Na skróty
Money.plGospodarkaWiadomości gospodarczeZasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?
Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński, redaktor Money.pl
2012-05-12 07:00

Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

Autor: Andrzej Zwoliński

1 / 3
Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?
[fot: Bartosz Krupa/East News]

Wielkie zmiany w emeryturach przesądzone. Po burzliwej debacie, posłowie zdecydowali wczoraj, że wiek przechodzenia na emeryturę zostanie przesunięty do 67. roku życia. Zarówno w przypadku mężczyzn jaki kobiet. Sejm uchwalił zmiany w emeryturach służb mundurowych. Zmiany dotkną większość Polaków, jednak są tacy, którzy zachowają swoje przywileje i nie będą musieli dłużej pracować.

Jak twierdzi rząd, dzięki forsowanym zmianom emerytalnym gospodarka zyska do 2020 roku 40 mld zł i prawie 250 tys. nowych miejsc pracy. Podniesienie wieku emerytalnego odbędzie się stopniowo - począwszy od 2013 roku, będzie on podnoszony co 4 miesiące o 1 miesiąc. Poziom 67 lat dla mężczyzn zostanie osiągnięty w 2020 roku, a dla kobiet w 2040 roku. To oznacza, że do 67. roku życia będą pracować kobiety mające dzisiaj 38 lat. Z reformy wyłączone są kobiety powyżej 59. roku życia oraz mężczyźni powyżej 64. roku życia.

Sprawdź datę twojego przejścia na emeryturę, po podniesieniu wieku emerytalnego. Zobacz tabelę.Nie bez znaczenia jest też staż pracy, przynajmniej jeżeli chodzi o prawo do emerytury minimalnej. Po zmianach, by w ogóle nabyć prawo do emerytury, kobiety i mężczyźni będą musieli pracować 25 lat - ten czas dla kobiet do tej pory wynosił 20 lat.

Dłuższy okres ochronny przed zwolnieniem Czytaj więcej Jeśli rząd nie kłamie, emerytury będą wyższe o 70 procent. Policzyliśmy, ile zyskamy na zmianach. Kodeks Pracy obejmuje obecnie ochroną pracowników na cztery lata przed osiągnięciem przez nich wieku emerytalnego. Pracodawca nie może wypowiedzieć w tym czasie umowy o pracę. Okres ochronny jest liczony w stosunku do obecnie obowiązujących progów - 60 lat dla kobiet i 65 - dla mężczyzn. Firma nie może więc zwolnić kobiety od 56 roku życia i mężczyzny od 61 roku życia.

Po zmianach, ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym zostanie przedłużona do podniesionego wieku emerytalnego. Stosowne zapisy w ustawie mają zapewnić w tym względzie jej spójność z Kodeksem Pracy. Na taką ochronę będą mogły liczyć kobiety urodzone w latach 1953-56 i mężczyźni urodzeni w latach 1948-1951, którzy w chwili wejścia w życie ustawy będą już objęci ochroną.

Kto zmęczony lub bez pracy, może liczyć na połówkęPo 1 stycznia możliwe będzie też przejście na częściową emeryturę. W tej sytuacji obowiązują odrębne zasady. Prawo do emerytury częściowej będą mieli:
  • kobieta w wieku co najmniej 62 lat, posiadająca minimum 35-letni staż ubezpieczeniowy.
  • mężczyzna w wieku co najmniej 65 lat, przy minimum 40-letnim stażu ubezpieczeniowym.
Giełda na żywo

Tylko cztery sesje do końca roku. GPW odrobi straty?

Szans na odreagowanie spadków jest co raz mniej. W nadchodzącym tygodniu...

Giełda na żywo

Białoruś w handlu z Rosją przechodzi na dolary

Tylko deeskalacja na Ukrainie może zacząć przywracać zaufanie do rosyjskiej...

