Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojsko w Polsce. Będzie nowoczesne wyposażenie

0
Podziel się:

Kilkanaście firm zbrojeniowych pracuje nad programem Tytan. Pozwoli on wyposażyć żołnierzy w najnowocześniejsze uzbrojenie.

Wojsko w Polsce. Będzie nowoczesne wyposażenie
(Agencja SE/East News)

Już za kilka lat wojskowi będą w czasie akcji bojowych nosić ultralekkie i naszpikowane czujnikami kamizelki i chełmy. Do tego broń osobista składana jak klocki Lego - zapowiada Ryszard Kardasz, prezes Przemysłowego Centrum Optyki i jednocześnie szef korporacji Bumar Elektronika.

Nad tymi rozwiązaniami pracuje 13 polskich firm zbrojeniowych. Uczestniczą one w programie _ Tytan - żołnierz przyszłości _. W tej chwili trwa ustalanie szczegółów technicznych z odbiorcą - ministerstwem obrony.

Wojsko chce pierwsze egzemplarze dostać na testy jeszcze w tym roku - mówi wiceszef MON odpowiedzialny za uzbrojenie i modernizację, Waldemar Skrzypczak. Dodaje, że dziesięć kompletów być może będzie gotowych na jesieni i od razu zaczną je sprawdzać żołnierze. Założeniem programu jest bowiem ciągłe konsultowanie proponowanych przez naukowców rozwiązań z tymi, którzy będą potem tego używać w boju, czyli z mundurowymi.

Żołnierze już dziś nie mają co narzekać na osobiste uzbrojenie. W porównaniu do wyposażenia sprzed kilkunastu lat obecne jest na dobrym poziomie - zapewnia pułkownik Tomasz Szulejko ze Sztabu Generalnego. Udział w misjach bojowych, takich jak w Iraku czy obecna w Afganistanie spowodował, że wojskowi dostali między innymi nowe mundury. Są z lżejszych i lepszych gatunkowo tkanin. Do tego to materiały oddychające - mówi pułkownik Szulejko. Kamizeli i chełmy też są nowocześniejsze, a broń modułowa.

Ministerstwo obrony szacuje, że na nowoczesny sprzęt dla żołnierzy wyda ponad 600 milionów złotych. W latach 2016-2018 do armii powinno trafić pierwszych dwa tysiące zestawów indywidualnego wyposażenia. W sumie resort chce kupić kilkanaście tysięcy kompletów.

Czytaj więcej w Money.pl
Wydadzą 22,2 mld zł przez dwa lata. Na... Szef Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON gen. Leszek Cwojdziński przekonywał w środę przedstawicieli przemysłu obronnego, że Polska może mieć sprzęt bezzałogowy krajowej produkcji.
Na to wydamy w ciągu 10 lat 135 mld zł Strona amerykańska wyraziła pełną gotowość wsparcia polskich działań zmierzających do unowocześnienia armii.
Ci żołnierze walczą głównie ze sobą Żołnierze, którzy wracają z zagranicznych misji często długo dochodzą do zdrowia. Niektórzy miesiącami muszą leczyć się z lęków i psychicznych urazów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)