Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Lepiarz
|

Wypowiedź ministra Sikorskiego jest nie do przyjęcia

0
Podziel się:

Analogie między niemiecko-rosyjskim porozumieniem o budowie gazociągu przez Morze Bałtyckie a paktem Ribbentrop-Mołotow z 1939 roku są nie do zaakceptowania - twierdzi przedstawicielka niemieckiego rządu.

Wypowiedź ministra Sikorskiego jest nie do przyjęcia

Gesine Schwan, koordynatorka niemieckiego rządu ds. współpracy z Polską, uznaje za "całkowicie nie do przyjęcia" niedawną wypowiedź polskiego ministra obrony Radosława Sikorskiego, wysuwającą analogie między niemiecko-rosyjskim porozumieniem o budowie gazociągu przez Morze Bałtyckie a paktem Ribbentrop-Mołotow z 1939 r.

"Uważam taką analogię za całkowicie nie do przyjęcia" - mówi Schwan w wywiadzie, dla sobotniego "Berliner Zeitung". Dodałje też, że wielu Polaków zapatruje się tę sprawę podobnie jak ona. "W minionych miesiącach uświadomiłam sobie ponownie bardzo wyraźnie, że trzeba odróżniać polskie społeczeństwo od polskiego rządu. Najnowsze sondaże pokazują, że polskie społeczeństwo jest raczej pozytywnie nastawione do Niemiec" - wyjaśniła Schwan. Z tego powodu wypowiedź ministra nie wyrządzi - jej zdaniem - poważnych szkód stosunkom polsko-niemieckim.
Sikorski skrytykował Niemcy za brak "solidarności" z innymi krajami UE, czego przejawem ma być ich porozumienie z Rosją w sprawie budowy Gazociągu Północnego po dnie Bałtyku. W cytowanej przez Reutera wypowiedzi dla prasy Sikorski dodał, że "Polska jest szczególnie wrażliwa na punkcie korytarzy i porozumień ponad naszymi głowami. To była tradycja Locarno, to jest tradycja paktu Ribbentrop-Mołotow. To był XX wiek. Nie chcemy powtórek".

Wypowiedź ministra skrytykowali politycy obu partii niemieckiej koalicji rządowej - CDU i SPD.

W wywiadzie dla "Berliner Zeitung" Schwan uznała opracowanie wspólnej strategii w dziedzinie energetyki za "centralne zadanie" Niemiec w czasie sprawowania przez nie przewodnictwa w Unii Europejskiej (w pierwszej połowie 2007 r.). "Trzeba zabrać się za ten trudny temat" - powiedziała.

"Pomiędzy krajami dysponującymi złożami surowców, krajami tranzytowymi i konsumentami muszą powstać solidne umowy" - podkreśliła. Wśród pilnych zadań Schwan wymieniła także umocnienie procesów demokratycznych na Ukrainie oraz rozpoczęcie demokratyzacji Białorusi "Stabilizacja w krajach położonych między UE i Rosją jest w interesie zarówno UE, jak i Rosji" - powiedziała Schwan.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)