Okres ubezpieczeniowy uwzględni zarówno okres składkowy, obejmujący m.in. okres ubezpieczenia, czyli np. pracę na podstawie umowy o pracę czy okres pobierania zasiłku macierzyńskiego, jak i nieskładkowy, obejmujący m.in. okres pobierania wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego lub opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego czy naukę w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki, w wymiarze określonym w programie studiów.

Czytaj więcej To znowu nauczyciele i policjanci dostali podwyżki. Zobacz, czyim kosztem Na podwyżki może liczyć ponad 700 tys. pracowników budżetówki. Reszta grozi buntem. Wysokość emerytury częściowej wynosić będzie 50 proc. emerytury (na dzień ustalenia prawa do emerytury częściowej). Zostanie ona wypłacona bez konieczności rozwiązania stosunku pracy i była zagwarantowana bez względu na wysokość osiąganych dochodów.

Warto jednak pamiętać, iż skorzystanie z emerytury częściowej będzie miało wpływ na wysokość emerytury wypłacanej po 67. roku życia. Będzie ona odczuwalnie niższa niż wypłacana przy przejściu na normalnych zasadach. Zależność jest prosta: Im dłuższy jest okres pobierania emerytury częściowej tym większe jest obniżenie świadczenia w wieku uprawniającym do emerytury. Zaczynając od kobiet:

  • kobiety, które nie będą pracowały po otrzymaniu emerytury częściowej, muszą się liczyć z tym, że świadczenie w wieku uprawniającym do emerytury dostaną niższe od 1,7 proc. do 16,4 proc.
  • w przypadku kobiet, które będą pracowały po otrzymaniu emerytury częściowej, świadczenie w wieku uprawniającym do emerytury będzie niższe od 1,6 proc. do 9,6 proc.

Podobnie mężczyźni, oni też dostaną niższe pełne emerytury jeżeli zdecydują się na wcześniejsze, częściowe świadczenia:

  • w przypadku mężczyzn, którzy nie pracują po otrzymaniu emerytury częściowej
    świadczenie w wieku uprawniającym do emerytury będzie niższe od 1,9 proc. do 12,0 proc.,
  • w przypadku mężczyzn, którzy pracują po otrzymaniu emerytury częściowej
    świadczenie w wieku uprawniającym do emerytury będzie niższe od 1,2 proc. do 8,0 proc.,

Posłowie w trakcie prac nad projektem ustawy opowiedzieli się za tym, aby minister pracy do końca 2013 r. przygotował program wspierania zatrudnienia dla osób powyżej 60. roku życia oraz wspierania równości płci na rynku pracy.

Rolnicy, prokuratorzy, sędziowie i duchowni po staremuPodniesienie wieku w najbliższych latach nie dotknie rolników. Do końca 2017 r. zachowają oni przywileje emerytalne i będą mogli odejść na emeryturę tak jak teraz - kobiety w wieku 55 lat, mężczyźni - 60 lat. Dopiero za pięć lat, będą przechodzić na emeryturę po osiągnięciu tego samego wieku emerytalnego co w systemie powszechnym.

Podobnie będzie z prokuratorami i sędziami - zachowają przez 5 lat prawo wcześniejszego odejścia z rynku pracy. Trzeba zaznaczyć, że obecnie nie przechodzą na emeryturę, tylko w tzw. stan spoczynku. Prawo do tego świadczenia nabywają z dniem ukończenia 65. roku życia. Ponadto sędzia i prokurator mogą przejść w stan spoczynku wcześniej - w wieku 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni), jeśli przepracowali na swoim stanowisku, odpowiednio, 25 i 30 lat.

Po pierwszym stycznia, z tych uprawnień mogli skorzystać tylko ci sędziowie i prokuratorzy, którzy wyżej wymieniony wiek osiągną do 31 grudnia 2017 r. Po tej dacie będą przechodzić w stan spoczynku w wieku 67 lat.

Co po zmianach w emeryturach mundurowych? Czytaj o tym na drugiej stronie.

