Na skróty
Winiecki: Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn czas wyrównać
2007-12-24 07:00

Winiecki: Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn czas wyrównać

Winiecki: Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn czas wyrównać

I mężczyźni, i kobiety powinni przechodzić na pełną emeryturę w wieku 65 lat.

Zmiany demograficzne, starzenie się społeczeństw w Polsce i innych krajach cywilizacji zachodniej, powodują, iż coraz mniejszy procent zatrudnionych pracuje na emerytury coraz większego procentu emerytów. Grozi to i brakiem rąk do pracy, i bankructwem systemów emerytalnych. Wśród różnych środków zaradczych wprowadza się w krajach europejskich przedłużenie wieku, w którym przechodzi się na emeryturę. A także zrównanie wieku przechodzenia na emeryturę mężczyzn i kobiet.

ZOBACZ TAKŻE:

Trybunał Konstytucyjny stanął w obronie mężczyzn
W Polsce obie te propozycje przyjmowane są niechętnie, chociaż np. w sąsiednich Niemczech odpowiednie regulacje zostały już przyjęte i zmiany są w toku. U nas zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego ustawowo przyjętej różnicy wieku przez Rzecznika Praw Obywatelskich zostało odebrane niechętnie przez kobiety, zwłaszcza te starsze (RPO domaga się bowiem wieku emerytalnego 65 lat dla obu płci). Z drugiej strony zaskarżenie tej zasady jako dyskryminacji mężczyzn, którzy muszą pracować dłużej niż kobiety do emerytury, zakończyło się sukcesem. I w kolejce ustawiają się mężczyźni, domagając się emerytury po sześćdziesiątce.

Swoją drogą nigdy nie rozumiałem pędu do wcześniejszej emerytury. Przejście do stanu nieaktywności zawodowej jest przecież niewątpliwym szokiem. I to negatywnym. Czy naprawdę emerytura (i to bardzo często wcześniejsza niż te 60 czy 65 lat!), plus szansa dorobienia sobie po cichu w ,,szarej strefie", jest tak atrakcyjną receptą na życie?

Co do przedmiotu sporu, to znaczy kwestii wieku przechodzenia na emeryturę, nie mam wątpliwości, ani jako ekonomista, ani jako obserwator życia społecznego. I mężczyźni, i kobiety powinni przechodzić na pełną emeryturę w wieku 65 lat. W końcu, sami sobie powinni wypracować tę emeryturę. Choćby dlatego, że nie będzie już nigdy coraz liczniejszych młodszych roczników, które mogłyby opłacać na bieżąco coraz wyższe emerytury aktualnych emerytów. System emerytalny jaki dominuje w Europie jest nie do utrzymania.ZOBACZ TAKŻE:

Gwiazdowski: Emerytury powinny być równe
Dodam, że kobiety i tak żyją dłużej niż mężczyźni, więc z definicji niejako musiałyby mieć niższe emerytury; nie tylko z racji krótszego okresu pracy, ale także dłuższej liczby lat wypłacanej emerytury. Poza tym, żyjemy coraz dłużej i jesteśmy coraz zdrowsi, więc nie ma także zdrowotnych przeciwwskazań. Z tego powodu, w połączeniu z presja starzenia się społeczeństw, przewiduję, że za 10-15 lat, a może i wcześniej, wiek przechodzenia na emeryturę zostanie ponownie podwyższony.

Z drugiej jednak strony, jako klasyczny liberał, a więc człowiek ceniący sobie wielce możliwość dokonywania wyboru, jestem zwolennikiem systemów elastycznych. Niech wiek przechodzenia na emeryturę wynosi, powiedzmy, 65 lat, ale jeśli ktoś chce przejść na emeryturę w wieku 55 lat albo 75 lat (gdy temu ostatniemu pozwala na to zdrowie!), to powinien mieć prawo do powzięcia takiej decyzji.

Autor jest profesorem ekonomii.
W latach 1994-2003 był profesorem
i kierownikiem Katedry Ekonomii na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.
Wykładał na uczelniach m.in. w Danii, Holandii i Stanach Zjednoczonych.

