Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa 28. w rankingu najdroższych lokalizacji przemysłowych

0
Podziel się:

Warszawa, z rocznym kosztem najmu 1 m kw. powierzchni przemysłowej w wysokości 66 euro, utrzymała 28. miejsce w rankingu najdroższych lokalizacji przemysłowych na świecie - wynika z tegorocznego raportu Business Space Across the World, opracowanego przez Cushman & Wakefield Healey & Baker.

Przed Warszawą znalazła się Kopenhaga (67 euro). Natomiast za polską stolicą uplasował się w rankingu Wiedeń, z rocznym kosztem najmu 1 m kw. powierzchni przemysłowej wynoszącym 65 euro.

Na pierwszym miejscu, podobnie jak rok wcześniej, znalazły się okolice londyńskiego Heathrow, gdzie roczny koszt najmu 1 m kw. powierzchni przemysłowej to 236 euro.

Na drugim miejscu uplasował się natomiast Dublin (141 euro), który w ubiegłorocznym rankingu zajmował trzecie miejsce.

Trzecie miejsce w tym roku przypadło Moskwie (125 euro), która rok wcześniej zajmowała drugą pozycję.

Autorzy Business Space Across the World monitorują 119 najważniejszych światowych lokalizacji przemysłowym, a następnie sporządzają ranking najdroższych lokalizacji w 43 krajach.

Z raportu wynika, że pierwszą dziesiątkę rankingu zdominowały lokalizacje w Europie, z wyjątkiem San Francisco w USA - najdroższej lokalizacji przemysłowej w obu Amerykach, która w tym roku awansowała o pięć miejsc i dostała się na miejsce 9. po opuszczeniu pierwszej dziesiątki w 2003 roku.

C&W/H&B podała, że w 2004 roku czynsze wzrosły globalnie o 1,5 proc. (w walutach lokalnych). Wzrost lub stabilizację czynszów odnotowano w 80 proc. lokalizacji.

„Rynek powierzchni przemysłowych odrabia straty po względnie słabych wynikach w latach 2000 i 2001. Popyt generują firmy logistyczne i dystrybucyjne, które prowadzą ekspansję, aby wykorzystać zwiększone wydatki konsumpcyjne oraz budują nowe sieci dystrybucyjne, aby obsłużyć wschodzące rynki w Europie Wschodniej, Azji i Ameryce Łacińskiej" - powiedziała Elaine Rossall, szefowa Działu Badań Powierzchni Biznesowej w C&W/H&B.

W ocenie autorów raportu od wejścia do Unii Europejskiej kraje Europy Środkowej: Czechy, Węgry, Polska i Słowacja wyłoniły się jako kluczowy region ekspansji firm logistycznych, dystrybucyjnych oraz produkcyjnych.

„W ostatnich trzech latach rosnący popyt na powierzchnie przemysłowe spowodował ok. 100 proc. wzrost podaży nowych obiektów (w skali rok do roku)" – powiedział Ferdinand Hlobil, szef Działu Powierzchni Przemysłowych na Europę Centralną w C&W/H&B.

„Pomimo spadku czynszu opłacalność inwestycji dla deweloperów utrzymała się na atrakcyjnym dla nich poziomie ze względu na spadek stopy zwrotu przy sprzedaży inwestycyjnej obiektu. Wpłynęło to na ożywienie działalności budowlanej i rosnącą podaż powierzchni, choć współczynnik pustostanów jest nadal niski" dodał.

Eksperci C&W/H&B podają, że inną cechą Europy Środkowej jest pojawienie się nowych regionalnych lokalizacji dystrybucyjnych, jak Gyor na Węgrzech, Brno w Czechach, Śląsk i Poznań w Polsce.

Jednak według Hlobila największymi centrami dystrybucyjnymi w regionie pozostają: Warszawa, Praga i Budapeszt.

Praga zajęła w rankingu 24. miejsce z rocznym koszem najmu 1 m kw. w wysokości 72 euro, a Budapeszt 20. miejsce z 76 euro. Rok wcześniej Praga była 23., a Budapeszt 16.

gospodarka
firma
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)