Tagi:zmiany, emerytury, reforma, wiek, mundurówki
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

Władysław Wojczyński / 46.76.15.* / 2014-12-15 21:02
Witam.
Zamiast komentarza mam pytanie.
Obecnie od października 2014 roku jestem bezrobotny (likwidacja zakładu). W styczniu 2015 roku ukończę 65 lat i zamierzam złożyć wniosek o emeryturę połówkową, którą pobierałbym przez dołożone 9 miesięcy. Chciałbym się dowiedzieć o ile (procentowo) pomniejszy się moja właściwa emerytura.
Pozdrawiam.
wiwan / 2014-12-15 21:41 / Tysiącznik na forum
Odpowiedź jest niemożliwa- nie ma ustawowego przelicznika/stawki, którą można by Panu podać. Przepis (art. 25, ust. 1 i 1b, art. 26 Ustawy emerytalnej) wskazuje po prostu, że przy wyliczaniu emerytury powszechnej od jej podstawy obliczenia ( zwaloryzowanego KP i zwaloryzowanych składek po 1998 r.) zostanie odjęta suma kwot brutto pobranej e. częściowej ( czyli sumy tych 9 wypłat ). I dopiero taka kwota zostanie podzielona na wynikającą z aktualnej wtedy tablicy dalszego trwania życia liczbę miesięcy.

Zatem to zmniejszenie będzie indywidualne, na poziomie poniżej 1% jeśli dobrze interpretuję obecną tablicę i kolejna będzie prezentować podobne rozpiętości wieku:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/monitor-polski/komunikat;prezesa;glownego;urzedu;statystycznego,monitor,polski,2014,000,245.html
WK589 / 46.76.15.* / 2014-12-15 21:16
Najlepiej dowiedzieć się w odpowiednim ZUS-ie i czekać na ich łaskę.
wiwan / 2014-12-15 21:48 / Tysiącznik na forum
A co w kwestii świadczenia przedemerytalnego ? Nie kalkuluje się Panu ?
Wł. Woj. / 77.112.7.* / 2014-12-16 14:21
Dzięki za wyjaśnienia.
Właśnie rozważam, co będzie bardziej opłacalne, bo przez trzy miesiące kuroniówki otrzymywałem ok. 870 zł, a następne trzy miesiące będzie ok. 670zł, a zasiłku będzie ok. 850zł, dlatego gdybym wiedział ile stracę na emeryturze, to byłoby mi łatwiej podjąć decyzję.
wiwan / 2014-12-16 14:27 / Tysiącznik na forum
Rozumiem.

Świadczenie przedemerytalne to obecnie 991,39 zł brutto. Na waloryzacji od marca 2015 zyska ono 36 zł.
Tyle, że pobrane świadczenie NIE jest odliczane przy ustalaniu emerytury powszechnej tak jak ma to miejsce w przypadku e. częściowej czy e. wcześniejszej...

Re: Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

A.W.S. / 188.47.65.* / 2013-06-26 22:50
Tak na prawdę to sami tego chcieliście.a kto głosował na PO.

Re: Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

obserwatorka polskiej wsi / 81.219.240.* / 2013-02-20 19:12
co ma rolnik z dotacji a co my rolnik bawi sie na sylwestra bo moze ubierac sie moze w ciuchy nie byle jakie dom ma i prosze przyjrzyc sie jak go modarnizuje to sa w podwarszawskich wsiach palace a nie klitak w miescie za 650 zl czynszu i to czeba ostroznie zyc aby starczalo do końca miesiąca . co my nie rolnicy mamy z tych dotacji gdzie sąte tanie produkty swoiskie polskie . ale my będziemy spłacac i to jeszcze nasze dzieci i
mieszczuch co kupuje w supr marketech / 81.219.240.* / 2013-02-20 19:18
aby takich obserwatorow bylo wiecej podzielam Pani wątek może się ruszymy kazdy ma swoje spojrzenie na to co mamy my wlasnie nierolnicy z dotacji unijnych.

