Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zakończyło się spotkanie ministra zdrowia z NRL. Jest porozumienie

0
Podziel się:

NRL sprzeciwiała się niektórym zapisom ustawy refundacyjnej.

Zakończyło się spotkanie ministra zdrowia z NRL. Jest porozumienie
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Po spotkaniu z ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem Naczelna Rada Lekarska zawiesiła do najbliższego zjazdu, który odbędzie się 25 lutego, decyzję o wypisywaniu tylko pełnopłatnych recept. Arłukowicz przedstawił propozycję zmian przepisów dotyczących wypisywania recept na leki refundowane. PiS w najbliższym czasie zaskarży natomiast do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o refundacji leków - zapowiedział poseł Bolesław Piecha.

Aktualizacja 17:20

Jak informuje NRL, przepisy zaproponowane przez Ministerstwo Zdrowia łagodzą zapisy dotyczące odpowiedzialności lekarzy za niewłaściwą refundację leków. Zakładają także, iż pisemne oświadczenie pacjenta będzie mogło być uznawane za dowód ubezpieczenia zdrowotnego.

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz oświadczył, że decyzja w sprawie recept została zawieszona do najbliższego zjazdu Rady, który ma odbyć się 25 lutego. Dodał, że w tym czasie ma pracować zespół złożony z przedstawicieli NRL, aptekarzy i Ministerstwa Zdrowia.

Jak mówił Hamankiewicz, zadaniem zespołu jest przedstawienie propozycji zmian przepisów w ustawie refundacyjnej, które dotyczą karania lekarzy za niewłaściwe wypisywanie recept.

Bartosz Arłukowicz podziękował lekarzom za współpracę i gotowość do rozmów w kwestii ustawy refundacyjnej. - _ Po pierwszym stycznia polscy pacjenci będą mogli czuć się bezpiecznie, zarówno u lekarza, jak i w aptece. Chciałem bardzo podziękować za dobrą wolę poszukania kompromisu, dobrych wspólnych rozwiązań. Cieszę się bardzo, że zarówno środowisko lekarzy, jak i środowisko aptekarskie i środowisko pacjentów dołączyło się do takich rzetelnych dobrych rozmów przy stole _ - oznajmił minister zdrowia.

Po rozmowach z ministrem zdrowia, Naczelna Rada Lekarska wydała uchwałę w sprawie zawieszenia protestu, polegającego na niewypisywaniu od 1 stycznia 2012 recept na leki ze zniżką.

Bartosz Arłukowicz podkreślił, że dyskusja nie była łatwa. Jednak dzięki wysiłkom wszystkich stron udało osiągnąć porozumienie. - _ Narastały emocje społeczne, narastała dyskusja medialna, to naturalne i zrozumiałe. Ale chciałem powiedzieć, że nic tak dobrze nie robi dla sprawy, jak dobra merytoryczna rozmowa przy stole i taki stół stoi w moim gabinecie, przy którym zawsze będziemy rozmawiali na temat problemów, z którymi się borykamy _ - zadeklarował.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI BARTOSZA ARŁUKOWICZA:

(Źródło: IAR)

Lekarze domagali się nowelizacji ustawy refundacyjnej, która przewiduje karanie ich, jeśli wypiszą receptę na lek refundowany osobie, która jest nieubezpieczona.

NRL sprzeciwia się zapisom ustawy refundacyjnej mówiącym, że wystawienie recepty osobie nieuprawnionej ma skutkować nałożeniem kar umownych i obowiązkiem zwrotu kwoty wydanej przez NFZ. Lekarze nie chcą określać na receptach, czy pacjentowi przysługuje refundacja, a tym samym sprawdzać dowodu ubezpieczenia. Argumentują, że to zadania biurokratyczne, które nie są elementem leczenia.

Arłukowicz zapowiedział, że MZ nie planuje na razie nowelizacji ustawy refundacyjnej. Resort zdrowia ma natomiast przedstawić NRL nowy projekt rozporządzenia dot. recept, którego celem jest osiągnięcie kompromisu z lekarzami. Minister poinformował także, iż resort ma gotowy projekt ustawy, który wprowadzi elektroniczny centralny wykaz ubezpieczonych. Jak mówił, ma to ułatwić pracę lekarzom. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zaskarżył ustawę refundacyjną do Trybunału Konstytucyjnego.

