Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

We Włoszech strajk pracowników mediów publicznych

0
Podziel się:

We Włoszech strajkują dziś pracownicy publicznego radia i telewizji. Mają jednak przeciwko sobie większość odbiorców, ponieważ kontrolowane przez skarb państwa przedsiębiorstwo od lat oskarżane jest o szastanie pieniędzmi i astronomiczne honoraria dla gwiazd.

We Włoszech strajk pracowników mediów publicznych
(LaertesCTB/cc/Flickr)

Powodem protestu jest inicjatywa rządu, aby w ramach generalnych oszczędności zażądać od publicznego nadawcy zwrotu części wpływów za abonament - chodzi o 150 milionów euro.

Uszczuplenie o tę sumę budżetu radia i telewizji RAI miało według jej pracowników i związków zawodowych poważnie im zaszkodzić. Większość jednak zmieniła zdanie i w proteście weźmie udział niewielki procent załogi. Ponieważ jednak chodzi głównie o personel techniczny, strajk odbije się poważnie na emisji. Do minimum na przykład ograniczone zostaną serwisy informacyjne.

Abonament radiowo-telewizyjny jest w zasadzie podatkiem od odbiornika radiowego czy telewizyjnego. Pobierają go urzędy skarbowe, a uzyskane środki państwo przekazuje następnie publicznemu nadawcy. To suma blisko półtora miliarda euro rocznie. Większość Włochów uważa, że oddanie państwu jej dziesięciu procent w momencie kryzysu jest w pełni uzasadnione, dlatego strajk spotkał się z powszechną dezaprobatą.

Czytaj więcej w Money.pl
Przewoźnicy blokują komunikację we Włoszech Protestujący we Włoszech od północy przewoźnicy wywołali utrudnienia w ruchu drogowym i kolejowym w niektórych częściach kraju. W kilku miastach zorganizowano manifestacje. W Turynie demonstranci starli się z policją.
Przez strajk odwołali 30 tys. operacji i badań Protest ogłosił związek zawodowy pracowników służby zdrowia, do którego należy 115 tysięcy lekarzy i 20 tysięcy pracowników administracji.
W całych Włoszech już nie zatankujesz Trzydniowy strajk na stacjach benzynowych we Włoszech rozpocznie się o godzinie 22.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)