Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa śmieciowa wchodzi w życie

0
Podziel się:

Gminy mają półtora roku na wprowadzenie nowego zarządzania odpadami komunalnymi.

Ustawa śmieciowa wchodzi w życie
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Od 1 stycznia obowiązuje nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Polska dołącza do europejskiego standardu zagospodarowania śmieci komunalnych. Na terenie całego kraju porządek powinien zapanować najpóźniej do połowy 2013 r. Według Ministerstwa Środowiska, osoby segregujące śmieci na plastik, szkło i papier będą płacić niższe rachunki, gdy gmina wprowadzi obowiązkowy system zagospodarowania odpadów.

Wraz z Nowym Rokiem rozpocznie się proces wdrażania ustawy w życie. według resortu środowiska potrwa maksymalnie 18 miesięcy. O tym, kiedy nowy system zacznie działać w poszczególnych miejscowościach, mieszkańcy dowiedzą się w lokalnych urzędach gminy. Każda gmina ma bowiem obowiązek przeprowadzić kampanię informującą swoich mieszkańców o nowych zasadach.

Istota nowego zarządzania odpadami komunalnymi polega na tym, że to gminy odpowiadają za zbiórkę śmieci we współpracy z wyłonionymi w przetargach firmami wywożącymi odpady. Kiedy dana gmina wprowadzi obowiązkowy system zagospodarowania odpadów, mieszkańcy będą płacić niższe rachunki za śmieci.

- _ Mimo, że nie odzwierciedlają tego oficjalne statystyki, zaniżone przez źle funkcjonujący dotąd system, statystyczny Polak prawdopodobnie produkuje tyle samo śmieci co jego sąsiad - Niemiec lub Czech. Nasz sposób na śmieci, które wytwarzamy w naszych domach, odbiegał dotąd od rozwiązań europejskich - stąd też efekty mieliśmy znacznie gorsze _ - powiedział Marcin Korolec, minister środowiska.

Zdaniem ministra nowa ustawa stwarza szanse na uporanie się z plagą śmieci w Polsce. - _ Od pierwszego stycznia gminy rozpoczną przygotowania do zmian, które dla wszystkich nas najpóźniej do połowy 2013 roku będą oznaczać odbiór wszystkich śmieci za jedna stawkę i obowiązkowo niższe rachunki za odpady posegregowane _ - powiedział Marcin Korolec.

Nowy sposób na śmieci komunalne to metoda, która sprawdziła się już z powodzeniem w większości krajów europejskich. Polega na tym, że gmina zapewnia odbieranie i właściwe, ekologicznie bezpieczne zagospodarowanie wszystkich odpadów komunalnych i możliwość selektywnego ich zbierania, np. ustawiając odpowiednie pojemniki. Odbierać odpady od mieszkańców będzie wyłoniona w drodze przetargu firma. Za odbiór odpadów wszyscy mieszkańcy uiszczają jedną podstawową stawkę, dzięki czemu nikomu nie powinno _ opłacać się _ wyrzucanie śmieci do lasu. Wyjątek stanowią osoby segregujące śmieci - które obowiązkowo zapłacą mniej.

Dla statystycznego Kowalskiego oznacza to po pierwsze brak umów, które do tej pory musiał podpisywać z przedsiębiorcami odbierającymi jego śmieci. Teraz zrobi to za niego gmina. Po drugie - koniec ze zmartwieniami co zrobić ze starą pralką, rozpadającą się szafą, przeterminowanymi lekami albo zużytymi bateriami - gmina będzie organizować i wskazywać mieszkańcom punkty odbioru takich odpadów. Po trzecie - mieszkańcy będą wnosili do gminy opłaty zgodnie z jedną, wyznaczona w drodze uchwały stawką.

Gminy zyskują nowe kompetencje i nowe narzędzia do działania, a dysponując opłatami za śmieci od mieszkańców zdobędą kapitał do nowych inwestycji. W Polsce wciąż brakuje specjalistycznych zakładów recyklingu: kompostowni do przetwarzania odpadów mokrych, spalarni dla aglomeracji i sortowni, gdzie możliwe jest odzyskanie ze zmieszanych odpadów tych, które mogą mieć drugie życie i stać się surowcami do ponownego wykorzystania.

W nowym systemie gminy zyskają możliwość skuteczniejszego ubiegania się o pieniądze unijne na tworzenie takich instalacji do zagospodarowania odpadów. Będą też mogły tworzyć inwestycje na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Inne artykuły o ustawie śmieciowej czytaj w Money.pl
Pracodawcy RP: Ustawa śmieciowa do TK Pracodawcy RP zapowiedzieli na konferencji prasowej, że zwrócą się do prezydenta Bronisława Komorowskiego o skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Ustawa czeka na podpis prezydenta.
Podatek śmieciowy. Kto zapłaci więcej? Nie ważne czy mieszkasz w bloku czy w domku. Za wywóz odpadów zapłacisz tyle samo.
Podatek śmieciowy - jak będzie naliczany Nowelizacja tzw. ustawy śmieciowej przewiduje nałożenie nowej daniny publicznej na mieszkańców gmin.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)