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Winiecki: Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn czas wyrównąć

Wapniak / 2011-10-22 06:02 / Tysiącznik na forum
Hmmm... a czy nie lepiej podnieść do 80-tki?...

Re: Winiecki: Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn czas wyrównąć

rysiul20 / 77.255.246.* / 2010-04-09 20:01
Kto temu panu dał tytuł profesora chyba taki sam jak on fachowiec

Re: Winiecki: Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn czas wyrównąć

babcia Ewa / 83.31.73.* / 2008-01-02 11:16
Panie Winiecki!!!!!!! O kobietach raczej sie prosze nie wypowiadac, bo nie wszystkie kobiety w wieku 65 lat, po wychowaniu 2 lub 3 dzieci maja jeszcze cheć na prace, nalezy sie jakiś wczesniejszy wypoczynek. Wykładac na uczelniach mozna i do 95 lat(jezeli sie dotrwa)

Re: Winiecki: Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn czas wyrównąć

KPS2 / 2008-01-02 10:23
Zgadzam się w 100% ze zdaniem 50-ciolatek (sama mam 35), że wiek emerytalny powinien być pochodną długości stażu pracy. To jedyne rozsądne i sprawiedliwe założenie, które ma szansę uzdrowienia systemu emerytalnego

Re: Winiecki: Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn czas wyrównąć

acomitam / 83.25.16.* / 2007-12-31 13:51
Pan profesor jest aby na pewno klasycznym liberałem? Dlaczego zatem nic Pan nie napisze o oczywistych wadach państwowych systemów emerytalnych przyjętych w Polsce i w Europie? Dlaczego jako klasyczny liberał nie oburza się Pan na przymus ubezpieczeń emerytalnych i pozbawianie ludzi możliwości decydowania o własnym losie? Przecież nawet dziecko zauważa, że problemy emerytur, z którymi tak dzielnie walczy nasze państwo (i nie tylko) są konsekwencją odejścia od liberalnych zasad. Uwaga, że rozwiązaniem kłopotów jest zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn to raczej klasyczny argument etatysty i lewaka, a nie klasycznego liberała.

Re: Winiecki: Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn czas wyrównąć

ekonomista przez E / 83.8.54.* / 2007-12-30 16:45
Kolejna bzdura profesorków bujających w obłokach.Już teraz kobiety w wieku 50 lat i często mniej mają problemy ze znalezieniem pracy.Już widzę pracodawców zatrudniających babcie w wieku 65 lat.Profesorku nie powołuj się na Europę,bo chyba w żadnym kraju kobiety nie miały tak przesranego życia jak w Polsce.Wróć do lat 70, czasów talonów ,braków zaopatrzeniowych podstawowego sprzętu gospodarstwa domowego (szczyt luksusu pralka wirnikowa Frania ),brak wolnych sobót co w większości krajów Europy było normą. I te kobiety z tych roczników mają tyrać teraz do 65 lat.Wszystko dzięki takim ekonomistom jak pan,którzy zawsze byli bardzo mądrzy i do dzisiaj widać wspaniałe efekty ich wizji.Pomijam że Polacy pracują największą ilość godzin pracy za najmniejsze wynagrodzenie w Europie.Następny nowy wybawca z polskiego piekła.
 
gość / 79.187.144.* / 2008-02-08 13:03
Zgadzam sie w pełni z panią.Żona Profesora ma pomoc domową bo ich stac,to nie wie co to praca na etacie,dom, dzieci, problemy z brakiem pieniędzy.Kobieta po 30 latach ma serdecznie dość. Niech oni chwycą sie roboty za te grosze co my robimy.
 
babcia EWA / 83.31.73.* / 2008-01-02 11:19
Popieram!!!!!!!!! Wiecej taich opinii proszę.

