Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zalewski: Na szczycie dobre decyzje dla Polski

0
Podziel się:

Polityk twierdzi, że stanowisko naszego kraju jest popierane przez mocnych sojuszników, jak Niemcy czy ostatnio także Włochy.

Zalewski: Na szczycie dobre decyzje dla Polski
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Eurodeputowany Paweł Zalewski ma nadzieję, że w sprawie umowy fiskalnej zapadną dziś po południu na unijnym szczycie korzystne dla Polski decyzje.

Polityk powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że stanowisko naszego kraju w tej kwestii jest popierane przez mocnych sojuszników, jak Niemcy czy ostatnio także Włochy.

- _ Z jednej strony mamy stanowisko Francji, która chce ograniczenia szczytów wyłącznie do grupy państw, które przyjęły tę walutę, a z drugiej Polskie. My natomiast chcemy, byśmy mogli brać w nich udział jako obserwatorzy _- mówi Zalewski.

POSŁUCHAJ PAWŁA ZALEWSKIEGO:

W Brukseli około 15:00 rozpocznie się szczyt, na którym ma być wynegocjowana umowa fiskalna, narzucająca ściślejsze rygory budżetowe. Porozumienie międzyrządowe, obowiązkowe dla strefy euro, ma ułatwić nakładanie kar finansowych na kraje przekraczające dozwolone wskaźniki gospodarcze.

Państwa spoza strefy euro mogą do umowy przystąpić dobrowolnie, już wiadomo, że nie zrobi tego Wielka Brytania. Polska uzależnia swój podpis od gwarancji, że państwa, które nie mają wspólnej waluty, będą uczestniczyć jako obserwatorzy w szczytach eurolandu.

Polska obawia się ściślejszej integracji strefy euro, pozostawiającej w tyle kraje bez wspólnej waluty i tym samym podziału Unii _ na dwie prędkości _. Chce być uczestnikiem debaty i mieć wpływ na reformy, nie chce się więc zgodzić na osobne szczyty eurolandu. Naszą wizję popiera Komisja Europejska.

Czytaj więcej o kryzysie w eurolandzie
Koniec szczytu w Brukseli. Polska dołoży miliardy na ratowanie Eurolandu? Wszyscy poza Londynem są za nowym unijnym paktem.
Ona ma recepty na kryzys. Posłuchają? _ Financial Times _ podsumowuje wystąpienie i ostrzeżenia Lagarde, których echa pobrzmiewają w raporcie Funduszu.
Strefa euro jak Costa Concordia. Tak twierdzi... Stephen Bret zarzuca przywódcom Europy, że stale i w sposób niemal upiorny mylą się w diagnozach dotyczących ich własnego kryzysu.
Ważny indeks najniżej od ponad dwóch lat Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro spadł w grudniu 2011 r. do 93,3 pkt z 93,8 pkt w poprzednim miesiącu,
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)