Na skróty
Money.plGospodarkaWiadomości gospodarczeW Polsce ceny energii rosną najszybciej w Unii
2010-05-28 17:01

W Polsce ceny energii rosną najszybciej w Unii

W Polsce ceny energii rosną najszybciej w Unii
[fot: dial-a-view/iStockphoto]

W latach 2008-2009 ceny w Polsce wzrosły o 17,9 proc., podczas gdy w UE spadły średnio o 1,5 procent, wynika z danych Eurostatu.

Unijny urząd statystyczny porównał ceny między drugim półroczem 2008 a drugim półroczem 2009 roku. Po wzroście w poprzednim okresie, nastąpił w UE niewielki spadek cen, głównie za sprawą takich krajów jak Cypr, Włochy, Irlandia czy Dania, gdzie ceny zmalały o 8-20 proc. (w walucie krajowej).

Jednak są kraje, gdzie prąd znacząco podrożał: najbardziej w Polsce - o 17,9 proc., a także w Luksemburgu (17 proc.) i Słowenii (16 proc.).


Z zestawienia wynika, że w przeliczeniu na euro energia elektryczna jest najtańsza w Bułgarii, Estonii i na Litwie (ok. 8-9 euro za 100 kWh). Najdroższa jest natomiast w Danii, Niemczech i Włoszech (20-25). Średnia cena prądu w UE to 16,5 euro za 100 kWh, a w Polsce - niecałe 13 euro. Ceny w Polsce należą jednak do najwyższych w Europie, jeśli uwzględni się siłę nabywczą złotego (relatywnie drożej jest tylko na Węgrzech).

Eurostat informuje, że znacząco w latach 2008-2009 spadły ceny gazu: średnio w UE aż o 16 proc. Największe obniżki miały miejsce w Belgii i Włoszech (26-29 proc.). W Polsce nastąpiła podwyżka cen o 5,8 proc. - bardziej ceny wzrosły tylko na Węgrzech i na Litwie.
Giełda na żywo

Wzrostowy tydzień na Wall Street. Kluczowy był Fed

Jeden z najważniejszych indeksów amerykańskiej giełdy zaliczył w tym tygodniu...

Giełda na żywo

GPW przeprowadzi konsultacje z uczestnikami rynku

Giełda chce zmienić tzw. Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW.

Giełda na żywo

Unipetrol ma zgodę na zakup akcji Česká Rafinérská

Transakcja ma zagwarantować dostępność i bezpieczeństwo dostaw surowców dla...



Jak podaje Eurostat, podobnie jak w przypadku prądu po uwzględnieniu siły nabywczej w Polsce ceny gazu należą do najwyższych w Unii Europejskiej (gaz droższy jest tylko w Szwecji).



Tagi:prąd, energia elektryczna
Zobacz więcej:Ceny energii elektrycznej
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Dziękujemy ci Tusku

hihitla / 195.117.22.* / 2010-05-29 04:51
za cud wysokich cen, wysokiego bezrobocia i wysokiego poziomu wód w rzekach.

Energetyczni odpowiednicy Sobiesiaków wiedzą - było warto włówczyć się po cmentarzach

esu / 87.105.136.* / 2010-05-28 21:17
Nadchodzą dla nich złote czasy. Niestety zielona wyspa może zacząć tonąć bo ceny energii wpływają na ceny praktycznie każdego wytwarzanego produktu, a mniej pieniędzy w kieszeniach ludzi to mniej wydatków na konsumpcję i to już widać w ostatnich wskaźnikach konsumpcji, które spadły po raz pierwszy od 2005 roku kiedy spadek był związany z efektem bazy po wejściu polski do Unii

Re: W Polsce ceny energii rosną najszybciej w Unii

misiek1812 / 80.50.131.* / 2010-05-28 21:13
Zaczynam w końcu dostrzegać obiecane "cuda". A to dopiero początek plonu.

Re: W Polsce ceny energii rosną najszybciej w Unii

em96 / 151.82.130.* / 2010-05-28 21:03
No przecież taki "tani" rząd potrzebuje "kaski"..., żeby mógł tworzyć kolejne ustawy np.: o dopłacie na prąd dla najbiedniejszych...

