Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej. Jutro decyzja ministra

0
Podziel się:

Minister środowiska Jan Szyszko zapowiedział, że w niedzielę podejmie decyzje ws. przyszłości Puszczy Białowieskiej. Podkreślił, że w puszczy w ciągu ostatnich lat zamarło ponad 3,5 mln metrów sześc. drewna, zaczęły wymierać gatunki i zanikać cenne siedliska.

Minister środowiska Jan Szyszko i o. Zdzisław Klafka podczas konferencji pt. "Puszcza Białowieska - mity, fakty i przyszłość"
Minister środowiska Jan Szyszko i o. Zdzisław Klafka podczas konferencji pt. "Puszcza Białowieska - mity, fakty i przyszłość" (PAP/Jakub Kamiński)

Minister środowiska Jan Szyszko zapowiedział, że w niedzielę podejmie decyzję w sprawie przyszłości Puszczy Białowieskiej. Podkreślił, że w puszczy w ciągu ostatnich lat zamarło ponad 3,5 mln metrów sześciennych drewna, zaczęły wymierać gatunki i zanikać cenne siedliska.

Minister ocenił na sobotniej konferencji prasowej w Sejmie, że prawdopodobnie "pewne polityczne decyzje", które zakazały działalności gospodarczej na terenie Puszczy Białowieskiej, doprowadziły do zamarcia ponad 3,5 mln metrów sześciennych drewna (świerków, sosen, jesionów czy dębów).

W 2011 r. minister środowiska ograniczył limity pozyskania drewna w Puszczy. - Naukowcy mówią jednoznacznie: Tak. Brak użytkowania to wzrost zagrożenia ze strony organizmów patogennych i z tego powodu uległo zamarciu ponad 3,5 mln metrów sześciennych, a w ślad za tym, jest korelacja, zginęły i gatunki i siedliska - powiedział.

Zapowiedział też, że w niedzielę na konferencji prasowej w Puszczy Białowieskiej poinformuje, jaką podjął decyzję ws. przyszłości puszczy.

Zamieszanie wokół puszczy wywołał zeszłoroczny aneks do Planu Urządzenia Lasu (PUL) w nadleśnictwie Białowieża, który zakłada zwiększenie pozyskanie drewna w tym nadleśnictwie z obecnych 63,4 tys. metrów sześciennych (na 10 lat) do 188 tys. metrów sześciennych. Leśnicy uzasadniają tę decyzję gradacją kornika drukarza. Jednak środowiska naukowe oraz ekolodzy apelują o pozostawienie puszczańskiej przyrody bez ingerencji człowieka. Obecnie dokument znajduje się w dyrekcji generalnej Lasów Państwowych.

W ub.r. w puszczańskich nadleśnictwach zinwentaryzowano ok. 200 tys. świerków zasiedlonych przez korniki. Łączna masa tego drewna to 260 tys. metrów sześć, a rozpad drzewostanów z udziałem świerka wskutek gradacji korników, nastąpił na łącznej powierzchni ok. 4 tys. ha.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)