Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Z Ukrainy do Polski znów popłynie gaz?

0
Podziel się:

Planom Naftohazu może przeszkodzić rosyjski Gazprom, który nie chce konkurencji.

Z Ukrainy do Polski znów popłynie gaz?
(Christian Lagereek. Fahraeus/Dreamstime.com)

Do końca 2011 roku Naftohaz Ukraina chce przesłać do Polski do 300 mln metrów sześciennych paliwa.

Planom ukraińskiego koncernu, który w przyszłości zamierza sprzedawać Polsce dziesięciokrotnie więcej gazu, może przeszkodzić rosyjski Gazprom. Nie chce on konkurentów na polskim rynku błękitnego paliwa - napisał dziennik Kommiersant-Ukraina.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t111361.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/naftohaz;odmowi;transportu;gazu;do;polski,141,0,682637.html) Naftohaz odmówi transportu gazu do Polski?
Gazeta wyjaśnia, że ukraiński rząd przygotowuje właśnie rozporządzenie, które do końca roku pozwoli dostarczyć do Polski do 300 milionów metrów sześciennych paliwa o wartości 90 milionów dolarów, a w przyszłości zwiększyć jego eksport do 3 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

_ Kommiersant _ powołuje się przy tym na źródła w ukraińskim ministerstwie paliw i energetyki oraz w samym Naftohazie. Informacje te potwierdzają także służby prasowe rządu w Kijowie. Dziennik stwierdza, że zamiary ukraińskiej państwowej spółki już dziś wywołują zaniepokojenie Rosjan.

_ - Na niewielki przesył gazu w granicach 100-200 milionów metrów sześciennych (z Ukrainy do Polski) można się jeszcze zgodzić, lecz objętości przekraczające 1,5 miliarda metrów sześciennych, przy polskim rynku gazowym, obejmującym 14 mld metrów sześciennych. stanowią dziesiątą cześć tego rynku, co oznacza konkurencję dla naszego paliwa _ - przekazał _ Kommiersantowi _ wysokiej rangi anonimowy przedstawiciel Gazpromu. Oświadczył jednocześnie, że Rosjanie postarają się przekonać Ukraińców, by nie sprzedawali Polsce więcej niż 1,5 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

Ukraiński Naftohaz wstrzymał dostawy gazu ziemnego do Polski przez Hrubieszów 1 stycznia. Naftohaz argumentował to zmianą przepisów wewnętrznych na Ukrainie, zgodnie z którymi cały gaz ziemny z własnego wydobycia powinien iść wyłącznie na pokrycie potrzeb Ukrainy.

Według strony ukraińskiej, uniemożliwiało to realizację dostaw gazu ziemnego do Polski. PGNiG nie zgodziło się wówczas ze stanowiskiem strony ukraińskiej i zapowiedziało, że będzie domagać się realizacji umowy, która obowiązuje do końca 2020 roku.

Zgodnie z umową między PGNiG a Naftohazem Ukrainy z 26 października 2004 roku, która obowiązuje do 31 grudnia 2020 roku, PGNiG złożyło zamówienie na dostawy gazu ziemnego na rok 2011 rok w wysokości około 168 milionów metrów sześciennych. Dotychczas odbiór gazu ziemnego przez Hrubieszów wynosił około 9 milionów metrów sześciennych rocznie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t74965.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosyjski;gazprom;i;ukrainski;naftohaz;polacza;sie,194,0,615874.html) Rosyjski Gazprom i ukraiński Naftohaz połączą się? Premier Rosji Władimir Putin zaproponował taką fuzję.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t111361.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosjanie;chca;korytarza;przez;polske;chodzi;o;gaz,233,0,769001.html) Rosjanie chcą korytarza przez Polskę. Chodzi o gaz Gazprom chce wydać dwa miliardy dolarów na sieć stacji sprzedających gaz ziemny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/135/t94087.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/koniec;wojen;gazowych;ukrainy;z;rosja,175,0,739247.html) Koniec wojen gazowych Ukrainy z Rosją Europa nie będzie już cierpieć wskutek takich wydarzeń - zapewnia Janukowycz.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)