Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zajdel-Kurowska: Nie grozi nam spowolnienie

0
Podziel się:

Wiceminister finansów uważa, że przez najbliższe trzy lata PKB będzie rósł o ok. 5 proc.

Zajdel-Kurowska: Nie grozi nam spowolnienie
(PAP/EPA)

_ - Polska docelowo powinna przyjąć euro od stycznia 2012 roku, a nasza gospodarka pozostanie silna przez najbliższe lata i spowolnienie jej nie grozi _ - mówi wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska.

_ - Polska gospodarka w ciągu najbliższych trzech lat będzie się rozwijać w tempie ok 5 proc. (...) Polska gospodarka znajduje się w sytuacji stabilnej i bezpiecznej. Spodziewamy się wzrostu PKB na poziomie 5,5 proc. Wzrost PKB jest nadal duży, ugruntowany. Bezrobocie spada. Uważamy, że w przyszłym roku nadal będzie spadało, chociaż nie tak dynamicznie, do 8,5 procent - podkreśla wiceszefowa resortu finansów. _

_ - Delikatne spowolnienie gospodarcze w przyszłym roku będzie spowodowane osłabieniem dynamiki eksportu do naszych głównych europejskich partnerów, jednak popyt wewnętrzny jest nadal dobry _ - powiedziała Zajdel-Kurowska.

ZOBACZ TAKŻE:

_ - W 2009 będziemy mieli do czynienia z impulsem fiskalnym wspierającym wzrost gospodarczy. Poprawia się sytuacja na rynku pracy, nie spodziewamy się spadku konsumpcji indywidualnej. Sektor, który może się borykać z problemami to budownictwo, gdyż banki zaostrzają warunki kredytowania _ - dodała.

Wiceminister podtrzymała, że Polska docelowo przystąpi do strefy euro od stycznia 2012 roku.

_ - W przyszłym roku deficyt budżetowy wyniesie 2 proc. PKB. W tej chwili spełniamy prawie wszystkie kryteria konwergencji, inflacja jest zbliżona do wartości referencyjnej. Spełniamy kryterium stóp procentowych, spodziewamy się dalszego spadku inflacji. Nie przewidujemy problemów ze spełnieniem kryteriów z Maastricht. Docelowo przyjęcie euro od 1 stycznia 2012 roku, a w mechanizmie ERM2 od połowy 2009 _ - powiedziała Zajdel-Kurowska.

gospodarka
wiadomości
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)