Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wizyta Zemana pozwoli poprawić stosunki polsko-czeskie

0
Podziel się:

Czeski prezydent odwiedzi Warszawę na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Wizyta Zemana pozwoli poprawić stosunki polsko-czeskie
(justindc/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Prezydent Czech Milosz Zeman w czwartek rozpocznie wizytę w Polsce. Warszawa, po Bratysławie i Wiedniu, jest celem jego trzeciej podróży zagranicznej po objęciu 8 marca urzędu. Stosunki polsko-czeskie są dobre, ale ich potencjał jest niewykorzystany - zwraca uwagę czeski politolog.

Czeski prezydent odwiedzi Warszawę na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego. Czeskie media informują, że Milosz Zeman spotka się także z premierem Donaldem Tuskiem, marszałkiem sejmu Ewą Kopacz i marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem.

Zdaniem czeskich politologów wizyta nie powinna ograniczyć się tylko do rutynowej wymiany zdań. - _ Stosunki czesko-polskie są dobre i bezkonfliktowe, należą do najlepszych w historii. Ale zarazem ten potencjał jest niewykorzystany, i to zarówno w ramach polityki zagranicznej Unii Europejskiej, jak i w stosunkach dwustronnych _ - powiedział Josef Mlejnek z Katedry Politologii Uniwersytetu Karola w Pradze.

Mlejnek uważa, że _ ogromnym problemem jest sama podróż z Czech do Polski _. Chodzi zarówno o połączenia kolejowe, jak i drogowe. Ogromny potencjał tkwi zwłaszcza w budowie korytarzy komunikacyjnych północ-południe. _ _

_ - Zeman jest zwolennikiem budowy autostrady D-11 do Hradca Kralove i granicy z Polską. Popiera projekt korytarza wodnego Dunaj-Odra-Łaba _ - zauważa czeski politolog.

_ - Niemniej są to tylko projekty. Ich realizacja pozostawia wiele do życzenia _ - sugeruje dziennik _ Mlada fronta Dnes _, dodając, że _ Czesi robią niewiele, by zdobyć duży i chłonny polski rynek _.

Z drugiej strony media przypominają, że Zemanowi towarzyszyć będzie misja gospodarcza złożona z czeskich przedsiębiorców, a obaj prezydenci wystąpią 24 maja na konferencji _ Współczesność i rozwojowe trendy czesko-polskich stosunków gospodarczych _.

Dla Czech Polska jest trzecim w kolejności partnerem handlowym. Wartość importu z Polski wynosi 7,7 mld euro. Strona czeska jest zainteresowana inwestycjami w polski sektor energetyczny i opracowaniem mapy drogowej wspólnego rynku gazowego w Grupie Wyszehradzkiej. Ofertę współpracy złożył również czeski przemysł zbrojeniowy.

Czescy producenci obawiają się natomiast polskiej konkurencji. Chodzi zwłaszcza o tanią polską żywność. Po spotkaniu premierów obu krajów w Warszawie 13 maja czeskie media wyraziły nadzieję, że żywność eksportowana do Czech będzie odznaczała się najwyższą jakością.

Z mieszanymi uczuciami odbierane są w Czechach problemy polskiej mniejszości narodowej. Nie rozwiązano podstawowego żądania polskiej mniejszości dotyczącego zwrotu majątku polskim organizacjom, zawłaszczonego przez III Rzeszę podczas II wojny światowej, który Czechosłowacja znacjonalizowała jako majątek poniemiecki. Kolejnym problemem jest dewastowanie tablic informacyjnych w języku polskim np. w Czeskim Cieszynie.

Czesi liczą na współpracę Pragi i Warszawy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, a także na wsparcie Polski podczas negocjacji budżetowych w Brukseli czy tworzenie korytarza energetycznego północ-południe.

- _ Zeman, podobnie jak polskie elity rządzące, jest politykiem proeuropejskim, w przeciwieństwie do swego poprzednika - eurosceptyka Vaclava Klausa _ - przypomina dziennik _ Lidove Noviny _. Z drugiej strony Zeman krytykuje Unię za zbyt dużą ingerencję w politykę państw członkowskich i zaskakuje jako zwolennik współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

Podczas swojej pierwszej wizyty zagranicznej zaproponował w Bratysławie rozszerzenie Grupy o Słowenię, co mogłoby zagrozić osłabieniem jej struktury i pokrzyżować plany Warszawy, która w dalszej przyszłości, ze względu na kwestie energetyczne, chciałaby rozszerzyć Grupę raczej o państwa bałtyckie i Rumunię.

Czescy politolodzy przypominają, że wizyta Zemana odbywa się krótko po wizycie premiera Czech Petra Neczasa w Warszawie. W Pradze wypracowywana jest trudna kohabitacja między centroprawicowym rządem i socjaldemokratycznym prezydentem. Zdaniem Zemana _ prezydent wybrany w wyborach powszechnych ma silniejszy mandat niż ten, którego wybrali politycy _. Zeman jest pierwszym prezydentem Czech wybranym w głosowaniu powszechnym.

_ - Problem polega na tym, że podczas prezydentury Vaclava Klausa dochodziło jedynie do sporów między nim a rządem, natomiast po wyborze Zemana rozpoczęła się +zimna wojna+ między obu ośrodkami władzy _ - twierdzi w rozmowie z PAP Josef Mlejnek.

Jednym z przykładów jest spór Zemana z szefem dyplomacji Karlem Schwarzenbergiem na temat priorytetów polityki zagranicznej, dotyczący m.in. mianowania nowych ambasadorów. Prezydent krytykuje również posunięcia oszczędnościowe rządu Neczasa, twierdząc że receptą na kryzys nie powinno być oszczędzanie, lecz inwestowanie.

_ - Stosunki między Zemanem i rządem są bardzo napięte, dlatego nie jest pewne, czy warszawskie uzgodnienia Milosza Zemana znajdą oddźwięk w rządzie premiera Neczasa. Czescy politycy z zainteresowaniem oczekują jednak na takie deklaracje Zemana w Warszawie, które byłyby znaczącym sygnałem jego polityki zagranicznej _ - powiedział Mlejnek.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakujący pomysł na walkę z długami Milosz Zeman chce utworzyć prezydencki funduszu spłaty długu publicznego. Zachęca do wpłat.
Bunt Czechów. "Nie będzie prezydentem" Kilkudziesięciu czeskich intelektualistów twierdzi, że Milosz Zeman nigdy nie będzie ich prezydentem.
Czesi pierwszy raz tak wybierają prezydenta Dziś w Czechach drugi dzień drugiej tury wyborów prezydenckich. Czesi po raz pierwszy w historii wybierają głowę państwa w głosowaniu powszechnym.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)