Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zarząd NBP broni prezesa

0
Podziel się:

To wiceprezes Pruski nie chciał zgodzić się na poprawę organizacji NBP - piszą członkowie zarządu banku.

Zarząd NBP broni prezesa
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

To wiceprezes Pruski nie chciał zgodzić się na poprawę organizacji NBP - piszą członkowie zarządu Banku, broniąc prezesa Sławomira Skrzypka (na zdjęciu).

Oświadczenie zostało wydane w związku ze złożoną rezygnacją z pełnienia funkcji wiceprezesa i członka zarządu NBP przez Jerzego Pruskiego. W uzasadnieniu Purski zarzucił Skrzypkowi że niezgodnie z prawem ograniczył rolę wiceprezesów, niewłaściwie zarządza rezerwami i niedoszacowuje ryzyk inflacyjnych oraz prowadzi złą politykę kadrową i organizacyjną. Odpowiedź zarządu Banku została podpisana przez: Krzysztofa Rybińskiego, Zbigniewa Hockubę, Pawła Sameckiego, Jakuba Skibę, Zdzisława Sokala, Jerzego Stopyrę i Annę Trzecińską.

"Wiceprezes Jerzy Pruski jako jedyny z członków zarządu NBP był przeciwny wprowadzeniu przyjętym przez Zarząd regulacjom prowadzącym do poprawy zarządzania bankiem i większego upodmiotowienia członków Zarządu. Te inicjatywy, oraz inne działania Prezesa i Zarządu NBP, były stale kwestionowane przez wiceprezesa - pierwszego zastępcę Prezesa NBP. Jako jedyny nie zgadzał się z przyjętymi przez Zarząd wewnętrznymi regulacjami, które prowadziły do poprawy organizacji zarządzania Narodowym Bankiem Polskim, twierdząc, że są niezgodne z ustawą o NBP" - czytamy w oświadczeniu.

Członkowie podpisani pod oświadczeniem stwierdzają, że w minionym roku w NBP podjęte zostały inicjatywy organizacyjne, unowocześniające bank i mające na celu uczynienie go jednym z wiodących pod względem efektywności banków w Europejskim Systemie Banków Centralnych. Między innymi, poprzez utworzenie Instytutu Ekonomicznego, zreformowane zostały funkcje analityczno-badawcze banku.

"Stworzenie Instytutu Ekonomicznego przyczyni się do rozwoju badań ekonomicznych i zwiększenia jakości analiz opracowanych w NBP. Trwają prace nad przygotowaniem koncepcji zarządzania strategicznego. Jerzy Pruski był jedynym członkiem Zarządu, który głosował przeciwko reformie pionu analityczno-badawczego banku" - czytamy w oświadczeniu.

Zarząd NBP uważa, że uzasadnienie, przedstawione w związku z rezygnacją z pełnionej funkcji przez wiceprezesa - pierwszego zastępcę Prezesa NBP, bezpodstawnie podważa autorytet i prestiż pozostałych członków Zarządu oraz godzi w dobre imię NBP.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)