Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa węglowa w Sejmie. Czy posłowie uratują Komapnię Węglową?

0
Podziel się:

Sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw energetyki i surowców energetycznych poparła wszystkie poprawki zaproponowane przez Senat do nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa.

Ustawa węglowa w Sejmie. Czy posłowie uratują Komapnię Węglową?
(Michaelus/Wikipedia (CC BY 3.0))

Po godz. 15 rozpoczęło się specjalnie zwołane jednodniowe posiedzenie Sejmu. izba rozpatrzy na nim poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa. Głosowanie zaplanowano na godz. 16.30. Do Sejmu przybyła premier Ewa Kopacz.

Tzw. ustawa węglowa zawiera zapisy konieczne do realizacji planu naprawy Kompanii Węglowej z uwzględnieniem sobotniego porozumienia między rządem i górniczymi związkami zawodowymi.

Najważniejsza zaproponowana przez Senat poprawka wprowadza do ustawy dotyczącej pakietu socjalnego dla górników zapisy sobotniego porozumienia, które różnią się od przyjętego przez Sejm w piątek tekstu. W stosunku do uchwalonej dzień przed porozumieniem wersji sejmowej, zniknęły 24-miesięczne odprawy dla górników dołowych, pojawiły się 3-letnie urlopy górnicze dla pracowników przeróbki węgla oraz wyższe - 12-miesięczne odprawy dla pracowników przeróbki, administracji i powierzchni.

Konsekwencją innej przyjętej poprawki jest konieczność uzyskania zgody UOKiK na nabycie kopalni albo jej części.

W czwartek sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw energetyki i surowców energetycznych poparła wszystkie poprawki zaproponowane przez Senat do nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa.

Rządowy plan naprawy Kompanii Węglowej w początkowej, zaprezentowanej 7 stycznia wersji przewidywał m.in. sprzedaż nowej - zawiązanej przez Węglokoks spółce celowej, tzw. Nowej Kompanii Węglowej - 9 z 14 kopalń KW. Z pozostałych jedną miał kupić Węglokoks (Piekary). Kolejne cztery (Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy, Brzeszcze i Pokój) miały być przekazane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) _ w celu stopniowego wygaszania działalności (z możliwością innych działań restrukturyzacyjnych) _.

Rządowy plan zmieniło zawarte w sobotę porozumienie między rządem i związkami górniczymi. Zgodnie z nim do Spółki Restrukturyzacji Kopalń mają trafić kopalnie: Piekary, Brzeszcze, a także - po podziale wcześniejszych zakładów - Makoszowy i Centrum. Perspektywą działań SRK wobec nich ma być nie _ wygaszanie _, a restrukturyzacja części zakładów - tzw. zorganizowanych części przedsiębiorstwa - a następnie pozyskanie inwestorów lub tworzenie z nich spółek pracowniczych.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)