Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkie sprzątanie na Podhalu po halnym. To nie koniec?

0
Podziel się:

Strażacy pracują obecnie nad prowizorycznym zabezpieczaniem uszkodzonych dachów specjalnymi plandekami. Prądu nie ma w setkach gospodarstw.

Wielkie sprzątanie na Podhalu po halnym. To nie koniec?
(PAP/Grzegorz Momot)

Około 500 gospodarstw nie ma ciągle prądu na Podhalu i Podbeskidziu. To skutek halnego, który przeszedł między innymi nad Zakopanem i Kościeliskiem. Zniszczone dachy szkół i domów jednorodzinnych oraz zmiażdżone powalonymi drzewami samochody - tak wygląda region po przejściu wichury.

Rzecznik komendanta głównego straży pożarnej, Paweł Frątczak powiedział, że strażacy cały czas pracują w rejonie powiatów: tatrzańskiego, suskiego i nowosądeckiego w Małopolsce, oraz bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego w województwie śląskim.

Ich główna praca to usuwanie połamanych drzew z dróg i torów kolejowych, a także z linii energetycznych. Ponadto zabezpieczyli 140 dachów uszkodzonych przez halny. Największe straty silny wiatr spowodował w południowej części Zakopanego i Kościelisku.

W czasie trzech dni świąt Bożego Narodzenia strażacy mieli około 2200 interwencji. Mniej niż połowa z nich - 938 - to wyjazdy do pożarów. W czasie świąt zginęło w nich 8 osób, a 28 zostało rannych. Najbardziej tragiczny był pożar altanki w Bydgoszczy w ostatnią środę. Śmierć poniosły w nim 2 osoby. Wczoraj pod Grójcem na Mazowszu w wyniku zaczadzenia zginęły trzy osoby.

Paweł Frątczak podkreślił jednak, że te święta były stosunkowo spokojne. W wyniku pożarów zginęło mniej osób niż w ubiegłych latach, mniej zostało też rannych.

Na Podhalu najgorzej

Zniszczone dachy szkół i domów jednorodzinnych oraz zmiażdżone powalonymi drzewami samochody - tak wygląda dzisiaj Zakopane po przejściu wichury. Wczoraj prędkość wiatru w stolicy Tatr osiągała 140 km na godzinę. Huragan powalił dziesiątki drzew, wyrywał i niszczył reklamy przy zakopiance, ale i uszkodził kilkanaście budynków.

Halny zerwał lub zniszczył większą część dachów szkoły podstawowej nr 2 na Skibówkach i Liceum Hotelarskiego. W kilku domach również zostały zniszczone konstrukcje dachów. Najgorzej ucierpiał dom przy ulicy Tetmajera, gdzie wiatr zerwał cały dach i pokoje na piętrze są pod gołym niebem. Żytomir Stach, właściciel domu opowiada reporterowi Radia Kraków, że stało się to w ciągu kilkunastu minut.

Strażacy pracują obecnie nad prowizorycznym zabezpieczaniem uszkodzonych dachów specjalnymi plandekami. W innych miejscach z dróg i chodników usuwane są powalone drzewa. Wszystkie drogi na Podhalu są przejezdne, znacznie gorzej jest w Tatrach, gdzie np. dojście do schroniska w dolinie Chochołowskiej jest niemożliwe.

Wciąż będzie wiało

Jak informuje IMGW Europa wschodnia jest w zasięgu wyżu znad Rosji. Nad pozostałą częścią kontynentu dominują niże z frontami atmosferycznymi. Polska znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia, na wschodzie zaznacza się strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Z południowego zachodu nadal napływa polarno-morska masa powietrza.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 995 hPa i powoli rośnie. W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże, po południu na zachodzie i południu przechodzące miejscami w małe. Miejscami słaby deszcz lub mżawka. Temperatura maksymalna od 5 st C na Pomorzu i w kotlinach Sudeckich do 8 st C w centrum i na południu kraju. Wiatr z kierunków południowych, słaby i umiarkowany, na zachodnim wybrzeżu wzmagający się do dość silnego.

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże, jedynie na południowym wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Na krańcach północno-zachodnich możliwy słaby deszcz. We wschodniej połowie kraju miejscami silne zamglenia z widzialnością od 1000 m do 3000 m. Temperatura minimalna od 0 st C na Suwalszczyźnie do 4 st C na Nizinie Szczecińskiej i Ziemi Lubuskiej, jedynie w Małopolsce miejscami od -3 st C do -1 st C. Wiatr z kierunków południowych, słaby, w zachodniej połowie kraju okresami umiarkowany, na krańcach zachodnich porywisty, a nad morzem umiarkowany i dość silny, w porywach do 55 km/h.

W sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże, na wschodzie miejscami zachmurzenie małe. Na krańcach północno-zachodnich okresami deszcz. Temperatura maksymalna przeważnie od 4 st C na Pomorzu do 8 st C w centrum i do 10 st C na południu kraju. Wiatr z kierunków południowych, słaby i umiarkowany, na południu oraz nad morzem umiarkowany i dość silny, porywisty. W kotlinach sudeckich i na Przedgórzu Sudeckim porywy wiatru do 60 km/h.

W Warszawie w piątek zachmurzenie przeważnie duże, okresami możliwe słabe opady deszczu. Wieczorem większe przejaśnienia. Temperatura maksymalna 8 st C. Wiatr słaby, południowy. W nocy zachmurzenie umiarkowane. Temperatura minimalna 2 st C. Wiatr słaby, południowy. W sobotę w stolicy zachmurzenie przeważnie umiarkowane. Temperatura maksymalna 8 st C. Wiatr umiarkowany, południowy.

Czytaj więcej w Money.pl
Turyści w Tatrach nie przejmują się apelami Choć szlak doliną Chochołowską po przejściu wichury jest zamknięty do odwołania, dziesiątki osób próbowały pokonać zatarasowany drzewami odcinek.
Wichury i deszcze nad Wielką Brytanią. Jest źle Bez prądu pozostaje nadal 50 tysięcy domów we wschodniej i południowej Anglii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)