Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa okrętowa zwolni polskie stocznie z płacenia VAT-u?

0
Podziel się:

Minister finansów zapowiada, że stocznia, co trzy lata będzie mogła wybrać sposób płacenia daniny. Zamiast 19-proc. podatku od dochodów, producent będzie mógł zdecydować się na 1-proc. podatek od wartości sprzedanego statku.

Ustawa okrętowa zwolni polskie stocznie z płacenia VAT-u?
(Shutterstock/Nightman1965)

Ministerstwo Gospodarki Morskiej zaprezentowało projekt "ustawy okrętowej". Jej celem jest wsparcie przemysłu stoczniowego działającego w Polsce. Pomóc mają ulgi podatkowe dla producentów.

Rząd chce, żeby stocznie nie płaciły VAT-u, który i tak jest im zwracany po sprzedaży statku. Obecnie producenci płacą podatek dochodowy. Minister finansów Paweł Szałamacha zapowiada, że stocznia, co trzy lata będzie mogła wybrać sposób płacenia daniny. Zamiast 19-procentowego podatku od dochodów, producent będzie mógł zdecydować się na 1-procentowy podatek od wartości sprzedanego statku.

Wiceminister gospodarki morskiej, Paweł Brzezicki szacuje, że w ciągu 10 lat popyt na statki produkowane w polskich stoczniach może sięgnąć 25 miliardów złotych. Chodzi między innymi o programy Ministerstwa Obrony Narodowej, budowę gazowców, promów pasażerskich, kutrów, jednostek do obsługi portów, platform gazowych czy jednostek do obsługi morskich elektrowni wiatrowych.

W środę projekt trafi do posłów z komisji gospodarki morskiej. Na przełomie marca i kwietnia regulacją ma zająć się rząd. Resort gospodarki morskiej chce, żeby ustawa weszła w życie od nowego roku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)