Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Walka z dżihadystami. UE chce zaangażować do niej internetowych gigantów

0
Podziel się:

Organizacje dżihadystów korzystają z portali społecznościowych i z internetu, aby rekrutować w swoje szeregi. Władze krajów europejskich liczą na współpracę firm internetowych, by ukrócić tę propagandę.

Walka z dżihadystami. UE chce zaangażować do niej internetowych gigantów
(Flickr.com/CC BY 2.0/FACEBOOK(LET) Front)

Unia Europejska chce zachęcić internetowych gigantów, jak Microsoft, Google, Facebook, czy Twitter do współpracy w walce z dżihadystami - poinformowała komisarz UE do spraw wewnętrznych Cecilia Malmstroem.

Na spotkaniu w Luksemburgu ministrowie spraw wewnętrznych uzgodnili też wzmocnienie kontroli paszportowych na zewnętrznych granicach UE, aby wytropić potencjalnych terrorystów.

Według Malmstroem wczoraj wieczorem na marginesie spotkania ministrów spraw wewnętrznych w Luksemburgu odbyła się nieformalna kolacja z przedstawicielami Microsoftu, Google'a, Facebooka i Twittera. W jej trakcie rozmawiano o tym, jak można razem współpracować, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się propagandy dżihadystów.

_ - Wysłuchaliśmy ich obaw w tej sprawie, podzielamy je. Oczywiście nie chcemy, aby internet, media społecznościowe przyczyniały się do rekrutacji dżihadystów i rozprzestrzeniania się środowiska terrorystycznego _ - powiedziała Malmstroem na konferencji prasowej w Luksemburgu. Dodała, że możliwe jest znalezienie wspólnego rozwiązania w walce z dżihadystami.

Dzisiaj rano Malmstroem zastrzegła, że _ nie ma mowy o blokowaniu internetu. - To nie było celem spotkania _.

Zdaniem ekspertów organizacje dżihadystów korzystają z portali społecznościowych i z internetu, aby rekrutować w swoje szeregi oraz rozpowszechniać zdjęcia i filmy o ich aktywności. Władze krajów europejskich liczą na współpracę gigantów internetowych, aby ukrócić tę propagandę.

Ale informacje zamieszczane na takich portalach pomagają też policji lokalizować obywateli krajów UE, którzy dołączyli do szeregów dżihadystów w Syrii czy Iraku.

Zdaniem unijnego koordynatora ds. walki z terroryzmem Gillesa De Kerchove'a firmy internetowe są chętne do współpracy w tej dziedzinie. - _ Rozmawialiśmy o tym, jak możemy usuwać z internetu nielegalne treści oraz jak wykorzystywać internet, by przeciwdziałać poczynaniom terrorystów _ - powiedział De Kerchove dziennikarzom._ - Chcemy utrudnić życie organizacjom terrorystycznym, jak ISIS (Państwo Islamskie) _ - dodał.

W Luksemburgu ministrowie spraw wewnętrznych uzgodnili też wzmocnienie kontroli na zewnętrznych granicach unijnych, aby powstrzymać ekstremistów z krajów UE, którzy zamierzają dołączyć do oddziałów terrorystów w Syrii czy w Iraku albo chcą wrócić do Unii po udziale w walkach po stronie dżihadystów.

Na lotniskach będą od zaraz przeprowadzane dokładniejsze kontrole paszportów pasażerów przybywających z krytycznych regionów bądź udających się do nich. Ich dane będą porównywane m.in. z informacjami z bazy danych Interpolu, aby wytropić potencjalnych terrorystów.

Włoski minister spraw wewnętrznych Angelino Alfano powiedział na konferencji prasowej, że należy wzmocnić kontrolę graniczną. _ - Kluczową kwestią jest to, że naprawdę musimy zintensyfikować kontrolę graniczną _ - powiedział. Dodał, że należy też wzmocnić kontrole dotyczące dokumentów, które zostały skradzione, jak paszport czy dowód osobisty. Tak, aby nie terroryści nie wykorzystywali ich do przekraczania granic.

Zdaniem unijnych ministrów policja i służby antyterrorystyczne powinny też uzyskać dostęp do danych pasażerów linii lotniczych (PNR - Passenger Name Record). Projekt przepisów w sprawie dostępu do tych danych od dwóch lat blokowany jest w Parlamencie Europejskim - powiedział De Kerchowe.

Według niego około 3 tysięcy islamskich ekstremistów z krajów UE dołączyło do oddziałów ekstremistów w Syrii.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosjanie zablokują Google, Facebooka i Twittera? Nowemu prawu w Rosji podlegają absolutnie wszystkie portale na świecie.
Nalot koalicji na dżihadystów. Pogrom! Zaatakowany przez samoloty amerykańskie, brytyjskie i holenderskie konwój składał się z 25 pojazdów wojskowych wiozących uzbrojonych bojowników i sprzęt. Wielu zostało rannych.
Dżihadyści na granicy z Turcją coraz silniejsi Bojownicy z Państwa Islamskiego zatknęli swą flagę we wschodniej części syryjskiego miasta Kobani przy granicy z Turcją - informuje agencja Reutera.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)