Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Za okupację Wall Street dostali setki tysięcy

0
Podziel się:

Każdego dnia tylko do puszek wystawionych w parku Zuccotti na Manhattanie, obok Wall Street, trafia 8 tys. dolarów.

Za okupację Wall Street dostali setki tysięcy
(PAP/EPA)

Ponad 430 tys. dolarów otrzymał ruch _ Okupuj Wall Street _ (OWS) od darczyńców wspierających sprzeciw wobec chciwości światowej finansjery - poinformowali w Nowym Jorku przedstawiciele ruchu. Nie wiadomo jeszcze na co te środki zostaną przeznaczone.

Przedstawiciel ruchu, który z racji doświadczenia biznesowego zajął się kontrolą napływających funduszy, powiedział, że do tej pory OWS zebrał dokładnie 435 tys. dolarów. Każdego dnia tylko do puszek wystawionych w parku Zuccotti na Manhattanie, obok Wall Street, trafia 8 tys. dol., a dodać do tego trzeba jeszcze datki przesyłane tradycyjną pocztą i przez stronę internetową ruchu.

Pomoc dla protestujących w parku nie ogranicza się do pieniędzy. Demonstranci otrzymali mnóstwo darów rzeczowych, od koców przez żywność po okulary do pływania dla ochrony przed gazem pieprzowym, którego może użyć policja.

Największym wyzwaniem dla ruchu będzie teraz określenie wspólnego celu, na który zostaną przekazane zebrane środki, bo OWS to ruch aktywistów mających różne postulaty, połączonych raczej gniewem niż strategią - ocenia agencja Associated Press. Na razie takiego pomysłu nie ma. Przeznacza się tylko po 100 dolarów dla każdego członka tzw. grup roboczych, odpowiedzialnych za codzienne funkcjonowanie miasteczka protestujących.

Jednym z najbliższych celów będzie zapewnienie, by ruch przetrwał zimę i przeniósł się z parku do wynajętego lokum. Prowadzone są też konsultacje z prawnikami co do miejsc, z których protestujących będzie trudniej usunąć niż z parku, co groziło im 14 października. Próbowano wtedy wyrzucić uczestników ruchu pod pozorem sprzątania skweru.

Niektórzy stratedzy i publicyści wskazują na słabości OWS: brak konkretnych postulatów, obfitość nierealistycznych i ekstremistycznych haseł, np. żądania likwidacji Rezerwy Federalnej, a przede wszystkim obecne w protestach nurty anarchistyczne i lewackie. Zdaniem eksperta Progressive Policy Institute, Willa Marshalla, rozmywają one _ najbardziej przekonywujące przesłanie okupantów Wall Street, że Ameryka przestaje być krajem równych szans życiowych _.

Czytaj więcej o podobnych protestach
[ ( http://static1.money.pl/i/h/85/t161109.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wielki;protest;oburzeni;kontra;kapitalizm,237,0,936173.html) "Czegoś takiego nie widziałem wcześniej" Niezadowoleni będą jutro manifestować w 82 krajach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t77172.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/okupacja;wall;steet;w;usa;chca;wyzszych;podatkow;dla;bogatych,151,0,928407.html) Okupują Wall Street. Chcą wyższych podatków Kilka tysięcy ludzi protestowało pod nowojorskim ratuszem przeciw uprzywilejowanej pozycji banków, skutkom kryzysu gospodarczego i nierównościom społecznym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t161258.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/trzeci;dzien;protestu;oburzonych;na;wyspach,83,0,937299.html) Oburzeni na Wyspach piszą swoje prawa Ok. 200-500 osób spędziło drugą noc w kilkudziesięciu namiotach rozbitych na placu przed anglikańską katedrą św. Pawła.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)