Re: Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

62 latka em 1087 zl po38latach skladkowych nie rolniczych / 81.219.240.* / 2013-02-20 19:01
dlaczego to rolnik moze przechodzic na emeretyre na starych zasadach gdzie jest konstytucja chyba ze to zwykly papier do podcierania się rolnik przeciez nie placi skladek tak jak my bierze doplaty i jezdzi samochodem z najnowszym i wszyscy pracuja nie naroli tylko jeden obrabia 7,5 ha co wy robicie dlaczego dzielicie narod na dwie warstwy nam pozamykaliscie zaklady pracy z czego mamy żyć co kto wam pozwolil na taki podzial narodu chyba ze wygodnie jest wam forsowac ustawy bo psl macie w rzadzie to zawsze wygracie tylko zapomnieliscie ze nie rolnik was wsadzil na te stolki oni d, nie ruszyli ani nie pozwolili swoim do strajku sie wlaczac a dobrymi szpiclami byli ich dzieci ktorzy pracowali w zakladach pracy po co mi taki kraj ciesze sie ze mlodzi wyjazdzaja maja racje uciekajcie od p****.

Re: Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

R. Nawrocki / 151.88.22.* / 2012-11-28 07:10
Skoro w artykule powyżej pisze, że co 4 miesiące będzie wydłużany okres przejścia na emeryturę o 1 miesiąc, to co w takim razie mówi tabela? W tabeli jest, że co 3 miesiące. Gdzie jest prawda?

Re: Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

n. n. / 178.36.142.* / 2012-05-30 08:57
Ciekawe ile zyskałaby gospodarka do 2020r. gdyby zwolnić 50% urzędników państwowych.
Regina200 / 5.57.168.* / 2013-06-10 16:44
Moze trzeba polowe Rzadu wyslac na zasilek 600 zl.Pozabieac im super pensyjki i przywileje.Oni robia wszystko,zeby ludzie nie mogli sie cieszyc emerytura i jeszcze godnie pozyc na starosc.Dlaczego emeryci z innych krajow sa usmiechnieci i stac ich na wycieczki itp. Najwyzszy czas wywalic caly Rzad z posadki.
wkurzony / 188.47.94.* / 2012-12-28 12:33
ogrom kasy !!!!!!!!!!!!i rezerw !!!!!!!!!!!!!

Re: Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

bodzia58 / 2012-05-27 17:55
Mam54lat.Jestem pielęgniarką.Zostałam zwolniona z pracy z winy zakładu.Przepracowałam 32lata.Aby otrzymać zasiłek przedemerytalny-zabrakło mi 9 miesięcy życia{urodziłam się 9 mies.za późno}.Chociaż urodziłam i wychowałam 3 dzieci-pracowałam nie biorąc urlopów wychowawczych.W zwiazku z tym nie przysługują mi dodatkowe lata...,które by uzupełniły mi brakujące lata pracy-bo trzeba miec 35.Nikt w tym wieku mnie teraz nie chce zatrudnić.Pełno jest ludzi młodych oczekujących na prace.Obecnie jestem na zasiłku dla bezrobotnych-ale co dalej?

Re: Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

anonim2012 / 77.255.130.* / 2012-05-21 15:24
A co ja mam zrobic? Ja juz jestem zmeczona zyciem, mam 34 lata,przeszlam załamnie nerwowe i stwierdzono u mnie zaburzenie depresyjno lekowe mieszane? Pytam sie co z takimi jak ja?Lecze sie od kilku lat z mizernymi skutkami.

Re: Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

a5 / 31.133.16.* / 2012-05-21 14:34
Wypłaty pensji dla dyrektorów z budżetu są za wysokie-dlatego podniesiono lata pracy dla reszty-oprócz uprzywilejowanych.

