Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkie przemówienie Barroso. Zobacz, co powiedział

0
Podziel się:

Dziś ważny dzień w Brukseli. Barroso mówił o tym, co dzieje się w Unii i jak ją naprawić.

Wielkie przemówienie Barroso. Zobacz, co powiedział
(AP/Fotolink/East News)

Oświadczenie przewodniczącego Komisji Europejskiej o stanie Unii Europejskiej jest główny punktem obrad sesji Parlamentu Europejskiego. Dziś też poznamy projekt dotyczący powołania nadzoru bankowego dla strefy euro.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso (na zdj.) przedstawi posłom najistotniejsze plany zażegnania kłopotów ekonomicznych oraz dokona oceny, w jakim stanie znajduje się obecnie Unia. Barroso w trakcie przemówienia skupi się także na długoterminowym budżecie Unii, który ma pozwolić na zwiększenie integracji gospodarczej i politycznej.

ZOBACZ PRZEMÓWIENIE BARROSO NA ŻYWO:

Komisja Europejska ogłosi dziś także projekt nowego nadzoru bankowego dla strefy euro. To pierwszy krok na drodze do utworzenia unii bankowej, dzięki której instytucje finansowe będą pod ściślejszym nadzorem. Ma to uchronić Europę przed powtórką z kryzysu. Kraje spoza strefy euro, jak Polska, będą mogły na własną prośbę dołączyć do systemu, ale będzie się to wiązało z utratą autonomii.

Bruksela chce, by wspólny nadzór sprawował Europejski Bank Centralny. Ma on sprawdzać ich wymogi kapitałowe dotyczące płynności, czy zalecać zwiększenie ich limitów. Ma tez decydować o dawaniu bądź odbieraniu licencji na działalność i ustalać politykę kredytową. Państwa Eurolandu będą musiały podporządkować się wymogom.

Nam pozwolą się tylko przyglądaćNatomiast kraje spoza strefy euro będą mogły dołączyć do systemu, ale nie wiadomo, czy godząc się na utratę autonomii zyskają prawo głosu w radzie nadzoru europejskiego i tym samym wpływ na decyzję. Pierwsze projekty komisji tego nie przewidywały. Tymczasem to ważne, ponieważ duża część banków w tych krajach to spółki córki dużych banków ze strefy euro.

Dlatego państwa bez wspólnej waluty już mówią, że status obserwatora im nie wystarczy. Owszem, będą miały dostęp do informacji strategicznych o działaniach EBC, ale chcą większych zabezpieczeń. Wspólny nadzór bankowy ma zacząć działać w przyszłym roku.

Ponadto posłowie zajmą się sprawami morskich połowów i zakupem energii. Podczas debaty poświęconej cenom energii posłowie opowiedzą się za jawnością umów. Ma to oznaczać, że państwa, które podpiszą umowy z firmami spoza UE będą ujawniać szczegóły tych porozumień. Ma to zwiększyć przejrzystość zawieranych umów, a także zagwarantować, że kraje Unii będą przestrzegały unijnego prawa w tym zakresie.

Czytaj więcej w Money.pl
Dziennikarz zirytował Barroso. Pytał o kryzys - _ Nie damy się nikomu pouczać w kwestii radzenia sobie z kryzysem _ - powiedział szef Komisji Europejskiej.
EBC boi się o unię fiskalną. Pakt rozmywa się? Głównym powodem do niepokoju jest tak zwana reguła wyjątkowa.
Bruksela ujawnia jak chce karać niepokornych Nowe pomysły na ścisłą integracją Eurolandu dotyczą emisji euroobligacji, przez sankcje dla krajów łamiących dyscyplinę budżetową po harmonizację podatków i polityki społecznej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)