Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Ratajczak
|

Włosi ratują kolejne banki. 5 mld euro zapłacą podatnicy, kolejne 12 mld na stole

8
Podziel się:

Włoskie banki znów mają kłopoty, a rząd znów musi za nie wykładać pieniądze. Tym razem rządzący muszą wyłożyć za Banca Popolare di Vicenza i Veneto Banca. W sumie podatnicy zapłacą za transakcję 5 mld euro - informuje Reuters.

Włosi ratują kolejne banki. 5 mld euro zapłacą podatnicy, kolejne 12 mld na stole
(Ed Yourdon/CC BY-SA 2.0/Flickr)

Włoskie banki znów mają kłopoty, a rząd znów musi za nie wykładać pieniądze. Tym razem rządzący muszą wyłożyć za Banca Popolare di Vicenza i Veneto Banca. W sumie podatnicy zapłacą za transakcję 5 mld euro - informuje BBC.

W sprawie wypowiedział się już Paolo Gentiloni, premier Włoch. Jego zdaniem ratowanie banków jest konieczne, tylko w ten sposób jest w stanie ochronić pieniądze klientów. Jednocześnie Gentiloni jest przekonany, że w ten sposób kłopoty nie przeniosą się na kolejne banki we Włoszech.

Decyzja rządu nie spotkała się z przychylnym przyjęciem we Włoszech. Dlaczego? Pewne jest, że 5,2 mld euro trafi do banków, by w ogóle mogły być przejęte. Minister ekonomii Pier Carlo Padoan powiedział, że Rzym oferuje również gwarancje w wysokości 12 mld euro na potencjalne straty dla Intesa z tytułu złych i ryzykownych pożyczek.

W efekcie transakcja może być warta 17 mld euro. Straty mogą być wykryte po przejęciu i na etapie dokładnego analizowania sytuacji finansowej obu banków. Według ostrożnych szacunków straty Banca Popolare di Vicenza i Veneto Banca to prawie 30 mld euro.

Faktem jest, że włoski rząd nie miał wielkiego wyboru. O tym, że Banca Popolare di Vicenza i Veneto Banca mogą upaść, poinformował kilka dni temu Europejski Bank Centralny.

Zobacz także: Nie tylko włoski system finansowy ma problemy. W Polsce upadają SKOKi:

Wszystkie "dobre" aktywa tych dwóch banków zostały w poniedziałek przejęte przez grupę Intensa Sanpaolo. Największy detaliczny włoski bank wykupił tę część biznesu za... 1 euro. Dosłownie. Takie informacje kilka dni temu podawał "The New York Times", dziś ponownie podaje je BBC.

Dlaczego tak tanio? Na stole pojawiła się wyłącznie jedna oferta. I właśnie dlatego od poniedziałku, wszystkie oddziały i 4 tys. pracowników są w rękach nowego właściciela.

- Bez oferty Intensa Sanpaolo, jedynego chętnego na aukcji prowadzonej przez włoski rząd, kryzys dwóch banków miałby poważny wpływ na cały włoski system - tłumaczą analitycy finansowi w rozmowie z BBC.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
jhj
7 lat temu
to Wlosi moga ratowac banki a nam bylo niewolno
Prawda czasu ...
7 lat temu
Jednego dolara kosztował macierewiczowski okręt. Bank musi kosztować co najmniej dwa dolary, bo jest większy niż okręt.
taka prawda
7 lat temu
PIS tez wykupujac pekao ratuje wloskie banki
Detu
7 lat temu
Zrobili to dlatego bo nawet Niemców nie stać na ratowanie Włoch. 800 mld euro dodrukowano na ratunek Banków Niemieckich.
cvq
7 lat temu
i tu już nie ma mowy o niedozwolonej pomocy publicznej, tylko jak nasze stocznie dostały pieniądze na wypłatę dla pracowników to trzeba było je szybko zamknąć, mieli gorliwego wykonawcę poleceń w osobie donaldinio, teraz mu podziękowali za przysługę