Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zachodni Brzeg Jordanu. Zgoda na budowę 50 mieszkań w Jerozolimie Wschodniej

0
Podziel się:

Zdecydowano o tym w czasie, gdy wizytę w mieście składa papież Franciszek.

Zachodni Brzeg Jordanu. Zgoda na budowę 50 mieszkań w Jerozolimie Wschodniej
(Money.pl/Tomasz Bonek)

Władze Jerozolimy wydały dziś zgodę na budowę pięćdziesięciu nowych lokali mieszkalnych w żydowskich osiedlach w arabskiej Jerozolimie Wschodniej. Zdecydowano o tym w czasie, gdy wizytę w mieście składa papież Franciszek.

_ - Zarząd miasta dał zielone światło na budowę 50 mieszkań w pięciu budynkach w dzielnicy Har Homa _, która znajduje się w pobliżu palestyńskiego miasta Betlejem - powiedział opozycyjny radny Pepe Alalu.

_ Podjęcie tej decyzji w momencie, gdy w Jerozolimie przebywa papież, świadczy o kompletnym braku wrażliwości _ - ubolewał. Jak powiedział Alalu, _ władze miasta i rząd Benjamina Netanjahu niestety robią to, na co mają ochotę zarówno w Jerozolimie, jak i na Zachodnim Brzegu Jordanu _.

Przyszłość żydowskich osiedli jest głównym problemem, utrudniającym zakończenie wieloletniego konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Palestyńczycy twierdzą, że porażka rozmów pokojowych w ubiegłym miesiącu związana jest właśnie z polityką osadnictwa premiera Netanjahu. Negocjacje wznowiono po długim impasie w lipcu 2013 roku.

We wszystkich osiedlach mieszka pół miliona Izraelczyków, którzy przy pomocy władz swojego kraju stopniowo osiedlali się na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej przez ostatnie cztery dekady.

Po wojnie z 1948 roku Strefa Gazy i Zachodni Brzeg wraz z przylegającą do niego Jerozolimą Wschodnią znalazły się pod kontrolą odpowiednio Egiptu i Jordanii. W trakcie wojny sześciodniowej w 1967 roku Izrael zdobył te ziemie. To właśnie na tych terenach Palestyńczycy chcieliby utworzyć swoje państwo, ze stolicą w Jerozolimie Wschodniej.

W osiedlach w dzielnicach Jerozolimy Wschodniej mieszka ok. 200 tys. żydowskich osadników, obok ok. 290 tys. Palestyńczyków. W niedzielę, mówiąc o konflikcie izraelsko-palestyńskim, papież apelował o _ położenie kresu sytuacji, która jest coraz bardziej nie do przyjęcia _.

_ Niech wszyscy uznają, że państwo Izrael ma prawo, by istnieć i cieszyć się pokojem i bezpieczeństwem w obrębie uznanych międzynarodowo granic. Niech uznane będzie tak samo, że naród palestyński ma prawo do suwerennej ojczyzny, do życia w godności i do swobodnego podróżowania _ - wzywał Franciszek, powtarzając słowa, jakie w 2009 roku wypowiedział w Izraelu Benedykt XVI.

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas oskarżył Izrael o _ próbę wypędzenia Palestyńczyków, chrześcijan i muzułmanów _ z Jerozolimy Wschodniej.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)