Re: Winiecki: Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn czas wyrównąć

Handel wyrokami 1 / 83.21.85.* / 2007-12-24 22:29
Według danych ZUS kobieta emeryt pobiera swiadczenie 207% dłużej niż przeciętny mezszczyzna emeryt.
Kobiece emerytury sa niższe ale i tak pobieraja one 62% całosci wypłat.
Prawdziwym horrorem sa jednak sumy jakie społeczeństwo łozy na królewskie emerytury górników.
Do jednego górnika - Króla via ZUS dokładamy prawie 270 tysiecy złotych.
Emerytury specjalne - UB, SB , MO, ZOMO, LWP prokuratorzy sędziowie - 16.8 mld złotych , w 2006 roku.

Moim zdaniem bandycki ZUS nadaje sie tylko do likwidacji.
 
HoS / 195.225.68.* / 2007-12-25 00:29
Proponuję zlikwidować emerytury
dla kobiet i mężczyzn nie będących
- policjantami
- wojskowymi
- nauczycielami
- górnikami
- lekarzami
- sędziami i prokuratorami
- strażnikami więziennymi
- posłami
- kolejarzami
- oraz inne zawody korzystające z przywilejów
grupowych np. energetycy....

Pozostali...
Niech płacą składki i pracują do końca...
A ci wyżej wymienieni...
emerytury po 15 latach w wysokości 10 średnich
krajowych

A towarzysz Winnicki...
na emeryturę już po urodzeniu

"Swoją drogą nigdy nie rozumiałem pędu do wcześniejszej emerytury."

hen / 83.12.76.* / 2007-12-24 17:17
hehehehe Panie Janie a zatrudnij się pan za tysiączka czy dwa na tkalni lub szwalni albo zostań pan spawaczem ewentualnie tzw aparatowym w jakimś zakładzie chemicznym,a zakładam się o półlitra typu 07 że zrozumiesz pan najdalej po kilku miesiącach takiej pracy,radosnych świąt życzę

Re: Winiecki: Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn czas wyrównąć

mkg / 2007-12-24 14:59 / Bywalec forum
Bismarcka w grobie chichocze z uciechy, prawie 200 lat od wprowadzenia wieku emerytalnego znalazł godnego kontynuatora swojej socjalistycznej mysli. A co cię Panie Winiecki obchodzi kiedy każdy z nas ma chęć przestać chodzić w kieracie. To każdy z nas ma się martwić o swój Ruhestand i zabezpieczenie środków fiansowych. Jeżli ktoś ma ochotę zostać rentierem w wieku 40 lat to proszę bardzo ale na swój koszt i wara od budżetu. Najlepiej będzie jak się sami zatroszczymy o siebie i zwolnimy tabuny niepotrzebnych nikomu nirobów w różnych mało potrzebnych instytucjach budżetowych.
 
bebik / 156.17.79.* / 2008-01-16 11:24
Jasne! na przykład po co komu wyższe uczelnie? Fanaberie jakieś! Im społeczeństwo głupsze, tym lepiej się nim rządzi.
 
Sprawiedliwa / 85.222.39.* / 2007-12-27 10:54
Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i męszczyzn jest jednym z wymogów 21 wieku.Męszczyzni krócej żyją w wieku 55 lat to już chłopa nie znajdziesz. .Zycie samotnej to koszmar nie do zniesiena. Nie dajmy się zwariować leniwym paniom.Częstokroć w jak cięzkich warunkach pracują /górnik hutnik spawacz i.t.d.pracuję jako Bhp i dobrze wiem.ile to skraca im życia.
 
morsik / 77.114.157.* / 2007-12-29 20:51
...a tumany, ktore nie potrafię pisac po polsku powinny otrzymywac "ryntę" zaraz po urodzeniu, żeby nie przynosić wstydu krajowi... i mężczyznom... chyba, że to napisała blondynka, to przepraszam, ma prawo...

Re: Winiecki: Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn czas wyrównąć

Piper / 62.121.98.* / 2007-12-24 12:59
Moim zdaniem największym problemem jest świadomość społeczeństwa: jak działa nowy system i kogo tak naprawdę dotyczy. Prawda jest taka, że by zapewnić sprawiedliwość i równość emerytur kobiety powinny na nią przechodzić kilka lat później od mężczyzn.

