, a koalicyjna Platforma - jak ocenił - _ zaszachowała _ PSL. - _ Teraz już nie ma ani po stronie opozycji, ani po stronie koalicjanta w tej sprawie przestrzeni do nowego uzgodnienia _ - podkreślił. Dodał, że posłowie w głosowaniu w Sejmie będą mieli wybór tylko między dwoma rozwiązaniami: przyjętym przez Sejm i zaproponowanym przez Senat, które oznacza zmniejszenie wsparcia dla mikroinstalacji.

Pytany, jak będą głosować ludowcy, odpowiedział, że PSL opowiedziało się wcześniej za określonym rozwiązaniem. - _ Trzeba się zachowywać konsekwentnie _ - zaznaczył.

"Teraz każdy głosuje swoje"

Dopytywany, czy jako wicepremier będzie głosował za rozwiązaniami sprzecznymi ze stanowiskiem rządu, Piechociński odpowiedział: _ to, co wychodzi z Senatu, jest zgodne ze stanowiskiem rządu? Mamy jasność, że rozjechaliśmy się w tych stanowiskach i głosowaniach. Poprawki Bramory sprowokowały drugą stronę i teraz każdy głosuje swoje _.

Szef klubu PO Rafał Grupiński pytany we wtorkowej wieczornej rozmowie o różnice w koalicji ws. ustawy o OZE podkreślił, że _ w każdej sprawie, jak tylko pojawiają się różnice w koncepcjach _ PO zawsze stara się _ rozmawiać koalicjantem i wzajemnie się przekonywać _.

Źródła w PO i PiS twierdzą, że - w skutek usztywnienia stanowiska PSL - rozpoczęły się rozmowy polityków obu partii o zapisach ustawy o OZE dotyczących mikroproducentów energii i że toczone były już przed głosowaniem w Senacie. Grupiński nie chciał tego komentować. _ - Nawet gdybyśmy rozmawiali z opozycją to nie jest informacja dla agencji prasowej _ - powiedział.

"Nie dotrzymali ustaleń"

Natomiast jeden z prominentnych polityków PO powiedział, że _ stanowisko PSL jest sprzeczne z wcześniejszymi ustaleniami koalicji _. _ Najważniejsze jest zapewnienie większości podczas głosowania w Sejmie. Liczymy na PiS _ - powiedział rozmówca. Z kolei polityk z kierownictwa PSL powiedział, że ludowcy usłyszeli od Platformy, że złamali koalicyjne ustalenia i _ PO może szukać innych rozwiązań _. _ Teraz, po głosowaniu w Senacie, widać, że PO nas rozegrała i dogadała się z PiS _ - ocenił polityk PSL.

Wiceszef komisji ds. energetyki i surowców energetycznych Piotr Naimski (PiS) pytany, czy jego partia może poprzeć przedłożoną przez PO i przyjętą przez Senat poprawkę zmniejszającą wsparcie dla małych instalacji odpowiedział: _ Tak, ale poczekajmy do posiedzenia Sejmu _. Pytany, czy bierze udział w rozmowach z PO, b. wiceszef resortu gospodarki powiedział, że na posiedzeniach komisji rozmawia z politykami różnych opcji.

Na stanowisko ludowców w tej sprawie wpływ miała przyjęta pod koniec stycznia, po uchwaleniu ustawy o OZE przez Sejm, uchwała Rady Naczelnej PSL. Podkreślono w niej, że rada popiera zapisy autorstwa parlamentarzystów PSL zgłoszone do ustawy o OZE. _ - Odpowiedzialnymi za realizację niniejszej uchwały czyni się Naczelny Komitet Wykonawczy na jego czele stoi prezes partii i klub parlamentarny PSL _ - skonkludowano w uchwale, pod którą podpisał się szef rady Jarosław Kalinowski.

Kluczową rolę odegrał... Waldemar Pawlak

Z informacji ze źródeł w PSL wynika, że w całej sprawie kluczową rolę odegrał b. szef PSL Waldemar Pawlak, który brał udział w opracowaniu rozwiązań zgłoszonych w Sejmie przez posła PSL Artura Bramorę. Według rozmówców b. minister gospodarki przekonywał do ich poparcia również senatorów Platformy i zabiegał o spotkanie z premier Ewą Kopacz. _ - Przychodził na posiedzenia komisji senackich i rozdawał wszystkim materiały z poprawkami i swoje wizytówki _ - relacjonował w rozmowie z senator PO.

Sam Pawlak, podczas prac senackich nad ustawą o OZE, powiedział, że rozwiązanie popierane przez PSL dotyczy _ najmniejszych instalacji, które są ważne społecznie, ale nie mają w żadnej mierze istotnego wpływu na cały segment energetyczny _. _ Dziwię się, że Ministerstwo Gospodarki jest w tej sprawie tak zawzięte _ - dodał.

Ustawa została o OZE została uchwalona przez Sejm w połowie stycznia. Sejm pracował nad nią od połowy 2014 r. We wrześniu odbyło się wysłuchanie publiczne.

Jedną z podstawowych zmian do obecnie obowiązujących przepisów dotyczących wspierania OZE jest zmiana systemu świadectw pochodzenia energii na system aukcyjny. System wyboru najlepszej oferty w tych samych warunkach ma być tańszy dla budżetu państwa o ponad 7 mld zł. Po zmianach do 2020 roku w budżecie ma pozostać 20 miliardów złotych.

OZE to jeden z priorytetów polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej. Jednym z jej celów jest 20-proc. udział tych źródeł w finalnym zużyciu energii. Dla Polski ten cel jest nieco niższy - średnio 15,5 proc. Źródła odnawialne na razie są droższe od konwencjonalnych i aby się rozwijały, trzeba je wspierać, czyli dotować. Ustawa m.in. kompleksowo reguluje te kwestie.

Czytaj więcej w Money.pl

oze
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)