Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej. Organizacje ekologów wysłały skargę do Komisji Europejskiej

0
Podziel się:

Siedem organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną przyrody wysłało skargę do Komisji Europejskiej na decyzję ministra środowiska dot. zwiększenia wycinki w Puszczy Białowieskiej - poinformowali przedstawiciele tych organizacji na wtorkowej konferencji.

Wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej. Organizacje ekologów wysłały skargę do Komisji Europejskiej
(Krzysztof Maria Różański/wikimedia (CC BY-SA 3.0))

- Dzisiaj jako koalicja organizacji pozarządowych, które zajmują się ochroną przyrody w Polsce, wysłaliśmy skargę do Komisji Europejskiej na decyzję ministra środowiska, która trzykrotnie zwiększa pozyskanie drewna na terenie Nadleśnictwa Białowieża Puszczy Białowieskiej - poinformowała na konferencji prawnik ClientEarth, Agata Szafraniuk.

- Zrobiliśmy już wszystko, co mogliśmy, żeby w sprawie ochrony Puszczy Białowieskiej porozumieć się w Polsce, bez pośrednictwa zagranicznych instytucji - tłumaczył obecny na konferencji dyrektor Greenpeace Polska Robert Cyglicki. - Dzisiaj sięgamy po prawo Unii Europejskiej - dodał.

Według analizy organizacji podpisanych pod skargą do Brukseli decyzja o wycince narusza dyrektywę siedliskową. Jak wskazywała Szafraniuk, dyrektywa ta została ustanowiona, aby chronić "tak cenne miejsca przyrodnicze, jakim jest Puszcza Białowieska".

Skarga organizacji została oparta na dwóch zarzutach. - Pierwszy dotyczy naruszenia art. 6 ust. 3 dyrektywy siedliskowej, zgodnie z którym każde przedsięwzięcie, które może istotnie oddziaływać na dany obszar Natury 2000, wymaga przeprowadzenia tzw. specjalnej oceny - mówiła prawniczka. Ocena ta miałaby zbadać wpływ danego przedsięwzięcia na obszar - w tym przypadku - siedliska leśne i gatunki żyjące w Puszczy Białowieskiej. Według organizacji taka ocena dla obszaru Puszczy Białowieskiej nie została przeprowadzona.

Podpisane pod skargą organizacje uważają też, że decyzja ministra narusza zapis dyrektywy, zgodnie z którym państwa członkowskie nie mogą doprowadzać do działań, które mogą pogarszać stan siedlisk.

Skargę do KE podpisały: ClientEarth, Dzika Polska, Greenmind, Greenpeace Polska, WWF Polska oraz Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

- Ministerstwo Środowiska, jak dostanie sygnał od Komisji Europejskiej w sprawie tej skargi z prośbą o wyjaśnienia, to wtedy się do niej ustosunkuje - zapowiedział rzecznik resortu środowiska Jacek Krzemiński.

Jednocześnie organizacje wystąpiły do KE z wnioskiem o "zastosowanie tzw. środków tymczasowych, które zapewnią wstrzymanie wszelkich prac związanych z wycinką Puszczy do czasu wydania orzeczenia przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej".

Pod koniec marca br. minister środowiska zatwierdził aneks do Planu Urządzenia Lasu (PUL) dla Nadleśnictwa Białowieża. Większe cięcia są tłumaczone przez leśników koniecznością walki z masowym pojawieniem się kornika, który atakuje świerki. Aneks zakłada zwiększenie pozyskania drewna do 188 tys. metrów sześciennych drewna w ciągu 10 lat (lata 2012-2021). Poprzedni PUL zakładał pozyskanie ponad 63,4 tys. metrów sześciennych drewna w ciągu 10 lat.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)