Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Walki w Sudanie. Personel ONZ chroni się w bunkrze

0
Podziel się:

Silny ogień z broni strzeleckiej słychać było w sąsiedztwie lokalnego dowództwa sił bezpieczeństwa w Nijali - stolicy stanu Darfur Południowy.

Walki w Sudanie. Personel ONZ chroni się w bunkrze
(PAP/EPA)

Położone w niespokojnym regionie Darfuru drugie co do wielkości miasto Sudanu Nijala stało się po raz pierwszy sceną walk, co zmusiło jego ludność i tamtejszy personel ONZ do szukania schronienia - poinformowali świadkowie wydarzeń.

Według nich silny ogień z broni strzeleckiej słychać było w sąsiedztwie lokalnego dowództwa sił bezpieczeństwa w Nijali - stolicy stanu Darfur Południowy. Na razie nie wiadomo, kim byli napastnicy.

W ostatnich miesiącach w Darfurze wyraźnie nasiliły się zbrojne starcia między wojskiem, rebeliantami i rywalizującymi ze sobą plemionami, ale do tej pory walki ograniczały się do terenów wiejskich.

Według jednego z mieszkańców Nijali, na którego powołuje się Reuters, ubrani w wojskowe mundury napastnicy prowadzili wymianę ognia z ludźmi znajdującymi się wewnątrz kwatery sił bezpieczeństwa. Od przedstawicieli sudańskich władz nie udało się na razie uzyskać komentarza na ten temat.

_ - Ludzie popadli w panikę i sklepy są pozamykane _ - powiedział w rozmowie telefonicznej z Reuterem inny mieszkaniec Nijali. W tle słychać było wystrzały.

Ze względów bezpieczeństwa ONZ odwołało swój regularny lot ze stolicy Sudanu Chartumu do Nijali, a personel ONZ w tym mieście schronił się w bunkrze - poinformowało źródło w ONZ.

Wieloletnie międzynarodowe wysiłki mediacyjne nie zdołały doprowadzić do zakończenia konfliktu w Darfurze, gdzie afrykańskie w większości plemiona podjęły w 2003 roku zbrojną rebelię przeciwko zdominowanemu przez Arabów sudańskiemu rządowi, oskarżanemu przez nie o praktyki dyskryminacyjne.

Walki osiągnęły największe natężenie w latach 2004-05, a potem ich intensywność spadła, by jednak w bieżącym roku ponownie wzrosnąć. W starciach uczestniczą wojsko, rebelianci i plemiona arabskie - uzbrojone we wczesnej fazie konfliktu przez rząd, a rywalizujące teraz między sobą o ziemię i zasoby naturalne.

Czytaj więcej o sytuacji w Sudanie w Money.pl
Siedmiu cywilów zginęło w zasadzce Pięciu członków misji pokojowej ONZ i siedmiu cywilów zginęło dzisiaj w zasadzce w prowincji Jonglei na wschodzie Sudanu Południowego.
Konflikty, korupcja i dramat. Tam wciąż tak żyją Konflikt z Północą, gigantyczna korupcja, dramatyczna sytuacja ekonomiczna i antagonizmy plemienne budzą poważne obawy o przyszłość młodego państwa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)