NRL chce także zmian w projekcie rozporządzenia wykonawczego do ustawy refundacyjnej, które wprowadza nowe wzory recept i przewiduje, że lekarze będą musieli określać na nich stopień refundacji (30 proc., 50 proc., 100 proc.). Rada ostrzega, że jeżeli przepisy nie zostaną zmienione, od 1 stycznia lekarze i dentyści będą wypisywali tylko recepty pełnopłatne. Chcą na nich umieszczać natomiast adnotację: _ Refundacja leku do decyzji NFZ _.

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz podkreślał wczoraj, że bez projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej, minister zdrowia może _ mieć zbyt słabe argumenty _, by przekonać lekarzy. Naczelna Rada Aptekarska wycofała się co prawda z apelu o niepodpisywanie umów z NFZ, ale nadal wzywa farmaceutów do protestu przeciwko przepisom refundacyjnym. Domaga się m.in. zmian w rozporządzeniu MZ w sprawie recept.

Czytaj w Money.pl

NRA w swoim stanowisku opublikowanym w czwartek zaapelowała do ministra Arłukowicza o dokonanie zmian, _ które zagwarantują pacjentom niezakłócony dostęp do przysługujących im refundowanych produktów, a farmaceutom możliwość właściwego wykonania ich obowiązków zawodowych _.

Zgodnie z ustawą refundacyjną, gdy lekarz błędnie wypisze receptę, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. Chodzi o wypisanie recepty m.in. nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z listą leków refundowanych. Lekarz będzie ponosił odpowiedzialność finansową także w przypadku, gdy na recepcie wpisze niewłaściwy poziom refundacji leku.

Jak podkreśla MZ, wypisujący recepty lekarze mają też obowiązek sprawdzać, czy pacjent jest ubezpieczony. Potwierdza to np. druk RMUA. Obowiązek weryfikacji ubezpieczenia i uprawnień pacjentów do refundacji na danym poziomie wynika z przepisów zawartych w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Na drugiej stronie, o tym co nie podoba się PiS w ustawie refundacyjnej


Posłom PiS nie podoba się m.in. to rozwiązanie, wedle którego lekarz będzie ponosił odpowiedzialność finansową także w przypadku, gdy na recepcie wpisze niewłaściwy poziom refundacji leku lub zrobi to błędnie. Przeciwko niemu protestują środowiska lekarskie.

Piecha poinformował podczas konferencji prasowej w Sejmie, że PiS ma już przygotowany projekt skargi do TK, wymaga on jednak drobnych uzupełnień.

- _ PiS jest w końcowej fazie przygotowania wniosku do TK. Zgłaszamy całą ustawę do uznania jej jako niekonstytucyjnej. Przekracza ona wszelkie zasady państwa demokratycznego poczynając od procedury prawnej. Ilość poprawek składana na różnych etapach (prac nad projektem) przekraczała wszelkie dopuszczalne granice. Lekceważono opinie ekspertów _ - podkreślił Piecha.

Piecha zaznaczył, że ministerstwo zdrowia zapowiedziało, że dzisiaj na stronach internetowych ministerstwa pojawi się nowa lista leków refundowanych. - _ Póki co takiej listy nikt nie widział _ - podkreślił.

Czytaj więcej o refundacji leków
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t89576.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/arlukowicz;pacjenci;nie;beda;placic;100;proc;za;leki,121,0,985465.html) Arłukowicz przemówił. Uspokaja pacjentów Arłukowicz powiedział, że zakończyły się negocjacje w sprawie cen leków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t134723.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/minister;zdrowia;zdradza;nowe;fakty;w;sprawie;refundacji;lekow,88,0,986200.html) Arłukowicz odkrywa karty w sprawie leków Farmaceuci i lekarze alarmują, że pacjenci będą musieli biegać do NFZ po zwrot pieniędzy za refundowane leki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/190/t125118.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zmiany;w;receptach;na;leki;refundowane;dojdzie;do;porozumienia,165,0,984485.html) Konflikt w służbie zdrowia. Pacjenci ucierpią? _ - Nikt nie chce obarczać lekarzy obowiązkami, które wyraźnie wykraczają poza ich kompetencje - _mówił Donald Tusk.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)