Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Andrzej Zwoliński
|

Woszczyk:Nie będzie podwyżek cen prądu od stycznia

0
Podziel się:

URE nie zdąży z zatwierdzeniem nowych taryf.

Woszczyk:Nie będzie podwyżek cen prądu od stycznia
(PAP/Paweł Supernak)

Nie będzie podwyżek cen prądu od 1 stycznia przyszłego roku dla gospodarstw domowych. Urząd Regulacji Energetyki poinformował, że postępowania dotyczące zatwierdzenia taryf dla energii elektrycznej nie zakończą się do 17 grudnia.

_ - Wysłaliśmy zawiadomienia, że do 17 grudnia nie uda się zatwierdzić. Nie umiem powiedzieć, kiedy mogą zostać zatwierdzone _ - powiedział wiceprezes URE Marek Woszczyk.

Dodał, że problemem dla URE są żądania drastycznych podwyżek oraz
wciąż niewyjaśnione kwestie z podatkiem akcyzowym.

Wcześniej prezes URE Mariusz Swora uważał za uzasadnione podwyżki
cen prądu w 2009 roku o 4-5 proc.

Powodem przedłużających się postępowań są m.in. zbyt wygórowane oczekiwania uwidocznione we wnioskach taryfowych.
W opinii analityka Marka Zubera biorąc pod uwagę ostanie spadek cen surowców na światowych rynkach trudniej jest uzasadnić konieczność podwyżki cen prądu w Polsce.

POSŁUCHAJ MARKA ZUBERA:

Firmy energetyczne podkreślają, że podwyżki są konieczne między innymi w związku z ogromnymi inwestycjami, które są konieczne w tym sektorze, by utrzymać bezpieczeństwo energetyczne w naszym kraju. Szacuje się, że chodzi o 20-30 miliardów złotych.

Chęć windowania cen podyktowana jest także strategią producentów nośników energii. Największy z nich Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG)
zatwierdziło niedawno Strategię Grupy Kapitałowej w perspektywie roku 2015.

PGNiG chce zbudować pozycję _ międzynarodowego koncernu gazowego poprzez wypracowanie znaczącej pozycji na rynkach kluczowych (m.in. Algieria, Dania, Egipt, Libia, Norwegia) jak i osiągnięcie widocznej pozycji na rynkach dodatkowych (m.in. Indie, Maroko, Niemcy, Pakistan, Tunezja, Wielka Brytania) _. To wymaga znaczących środków, wysokość inwestycji oszacowano na 25-32 mld zł, z czego 40 procent będzie przeznaczone na poszukiwania i wydobycie w kraju, 25 procent - na inwestycje w sektor dystrybucji, 20 procent - na inwestycje strategiczne, czyli m.in. kapitałowe, 12 procent - na magazyny oraz 3 procent - na mniejsze projekty.

Polsce grozi wkrótce rola importera prądu. Od trzech lat spada eksport energii elektrycznej a rośnie jej import.

W październiku eksport był już tylko o około 10 procent większy od importu. Jeśli popyt na energię nie będzie malał wkrótce będziemy potrzebowali coraz więcej importowanej energii.

Import staje się konieczny również ze względu na starzenie się krajowych mocy wytwórczych. Już ponad 40 procent bloków energetycznych przekroczyło 30 lat i ich awaryjność rośnie.

Polski Komitet Energii Elektrycznej przewiduje, że do 2030 roku trzeba wymienić prawie jedną trzecią elektrowni działających w Polsce, a ciągle prawie nie buduje się nowych.

Z połączeniami międzynarodowymi jest jednak równie źle. Zdaniem operatora krajowego systemu przesyłowego PSE Operator z powodów technicznych import jest możliwy tylko przez kabel łączący Polskę ze Szwecją co pozwala na sprowadzenie bardzo niewielkich ilości prądu.

Zdanie to podziela dr inż. Andrzej Strupczewski, ekspert Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, który uważa, że pomimo budowy nowych i modernizacji istniejących elektrowni konwencjonalnych, do 2020 roku odczujemy trwały i stale pogłębiający się deficyt energetyczny.

| Do 2030 roku roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie do około 45 GW. Natomiast produkcja - bez uwzględnienia elektrowni jądrowych - wyniesie około 32 GW. |
| --- |

Zgodnie z prognozami Agencji Rynku Energii wtedy zapotrzebowanie na energię elektryczną przekroczy jej krajową produkcję, zaś około 2030 roku niedobór wyniesie około 30 procent.

Obecnie w Urzędzie Regulacji Energetyki toczy się 28 postępowań taryfowych. Podwyżki cen wchodzą w życie 14 dni od dnia zatwierdzenia taryfy przez URE. Urząd planuje zakończenie postępowań do 15 stycznia 2009 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)