Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na Węgrzech Wielki Piątek dniem wolnym od pracy

17
Podziel się:

Orban oświadczył, że przypadająca w przyszłym roku 500. rocznica reformacji w Europie byłaby odpowiednim momentem, by pomóc wiernym świętować Wielki Piątek poprzez ogłoszenie go dniem wolnym od pracy.

Na Węgrzech Wielki Piątek dniem wolnym od pracy
(European People's Party/CC BY 2.0/wikimedia commons)

Wielki Piątek będzie na Węgrzech dniem wolnym od pracy - zapowiedział premier Viktor Orban w Budapeszcie na piątkowym posiedzeniu synodu węgierskich Kościołów reformowanych z okazji 60. rocznicy rewolucji węgierskiej 1956 roku.

Orban oświadczył, że przypadająca w przyszłym roku 500. rocznica reformacji w Europie byłaby odpowiednim momentem, by pomóc wiernym świętować Wielki Piątek poprzez ogłoszenie go dniem wolnym od pracy.

Nawiązując do rewolucji 1956 r., premier powiedział, że rzeczywistość dyktatury niszczy godność ludzką, pozostawiając po sobie zwykle pustkę i rezygnację. - Na Węgrzech zwyciężyli jednak bohaterowie powstania, bo sprawili, że w najczarniejszym okresie węgierskiej historii, gdy kraj był zajęty przez Sowietów, ludzie mieli z czego być dumni - podkreślił.

O protestantyzmie powiedział zaś, że jest to "podstawowy budulec współczesnej europejskiej demokracji i kultury". Dziś "ta 500-letnia tradycja religijnej odwagi ponownie jest dla Europy miernikiem", gdyż znów trzeba mieć odwagę, by wypowiedzieć prostą prawdę, iż "współczesna kultura europejska i obecny porządek obywatelski zawdzięczają istnienie chrześcijaństwu - zaznaczył.

Powstanie węgierskie, nazywane również rewolucją węgierską, wybuchło 23 października 1956 roku. Jego uczestnicy domagali się przywrócenia wolności słowa i innych swobód obywatelskich oraz pełnej niezależności od ZSRR. Rozpoczęta 4 listopada interwencja wojsk sowieckich w ciągu kilku tygodni krwawo stłumiła powstanie. Władzę na Węgrzech przejął wówczas marionetkowy rząd Janosa Kadara.

Represje wobec uczestników węgierskiego powstania trwały jeszcze długo po ostatecznym zdławieniu wolnościowego zrywu. W walkach zginęło ponad 2500 osób. Po upadku powstania ponad 200 tys. ludzi wyemigrowało, kilkaset osób stracono, a tysiące uwięziono.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
xxxxx
4 lata temu
Nie tylko na Węgrzech, ale w Niemczech również.
krzys
8 lat temu
..................................no to Polacy spodziewajcie sie tego samego moze juz od nastepnej wielkanocy. Pewnie ze lepiej swietowac niz pracowac, tymbardziej ze po zakazie handlu w niedziele przybedzie swietujacych. Robociarze nie zapomnijcie, ze pracujecie na dniowki lub w akordzie i ile zrobicie tyle zarobicie. Swietowac to moga poslowie,rzad, urzednicy i wszyscy z pensjami miesiecznymi. Wam pracodawca za swieto nie zaplaci. Tak bylo,jest i bedzie. Zatem cieszmy sie piatkiem,trzema krolami itd.
eustachy
8 lat temu
a tu ciągle igrzyska dla ludu, brawo madziary, brawo orban
qwe
8 lat temu
a u nas nie Wielki Piątek tylko w 3 Magów mamy wolne. Irytujące
rob
8 lat temu
WKRAJACH EUROPY ZACHODNIEJ WIELKI PIATEK JEST DNIEM WOLNYM OD PRACY(ww sumie 4dni )