Re: Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

BELZEBUB 13 / 62.121.76.* / 2012-05-21 14:20
a dlaczego sędziowie ,prokuratorzy -po staremu-facet ,który dostał sie do sejmu ZREZYGNOWAŁ Z mandatu ,bo emerytury bierze ok.14 tys.

Re: Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

Satyr / 83.12.70.* / 2012-05-18 15:00
Największym chyba problemem polskiej reformy emerytalnej, z którym bezskutecznie trzeba się borykać od lat, jest to, że władza nie mówi prawdy. Nie wyjaśnia ludziom rzeczywistych przyczyn wprowadzania zmian w emeryturach ani nie przedstawia rzetelnie konsekwencji tych zmian. Czyli świadomie wprowadza w błąd obywateli, którym powinna służyć. W demokracji to jeden z najpoważniejszych grzechów, jakich rządzący dopuszczają się wobec społeczeństwa. W Polsce grzech ten jest ciągły i popełniany w warunkach recydywy. Zetknęliśmy się z nim, gdy tworzono otwarte fundusze emerytalne, które zaczęły funkcjonować w 1999 r. Z ukrywaniem prawdy mamy do czynienia także teraz, przy okazji podnoszenia wieku emerytalnego. A dalej http://lewica.pl/?id=26513&tytul=Andrzej-Dryszel:-M%F3wcie-wreszcie-prawd%EA

Re: Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

TadF / 72.199.204.* / 2012-05-18 04:32
To co 3 miesiace o miesiac sie wydluza czy co 4 miesiace ? Albo dziennikarz klamie (począwszy od 2013 roku, będzie on podnoszony co 4 miesiące o 1 miesiąc) albo tabela jest zla. Moze ktos to wyjasni ??????

Re: Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

jhguy / 109.74.97.* / 2012-05-17 21:13
za 20 lat nie będzie żadnych emerytur!!!!

Re: Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

Tyjas / 46.112.151.* / 2012-05-17 17:14
Skoro wiek emerytalny ma się wydłużać o miesiąc co 4 miesiące to dlaczego już po roku dochodzą 4 m-ce a nie trzy? (wg.załączonej tabeli).Wyszło na to ,że dochodzi miesiąc co 3 m-ce ?

Re: Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

bsf / 46.45.103.* / 2012-05-17 08:12
Śmierdzi manipulacją i oszustwem ale nic dziwnego przecież obowiązują STANDARDY POdwórkowe.

Re: Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

Rozgoryczona / 77.237.18.* / 2012-05-16 19:41
Bardzo krzywdząca ustawa jestem rozgoryczona i rozczarowana. Nie zagłosuję na PO

Re: Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

wojciechs0803 / 79.110.199.* / 2012-05-16 18:47
fajna przyszłość

Re: Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

wojciechs0803 / 79.110.199.* / 2012-05-16 18:36
ciekawe

Re: Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

rudaa / 83.31.163.* / 2012-05-15 15:54
ja nie wiem dlaczego wiekszosc siedzi i narzeka tylko i krytykuje...w polsce chyba zostalo troche milionow ludzi(nieliczac emigrantow)wiec w czym problem??........policja nie da rady gdyby wszsycy sie ruszyli.

Re: Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

mag887 / 195.177.66.* / 2012-05-15 15:11
Artykuł zawiera nie prawdziwe informacje, gdyż wiek emerytalny nie będzie podnoszony rocznie O TRZY MIESIĄCE TYLKO CO TRZY MIESIĄCE A WIĘC KAŻDEGO ROKU BĘDZIEMY PRACOWAĆ O CZTERY MIESIĄCE DŁUŻEJ!!!. Wystarczy zajrzeć do projektu ustawy emerytalnej ORAZ TABEL NOWEGO WIEKU EMERYTALNEGO

