Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Za miesiąc może nam zabraknąć gazu

0
Podziel się:

Niedobory nie dotkną odbiorców indywidualnych, ani szpitali czy ciepłowni. Do tej pory nie udało się uzyskać dodatkowych dostaw gazu.

Za miesiąc może nam zabraknąć gazu
(KellyBoreson/iStockphoto)

Jesienią - pod koniec października lub na początku listopada - mogą wystąpić pierwsze problemy z dostawami gazu dla odbiorców przemysłowych - poinformowało PGNiG. Do tej pory bowiem nie udało się uzyskać dodatkowych dostaw gazu do Polski.

Problemy z gazem mogą się pojawić na skutek przedłużających się rozmów w sprawie nowej umowy gazowej z Rosją. Aneks przewiduje zwiększenie dostaw gazu do Polski o około 1,5 mld metrów sześc. rocznie i wydłużenie ich do 2037 roku. Sporządzono go po tym, gdy na początku 2009 roku. surowiec przestał nam dostarczać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo. Zapisy nowej umowy zakwestionowała Komisja Europejska. W sobotę w Moskwie miały miejsce rozmowy na ten temat.

Według szacunków resortu gospodarki, do pokrycia zapotrzebowania na ten rok zabraknie około miliarda metrów sześciennych gazu.

Prezes spółki Michał Szubski zapewniał i uspakajał, że ograniczenia dostaw gazu nie dotkną odbiorców indywidualnych, ani takich instytucji jak na przykład szpitale.Wyraził nadzieję, że do realizacji czarnego scenariusza nie dojdzie.

Pytany o dokładną datę ewentualnych ograniczeń dodał, że będzie to w dużej mierze zależało od pogody - im dłużej będzie ciepło, tym termin wprowadzenia ograniczeń będzie odraczany.

[

Woźniak: W sprawie gazu postawmy Rosjan pod ścianą ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/wozniak;w;sprawie;gazu;postawmy;rosjan;pod;sciana,67,0,672579.html )

Wiceprezes PGNiG Radosław Dudziński podkreślił, że od stycznia prowadzono rozmowy w sprawie dodatkowych dostaw gazu do Polski z wieloma firmami, ale nie przyniosły one oczekiwanych rezultatów.

Obecnie magazyny gazu PGNiG wypełnione są w niecałych 90 procentach.

W zeszłym roku zużyliśmy 13,5 miliarda metrów sześciennych. Rocznie wydobywamy około 4,2 miliarda milionów metrów sześciennych błękitnego paliwa.

źródło: PGNiG, 2010 - prognoza

Szacuje się, że do 2015 roku to zapotrzebowanie może wzrosnąć do 18 miliardów metrów sześciennych.

Jaki to będzie miało wpływ na naszą gospodarkę?

W opinii ekonomisty Pawła Cymcyka, ewentualne ograniczenie dostaw gazu dla odbiorców przemysłowych na pewno będzie miało wpływ na naszą gospodarkę, ale krótkotrwały.

Uważa on, że zagrożenie dla polskiej gospodarki istnieje, ale bardzo niewielkie.

Co dalej z umową gazową Polska-Rosja?

Zastrzeżenia KE do polskiej umowy gazowej z Rosjądotyczyły m.in. zasad ustalania taryfy za tranzyt rosyjskiego gazu przez Polskę i zarządzania gazociągiem jamalskim, który go transportuje. Uwagi KE dotyczyły braku poszanowania unijnej zasady rozdziału właścicielskiego w zakresie produkcji i przesyłu energii, faktycznej niezależności operatora gazociągu jamalskiego i dostępu do niego stron trzecich, zainteresowanych przesyłem gazu.

Zgodnie z projektem umowy polsko-rosyjskiej, operatorem gazociągu jamalskiego na polskim odcinku ma zostać należący do Skarbu Państwa Gaz-System. KE chce się upewnić, że decydującej roli nie będzie odgrywała pełniąca obecnie funkcję operatora, należąca głównie do PGNiG i Gazpromu, spółka EuRoPol Gaz.

Warunki umowy gazowej były też krytykowane przez PiS, który podsumował, że ten dokument _ nadaje się do kosza. _ Jednak premier Tusk bronił wicepremiera Pawlaka. Stwierdził, że umowa gazowa z Rosją odpowiada polskim interesom, bowiem najważniejsze jest zapewnienie trwałych dostaw gazu do Polski.

W tym tygodniu mają być kontynuowano polsko-rosyjskie rozmowy na temat dostaw błękitnego paliwa do naszego kraju.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/93/t99421.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bezpieczenstwo;energetyczne;polski;-;od;czego;zalezy,78,0,636750.html) Bezpieczeństwo energetyczne Polski - od czego zależy? Węgla nie zabraknie nam przez co najmniej 150 lat. Jednak ważne dla gospodarki surowce: ropę naftową i gaz ziemny wciąż importujemy w dużej mierze z Rosji. Czy sytuację poprawi elektrownia atomowa i gaz łupkowy?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t74965.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gazprom;o;umowie;z;polska;rosja;nie;jest;w;ue,134,0,671622.html) Gazprom o umowie z Polską: Rosja nie jest w UE Prasa w Rosji przytacza stanowisko koncernu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/12/t90380.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/unia;ma;zastrzezenia;do;gazowej;umowy;z;rosja,186,0,600762.html) Unia ma zastrzeżenia do gazowej umowy z Rosją Wątpliwości Brukseli budzą zapisy oddające Rosjanom wyłączność na tranzyt gazu.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)