Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syrii. Baszar el-Asad: Zniszczymy broń chemiczną

0
Podziel się:

Asad powiedział, że przekaże tę broń jakiemukolwiek państwu, które zechce podjąć ryzyko jej utylizacji. Ale - jak zaznaczył - potrzeba na to roku i miliarda dolarów.

Wojna w Syrii. Baszar el-Asad: Zniszczymy broń chemiczną
(PAP/EPA/SANA)

Prezydent Syrii Baszar el-Asad w wywiadzie nadanym wczoraj przez amerykańską telewizję Fox News przyznał, że Syria ma broń chemiczną i chce ją zniszczyć. Oświadczył też, że dostosuje się do wymogów międzynarodowego porozumienia ws. syryjskiego arsenału chemicznego.

Asad podkreślił, że przekaże tę broń jakiemukolwiek państwu, które zechce podjąć ryzyko jej utylizacji. Ale - jak zaznaczył - potrzeba na to roku i miliarda dolarów.

W wywiadzie zaznaczył również, że to nie jego odpowiadają za atak chemiczny na przedmieściach Damaszku dokonany 21 sierpnia. Jednocześnie tłumaczył, że w Syrii nie trwa wojna domowa, lecz kraj zaatakowały _ dziesiątki tysięcy dżihadystów _ z Al-Kaidy.

Zwracając się do prezydenta USA Baracka Obamy Asad powiedział, że _ powinien słuchać zdrowego rozsądku swych obywateli _. Władze USA groziły Syrii interwencją zbrojną.

Fox News wywiad nagrała we wtorek.

W sobotę Rosja i USA w Genewie osiągnęły porozumienie w sprawie zabezpieczenia, a następnie zniszczenia syryjskiej broni chemicznej do połowy 2014 roku. Władze syryjskie dostały tydzień na przedstawienie wykazu swego arsenału broni chemicznej.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd boi się, że "terroryści" użyją broni chemicznej Syria obawia się, że "niektóre kraje" mogą wyposażyć "grupy terrorystyczne" w broń chemiczną, a za jej użycie obwinić potem syryjski rząd - podkreślił syryjski ambasador w ONZ w liście do szefa tej organizacji Ban Ki Muna oraz Rady Bezpieczeństwa.
Ma 1000 ton broni chemicznej. Gotowa, by użyć Reżim Baszara el-Asada jest w stanie w ciągu kilku godzin użyć operacyjnie swej broni chemicznej.
Amerykanie nie chcą wojny w Syrii Aż trzy czwarte Amerykanów opowiada się za rozwiązaniem kryzysu w Syrii poprzez międzynarodowe porozumienie o kontroli broni chemicznej w tym państwie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)