Re: W Polsce ceny energii rosną najszybciej w Unii

ojro / 91.193.208.* / 2010-05-28 20:54
Jakoś trzeba sfinansować budowę tych elektrowni atomowych ;) Za darmo to nie pójdzie, wszystko z podwyżek sfinansują. Przez 10 lat na podwyżkach uzbierają akurat tyle, żeby jedną elektrownię wybudować. A jak w 2020 wybudują tę elektrownię, to podniosą ceny jeszcze bardziej wmawiając ludziom, że za bezpieczeństwo energetyczne trzeba płacić ;)
em96 / 151.82.137.* / 2010-05-29 15:00
"...A jak w 2020 wybudują tę elektrownię, to podniosą
ceny jeszcze bardziej wmawiając ludziom, że za bezpieczeństwo
energetyczne trzeba płacić ;)..."

I za budowę elektrowni też...
Lumen111 / 95.160.95.* / 2010-05-28 22:37
Najpierw za ćwierć ceny je (elektrownie atomowe) sprzedadzą. I będą nam wmawiać że to dla naszego dobra. Kupi je państwo Francuskie lub Niemieckie? Bo przecież my jako kraj nic nie możemy mieć państwowego. Co innego Francuzi lub Niemcy oni mogą mieć zakłady państwowe nawet w naszym kraju. Ale przecież po co nam własność nam powinna wystarczyć wszech obecna polityka miłości...

Re: W Polsce ceny energii rosną najszybciej w Unii

polecam / 89.72.16.* / 2010-05-28 20:38
POLSKA KOLONIĄ GOSPODARCZĄ

http://niezalezna.pl/blog/show/id/2668

Re: W Polsce ceny energii rosną najszybciej w Unii

Lumen111 / 95.160.95.* / 2010-05-28 20:10
I będą rosły dalej...
Wzrost cen w naszym kraju jest spowodowany wielką troską o nas.
Byśmy mogli się pochwalić że mamy najwyższe cenny energii w całej UE. I gdy już się to stanie to komisarze z UE łaskawie pozwolą nam na przyjęcie Euro i będą chwalić "nasz Rząd" za wspaniałą politykę na rzecz Unij...

Re: W Polsce ceny energii rosną najszybciej w Unii

leming / 83.31.224.* / 2010-05-28 19:13
Obiecywał rudy drugą Irlandię? No to macie

Re: W Polsce ceny energii rosną najszybciej w Unii

głupi jak debilny polaczek / 178.36.32.* / 2010-05-28 18:56

Najdroższa jest natomiast w Danii, Niemczech i Włoszech (20-25).

Czyli jak wykupią polskie elektrownie, to będą przesyłać prąd za miedze do Niemczech i wołać od klientów po 20-25 Euro :-)))
i taka cena będzie dla każdego, Niemca czy Polaka :-)))
to teraz korzystać głąby bo jest promocja !!!!!

Re: W Polsce ceny energii rosną najszybciej w Unii

abduś / 188.125.129.* / 2010-05-28 18:22
"Średnia cena prądu w UE to 16,5 euro za 100 kWh, a w Polsce - niecałe 13 euro" Czyli wciąż jesteśmy poniżej średniej europejskiej. Oby takie były relacje innych cen np. sprzętu AGD, samochodów, paliwa itd.
k aczordonald / 86.144.149.* / 2010-05-28 19:58
a zarobki?, wolisz zarabiac 1400
PLN netto i placic 13 euro, czy zarabiac 1600 EUR netto I placic 16,5 euro.
Jak podoba ci sie ta relacja.

Re: W Polsce ceny energii rosną najszybciej w Unii

Nts / 94.246.127.* / 2010-05-28 18:20
Ponieważ w energetyce są olbrzymie przerosty zatrudnienia i silne związki zawodowe.

Re: W Polsce ceny energii rosną najszybciej w Unii

ryszard52 / 2010-05-28 17:14 / portfel / Bywalec forum
a co w polsce jest tansze? nic
em96 / 151.82.130.* / 2010-05-28 21:06
Jak to nic...? - Robocizna...
polaczek to palestyńczyk europy / 178.36.32.* / 2010-05-28 18:51
życie :-)))
oczywiście szarego polaczka :-))))
jest g ówno warte !!!!!
najtaniej w UE !!!!