Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W środę prezydent Indonezji z wizytą w Warszawie

0
Podziel się:

To pierwsza wizyta prezydenta tego kraju w Polsce od 10 lat.

W środę prezydent Indonezji z wizytą w Warszawie
(euthman/CC/Flickr)

Jutro z oficjalną wizytą do Warszawy przybędzie prezydent Indonezji Susilo Bambang Yudhoyono wraz z małżonką. Spotka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem i marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem.

_ - Indonezja to bardzo ważny partner w regionie Azji Południowo-Wschodniej. Zależy nam na tym, by przy okazji tej wizyty zintensyfikować kontakty polityczne, jak i stworzyć klimat dla wzmocnienia i poszerzenia współpracy gospodarczej o nowe obszary _ - podkreślił prezydencki minister Jaromir Sokołowski.

Jak zaznaczył, najbardziej interesującymi obszarami we współpracy gospodarczej są: sektor wydobywczy, rolno-spożywczy, zielone technologie, odnawialne źródła energii, transport i sektor zbrojeniowy. Nowym elementem, dodał, jest perspektywa współpracy samorządów Polski i Indonezji. Zainteresowane nawiązaniem współpracy są: województwo śląskie i Południowy Kalimantan.

Wizycie prezydenta Yudhoyono towarzyszyć będzie polsko-indonezyjskie forum gospodarcze. Przy okazji forum podpisane będą memoranda między PAIiIZ a Indonezyjską Radą Koordynacji Inwestycji, a także memorandum między Krajową Izbą Gospodarczą a Indonezyjską Izbą Handlu i Przemysłu.

Po zakończeniu wizyty w Polsce prezydent Indonezji udaje się na szczyt grupy G20 do Petersburga.

Wizyta prezydenta Indonezji rozpocznie się od oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie zaplanowane są rozmowy par prezydenckich i rozmowy delegacji.

Następnie w obecności Komorowskiego i Yudhoyono podpisane zostaną porozumienia dwustronne między Polską a Indonezją, m.in. porozumienie między polskim Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a indonezyjskimi resortami: rolnictwa oraz spraw morskich. Po uroczystości prezydenci spotkają się z dziennikarzami.

Po południu Yudhoyono będzie rozmawiał z marszałkiem Senatu oraz szefem polskiego rządu. W środę wieczorem Komorowski wyda oficjalny obiad na cześć prezydenta Indonezji.

Poprzednia wizyta prezydenta Indonezji w Polsce miała miejsce w 2003 r., kiedy to nasz kraj odwiedziła prezydent Megawati Sukarnoputri. W 2004 r. z wizytą w Dżakarcie był prezydent Aleksander Kwaśniewski.

MSZ informuje na swojej stronie internetowej, że Polska i Republika Indonezji nawiązały stosunki dyplomatyczne we wrześniu 1955 r.; polska ambasada w Dżakarcie została otwarta w 1956 r., a ambasada Indonezji w Warszawie w 1960 r.

Indonezja jest istotnym partnerem Polski w ramach promocji demokracji i praw człowieka na świecie - podkreśla resort spraw zagranicznych. W 2010 r. minister spraw zagranicznych Indonezji Marty Muliana Natalegawa uczestniczył w szczycie z okazji 10-lecia Wspólnoty Demokracji w Krakowie.

Ważnym wspólnym projektem współpracy z tego obszaru była zorganizowana w 2011 r. przez MSZ, MKiDN oraz Ambasadę Indonezji w Warszawie konferencja nt. dialogu międzykulturowego i międzywyznaniowego, w której udział wzięli eksperci ze świata nauki, religii i polityki, reprezentujący Polskę, Indonezję oraz inne kraje z regionu Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu.

Indonezja jest republiką parlamentarno-prezydencką, w której głową państwa i jednocześnie szefem rządu jest prezydent wybierany na okres 5 lat w wyborach powszechnych. Władza ustawodawcza należy do parlamentu, również o 5-letniej kadencji. Rząd pod kierownictwem prezydenta sprawuje władzę wykonawczą.

Ministerstwo Gospodarki podkreśla na swojej stronie internetowej, że wielkość terytorium, liczba ludności, potencjał ekonomiczny, olbrzymie zasoby surowców naturalnych oraz strategiczne położenie Indonezji stanowią perspektywiczny i ważny obszar dla kontaktów gospodarczych między naszymi krajami.

W 2011 roku Indonezja znalazła się na 69. pozycji pod względem wartości polskiego eksportu i na 34. pod względem wielkości importu. Indonezja znajduje się na 14. miejscu wśród krajów, z którymi Polska odnotowała największe saldo ujemne w obrotach handlowych.

Główne towary eksportowane z Polski do Indonezji w 2011 r. to produkty przemysłu chemicznego, maszyny i urządzenia mechaniczne i elektryczne, produkty pochodzenia zwierzęcego. Z kolei Polska importuje z Indonezji głównie tworzywa sztuczne, kauczuk i wyroby z kauczuku, maszyny i urządzenia mechaniczne i elektryczne, materiały i wyroby włókiennicze, produkty przemysłu chemicznego obuwie i galanterię, drewno i wyroby z drewna.

Czytaj więcej w Money.pl
Komorowski wspomina te czasy z nostalgią Prezydent Bronisław Komorowski w przeddzień rozpoczęcia roku szkolnego zachęcił samorządy do ochrony systemu szkolnictwa przed skutkami kryzysu demograficznego.
Ufamy Kaliszowi, a nie wierzymy... Nowy sondaż Byłemu politykowi SLD ufa 45 procent Polaków. Na pierwszym miejscu niezmiennie Bronisław Komorowski.
CBOS: Prezydent pracuje dobrze, Sejm źle W porównaniu z lipcem z pracy Bronisława Komorowskiego jesteśmy zadowoleni tak samo, natomiast coraz gorzej oceniamy działania Sejmu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)