Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wizyta Lagarde w Chinach. Pomogą Europie?

0
Podziel się:

Kraj ma największe na świecie rezerwy walutowe, w wysokości 3,2 biliona dolarów.

Wizyta Lagarde w Chinach. Pomogą Europie?
(PAP/EPA)

Dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde ostrzegła w Pekinie przed _ ryzykiem światowej spirali niestabilności finansowej _, jeśli kraje nie odpowiedzą wspólnie na kryzys zadłużenia w Europie i groźbę recesji.

_ - Jeśli nie odpowiemy wspólnie, światowa gospodarka ściągnie na siebie ryzyko spirali niepewności i niestabilności finansowej. Światowa gospodarka wkroczyła w fazę niebezpieczeństw i niepewności _ - podkreśliła szefowa MFW w czasie wystąpienia otwierającego jej dwudniową wizytę w Chinach. To jej pierwsza wizyta w tym kraju od objęcia latem funkcji dyrektor zarządzającej Funduszu.

Lagarde ma wspólnie z przedstawicielami chińskich władz przeanalizować konsekwencje kryzysu zadłużeniowego w Europie oraz warunki, na których Chiny, jako druga światowa gospodarka, mogą kupować długi krajów Starego Kontynentu. Chiny zgromadziły największe na świecie rezerwy walutowe, w wysokości 3,2 biliona dolarów.

Lagarde oceniła, że również _ Azja nie jest całkowicie bezpieczna _ i wezwała Chiny do wzmocnienia swojej waluty; niski kurs juana jest uważany za przyczynę ogromnej nadwyżki handlowej Pekinu. Główni partnerzy handlowy Chin uważają, że kurs juana jest sztucznie zaniżany, mimo że między czerwcem 2010 roku a sierpniem 2011 roku wzrósł o 7 procent względem dolara.

Chińskie władze zobowiązywały się do stopniowego zwiększenia elastyczności chińskiej waluty i wzrostu importu w celu zrównoważenia bilansu handlowego._ - Chiny są na dobrej drodze dla przeorientowania swej gospodarki na popyt wewnętrzny _ - dodała szefowa MFW. Podkreśliła, że _ Chiny są kluczowym graczem G20 i MFW _, gdzie jako kraj _ mają znacznie większą rolę do odegrania i znacznie silniejszy głos _. Odniosła się w ten sposób do reformy udziałów i prawa głosu w ramach Funduszu.

Reforma, której zasady uzgodniono w grudniu 2010 roku, przewiduje, że Chiny staną się trzecim krajem MFW pod względem siły głosu, z udziałem w Funduszu zwiększonym z 3,65 procent do 6,07 procent.

Czytaj więcej na temat polityki Chin w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t139969.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wybor;szefa;mfw;chiny;popra;lagarde,192,0,837312.html) Wybór szefa MFW. Chiny poprą Lagarde Tak twierdzi minister do spraw budżetu i rzecznik rządu Francji Francois Baroin.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/183/t139703.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/chinczycy;chca;wplywow;we;wladzach;mfw,151,0,832407.html) Chińczycy chcą wpływów we władzach MFW Wymienia się nawet potencjalnych chińskich kandydatów: byłego wiceprezesa chińskiego banku centralnego - Zhu Mina i obecnego szefa banku centralnego Zhou Xiaochuana.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/t142000.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ekspert;chinski;model;wzrostu;nie;utrzyma;sie,244,0,957428.html) Ekspert: Chiny czeka olbrzymia recesja - _ Chiny osiągnęły imponujące wskaźniki wzrostu, ale przyjęty w tym kraju model wzrostu prowadzi do skażenia środowiska, nieefektywnego rozdziału środków, nadmiaru inwestycji i forsowaniu eksportu kosztem spożycia krajowego _ - zaznaczył Charles Grant.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)