Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

VAT w 2014 r. Obniżenie mało prawdopodobne - zapowiada Tusk

0
Podziel się:

Wypowiedź wiceministra była przesadnie optymistyczna, biorąc pod uwagę to, co się dzieje w gospodarce i finansach Polski i Europy.

VAT w 2014 r. Obniżenie mało prawdopodobne - zapowiada Tusk
(PAP/Radek Pietruszka)

Obniżenie VAT w 2014 r. wydaje się mało prawdopodobne - powiedział na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Jego zdaniem do tematu obniżki VAT można będzie wrócić, jeżeli w drugiej połowie roku poprawi się sytuacja w finansach i gospodarce.

- _ Musiałaby nastąpić radykalna poprawa w drugiej połowie roku, żebyśmy obniżyli VAT. Dzisiaj wydaje się to bardzo mało prawdopodobne. Wypowiedź wiceministra Cichonia była przesadnie optymistyczna, biorąc pod uwagę to, co się dzieje dzisiaj w gospodarce i finansach Polski i Europy. Jeśli w drugiej połowie roku odnotujemy wyraźną poprawę, większą niż się można spodziewać, to do tematu wrócimy _ - powiedział premier.

W połowie marca wiceminister finansów Janusz Cichoń powiedział - pytany, czy Ministerstwo Finansów rozważa utrzymanie w 2014 r. podstawowej stawki VAT na poziomie 23 proc. - że _ sytuacja jest dynamiczna _. - _ Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że wrócimy do stawki 22 proc. _ - zaznaczył Cichoń.

Wiceminister poinformował, że jeśli chodzi o sytuację dochodową, to do resortu płyną niepokojące sygnały, ale MF jest przekonane, że to się zmieni w najbliższych miesiącach, a w drugim półroczu nastąpi wyraźne ożywienie. - _ Skutkiem tego będzie poprawa sytuacji dochodowej. Nic nadzwyczajnego tak naprawdę jeśli chodzi o dochody się nie dzieje, choć sygnały są lekko niepokojące _ - wskazał wiceminister. Dodał, że konsekwencje dla budżetu może mieć niska inflacja. - _ To jest kwestia, która będzie wymagała też rozważenia. W konsekwencji niższej inflacji spodziewać się możemy też nieco niższych dochodów _ - ocenił Cichoń.

VAT do obecnego poziomu podniesiono na trzy lata w drodze tzw. ustawy okołobudżetowej (znowelizowała ona ustawę o VAT) związanej z budżetem na 2011 r. Zgodnie z nią w okresie od stycznia 2011 r. do grudnia 2013 r. stawki 22 proc. i 7 proc. zostały podniesione odpowiednio do 23 proc. i 8 proc. Jednocześnie wprowadzono nową stawkę na poziomie 5 proc. dla podstawowych produktów żywnościowych. Zgodnie z ustawą w 2014 r. stawki VAT mają wrócić do poziomu z 2010 r., jeżeli na koniec 2012 r. relacja długu publicznego do PKB nie przekroczyła 55 proc.

Zgodnie z ostatnimi szacunkami resortu finansów relacja długu publicznego do PKB powinna w 2012 r. kształtować się poniżej 53 proc. (według polskiej metodologii). _ Tym samym rok 2012 jest pierwszym rokiem, w którym odwrócony został rosnący trend relacji długu publicznego do PKB. W 2011 r. relacja długu do PKB według polskiej metodologii wyniosła 53,5 _ - wyjaśnił resort.

W informacjach przekazanych ministerstwo podało, że ustawa o VAT przewiduje, że jeżeli w latach 2011-2013 dług publiczny nie przekroczył 55 proc. PKB, to obniżenie stawek VAT w 2014 r. nastąpi bez konieczności nowelizacji ustawy o VAT.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/24/m259864.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/kryzys;zobacz;o;ile;wiecej;bedziemy;zarabiac,99,0,1265507.html) *Kryzys? Zobacz, o ile więcej będziemy zarabiać * Mimo hamowania w gospodarce i obaw ekonomistów, pracodawcy ujawniają zaskakujące plany. Resort poinformował ponadto, że zgodnie z metodologią unijną w 2012 r. dług Polski spadł o 0,8 punktu proc. PKB i jesteśmy pod tym względem na pierwszym miejscu wraz ze Szwecją i Danią (dane te nie uwzględniają Grecji, której dług został zrestrukturyzowany i Węgier, gdzie znacjonalizowano OFE)
. - _ Natomiast biorąc pod uwagę środki pieniężne, które zgromadziliśmy "na zapas", nasz dług na koniec 2012 r. był niższy jeszcze o dodatkowe 0,7 proc. PKB _ - dodano.

Menedżer z firmy doradczej Crido Taxand Agata Rutkowska poinformowała, że dane dotyczące relacji długu do PKB muszą być ogłoszone przez ministra finansów do końca maja. - _ J __ eżeli Ministerstwo Finansów chciałoby utrzymać stawki na obecnym poziomie, wówczas musiałaby nastąpić nowelizacja ustawy o VAT, gdyż aktualne jej brzmienie pozwala na podwyższenie stawek wyłącznie w przypadku przekroczenia wskazanej relacji długu publicznego do PKB _ - powiedziała.

Według niej, jeśli nowelizacji ustawy nie będzie, a dług w 2012 r. wyniósł mniej niż 55 proc., to w 2014 r. nastąpi powrót do stawek obowiązujących przed rokiem 2011, tj. 22 proc. i 7 proc. Rutkowska zwróciła uwagę, że ewentualna obniżka dotyczyłaby tylko stawek 23 proc. i 8 proc.

- _ Stawka 5 proc. nie zostanie obniżona do poziomu 3 proc., gdyż stosownie do regulacji unijnych, dopuszczalna minimalna obniżona stawka VAT to 5 proc., a wynegocjowany przez Polskę okres przejściowy dla stawki 3 proc. na nieprzetworzone produkty rolne, upłynął w 2010 roku _ - dodała.

Czytaj więcej w Money.pl
Balcerowicz dla Money.pl: Ożywienie gospodarcze? Nie dajmy się oszukiwać! - _ To, co robi rząd, to wydziedziczanie Polaków _ - grzmi były minister finansów. Przyłączy się do Platformy Oburzonych?
Rząd rozgrabi pieniądze z OFE i podniesie podatki. Jeszcze w tym roku Sytuacja budżetu jest coraz gorsza. W analizie Money.pl przeczytasz, jak wspólnie wszyscy dorzucimy się do ratowania kasy państwa.
Prof. Modzelewski dla Money.pl: Rząd będzie musiał podnieść VAT do 24 procent Ostre słowa o resorcie Rostowskiego: _ Nie potrafią nic szacować, liczby są wzięte z sufitu. Na podatkach się nie znają. _
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)