Re: Winiecki: Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn czas wyrównąć

rusofob / 87.205.171.* / 2007-12-24 11:26
ale Pan powinien przemówić dopiero za kilka godzin- chociaż te wypociny trudno nazwać ludzka mowa.

Re: Winiecki to klasyczny liberał?

ŁowcaWykształciuchów / 2007-12-24 09:28 / NiePOsPOlity Intelekt
" I mężczyźni, i kobiety powinni przechodzić na pełną emeryturę w wieku 65 lat."
vs
"jeśli ktoś chce przejść na emeryturę w wieku 55 lat (...) to powinien mieć prawo

Taki z ciebie TW Winiecki klasyczny liberał jak nie przymierzając z koziej dupy reisentascha - skoro nie dostrzegasz motywacji do przebywania w szarej strefie...
 
ŁowcaWykształciuchów / 2007-12-24 09:41 / NiePOsPOlity Intelekt
PS: TW=Totalny Wykształciuch ;-)
 
50 latka z 30 letnim stażem pracy / 80.53.169.* / 2007-12-30 12:17
Aż nie chce się komentować zmian jakie zachodzą w naszym kraju.Wszystkie prowadzą do szybkiego wyniszczenia człowieka,nikt nie pomysli że w wieku 55 lat niejedna kobieta może już mieć 35 letni staż pracy i to wiek stażowy powinien decydować o emeryturze,a nie wiek emerytalny ,a do tego jeśli taka kobieta ma rodzinę i dom to wykonuje podwójna pracę na dwa etaty.Pomyślcie o tym Panowie Wykształciuchy.
 
52-latka z 30 letnim stażem / 77.115.48.* / 2007-12-30 15:00
Popieram wypowiedź 50-latki i jęśli mężczyźni są tacy cwani niech zapewnią swoimi dochodami pomoc domową do wychowania dzieci, gotowania,sprzatania itp... lub niech podejmą czynności domowe wykonywane przez kobiety i wówczas owszem proszę zrównac wiek emerytalny.
 
acomitam / 83.25.16.* / 2007-12-31 13:59
Gdyby to bzdurne, lewackie państwo nie łupiło ludzi bez opamiętania, wtedy mężczyzna mógłby zapracować i na swoją emeryturę, i na emeryturę żony. Ale jeśli jest pozbawiany 70 czy 80% dochodów w podatkach i para-podatkach, to nic dziwnego, że tyrać muszą i mężczyźni i kobiety. Na razie do 65 roku życia, ale mogę się założyć, że niedługo, wzorem Niemców, w trosce o budżet państwa i inne różne tam, podniesie się wiek do 67 lat, a później do 70, a później.... A mimo to ludzie ciągle głosują na lewicę. To jest dopiero fenomen.
 
### / 2007-12-30 15:13 / Bywalec forum
Podziekujcie emancypantkom za swoja sytuacje.
 
jola / 213.134.163.* / 2011-10-22 04:19
Ja uważam ze wcale nie zyjemy dłużej ludzie w wieku kobieta 60 i mężczyzna 65 sa juz bardzo zchorowani podniesienie jeszcze wieku to jest niemoralne wobec naszych niejednokrotnie zchorowanych rodziców to wy tak żadzicie że pracują dłużej albo poprostu nie maja pieniędzy i żyja na granicu ubustwa bo nie maja siły dopracy,/.tk jest wiele ludmajac 55=65 lat już pada znam meżczyzne który ma 60 lat i lat pracy 40 to co ma dalej pracowac uważam ze od 55 roku zycia kazdy powinien sam decydować czy chce prześc na emeryture a kto chce niech pracuje .Odebrac przywileje tym którzy ida na merytury po 15 latach a będzie spopro pieniedzy b budżecie żadne państwo nie pozwoli sobie na na emeryta z 15 letnim stażem.