Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory w Egipcie. Wygrał kandydat Bractwa Muzułmańskiego?

0
Podziel się:

Na swej oficjalnej stronie internetowej Partia Wolności i Sprawiedliwości, polityczne skrzydło Bractwa, zadeklarowała, że jej kandydat jest pierwszym wybranym przez lud cywilnym prezydentem Egiptu.

Wybory w Egipcie. Wygrał kandydat Bractwa Muzułmańskiego?
(Marzouk113/cc/wikimedia)

Bractwo Muzułmańskie ogłosiło dzisiaj, że kandydat tego ugrupowania Mohamed Mursi zwyciężył we wczorajszych wyborach prezydenckich w Egipcie. Jego rywalem był ostatni premier obalonego prezydenta Hosniego Mubaraka, Ahmed Szafik.

Na swej oficjalnej stronie internetowej Partia Wolności i Sprawiedliwości, polityczne skrzydło Bractwa, zadeklarowała, że jej kandydat jest _ pierwszym wybranym przez lud cywilnym prezydentem Egiptu _.

W przemówieniu wygłoszonym w siedzibie sztabu wyborczego Mursi usiłował rozwiać obawy wielu Egipcjan przed wzrostem roli islamu w kraju. Przed _ wszystkimi frakcjami w Egipcie, muzułmanami i chrześcijanami _, Mursi zobowiązał się być _ prezydentem i sługą wszystkich _ obywateli. Zapowiedział, że będzie dążył do ustanowienia _ cywilnego, demokratycznego i nowoczesnego państwa _ i _ ręka w rękę pracował z Egipcjanami na rzecz lepszej przyszłości, wolności, demokracji i pokoju _.

Na tej samej konferencji prasowej szef kampanii Mursiego poinformował, że otrzymał on 52,5 proc. głosów, a jego wywodzący się z reżimu Mubaraka rywal Ahmed Szafik - 47,5 proc. Jak sprecyzowano, dane takie podano po przeliczeniu kart do głosowania z prawie 98 proc. lokali wyborczych.

Sztab Szafika podważył informacje Bractwa Muzułmańskiego i stwierdził, że konferencja ugrupowania stanowi _ naruszenie przepisów dotyczących komisji wyborczej _, która jest _ jedynym organem uprawnionym do podawania rezultatów _. Dodał, że według niezależnych obliczeń otoczenia Szafika dysponuje on większością ok. 52 proc. głosów.

Ostateczne oficjalne wyniki drugiej tury głosowania, która odbyła się w sobotę i niedzielę, zostaną podane przez komisję wyborczą w czwartek.

Nowy prezydent będzie miał ograniczone kompetencje, ponieważ krótko po zamknięciu lokali wyborczych rządzący krajem wojskowi ogłosili, że do wyłonienia nowego parlamentu będą dysponować władzą ustawodawczą i sprawować kontrolę nad finansami. Wojskowi mają także zdecydować o składzie komisji, która opracuje nową konstytucję Egiptu. Dotychczasowy zdominowany przez islamistów parlament został formalnie rozwiązany w sobotę.

Najnowsze wydarzenia w kraju Bractwo Muzułmańskie i partie wywodzące się z ruchu rewolucyjnego porównały do zamachu stanu.

Czytaj więcej w Money.pl
Wygrana Bractwa cofnie ich do średniowiecza? 60 lat po dojściu wojskowych do władzy pierwsze wolne wybory szefa państwa są kolejnym krokiem na drodze do rządów cywilów.
Ten wyrok przesądzi o wyborach w Egipcie? Sąd konstytucyjny Egiptu ma wypowiedzieć się w tej sprawie 14 czerwca, czyli na dwa dni przed rozpoczęciem drugiej tury wyborów prezydenckich.
Koniec stanu wyjątkowego. Po ponad 30 latach Powiadomiły o tym egipskie władze wojskowe, które rządzą krajem od chwili odsunięcia od władzy Hosniego Mubaraka.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)