Re: Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

sibut / 85.198.196.* / 2012-05-15 00:23
Policzmy : to nie boli…!
Przeciętne wynagrodzenie 3400 x 16 mln /wg GUS/ zatrudnionych = 54 miliardów - miesięcznie!
ZUS pobiera z tego 19,5 % stawki emerytalnej – a zatem 54x 19,5%
Wynosi ~ 10,5 miliardów . Podzielmy tą kwotę przez 5 milionów emerytów /wg GUS/ = = = = =
Średnioooooo ! !!! 2100 zł miesięcznie EMERYTURY!
Srednia emerytura /wg GUS/ ok. 1700 , gdzie sa cztery STOWKI
GDZIEŚ… NIEWĄTPLIWIE….! SĄĄĄĄ…!
liczący / 159.245.16.* / 2012-05-18 08:30
Zapomniałeś że te 19 % to to co potrącane jest pracownikowi. Drugie tyle płaci pracodawca. Te cztery stówki + kolejne 19,5% to księża, policja, prokuratorzy, sędziowie, rolnicy i inni uprzywilejowani o których tu raczej cicho (ABW, żołnierze, BOR itp)
Do tego ZUS wypłaca renty. A jeszcze trzeba uwzględnić OFE - do którego się wpłaca, ale skąd i tak żadnych pieniędzy w Polsce nie zobaczysz.
beniasza / 83.16.249.* / 2013-02-14 13:40
mylisz sie 19,5% to skladka emerytalna Twoja i pracodawcy po 9,75%
JDES / 79.188.222.* / 2012-05-15 14:03
Jedno nie ma z drugim nic wspólnego. Emerytura zależy od Twoich zarobków i wyliczeń ZUS, a nie od tego, ile kasy jest w systemie i ilu emerytów.
Borandx / 86.63.115.* / 2012-05-16 13:59
Ktoś zabiera część pieniędzy z funduszu emerytalnego.
Myślę, że rząd posiłkuje się pieniędzmi emerytów na swoje rozdęte wydatki.

Re: Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

Mastodąt / 178.252.38.* / 2012-05-14 22:46
Po co przechodzić na jałmużnianą emeryturę jak mogę dostać solidną od własnego emerytalnego ubezpieczyciela nie wierzę w zus i w firmie założyłem własny. Po 13 latach funkcjonowania przewidywania są że ci z najmniejszym uposażeniem będą mieli większe emerytury niż 5 tyś. przewidywalna długość życia na emeryturze to 30 lat.

za niedługo będzie tu jak w rosji

indi / 95.160.112.* / 2012-05-14 22:31
państwo tyrana.. policji dają przywileje, żeby miał kto bronić rządu... Społeczeństwo swoje a ten ... swoje.
Rozwalić ten rząd zanim będzie za późno!
wciąż te same mordy, fałsz i obłuda... i wciąż im mało.
Przestańcie chrzanić,że podniesienie wieku emerytalnego jest potrzebne, bo taki system. Skoro system chory i przestarzały to trzeba go zmienić, od podstaw. Każdy kto pracuje powinien mieć szansę na godne życie na starość.
I SKORO NIE MA PRACY DLA LUDZI MŁODYCH TO PO CO TRZYMAĆ STARYCH NA STANOWISKACH AŻ DO ŚMIERCI???
Cel jest jeden - niech pracują do śmierci, żeby emerytur wcale nie wypłacać. A sami sobie samolotem z domu do pracy będą latać.

Sedno sprawy

Rafał722 / 109.173.162.* / 2012-05-14 16:23
Proszę niech mi ktoś powie z protestujących na tę reformę, czy wie jaka jest obecna sytuacja systemu emerytalnego w Polsce i na jakich zasadach się opiera? Czy protestujący krzycząc do prezydenta aby nie podpisywał ustawy wiedzą dlaczego jest ona podpisywana? Średnia wieku protestujących to 60 lat, a niekiedy więcej. Czy protestują oni dla samego faktu bo są przeciw rządom PO? Ich reforma nie obejmie w ogóle. Czy wiemy na jakich zasadach został oparty system emerytalny? Dopiero po zapoznaniu się z faktami możemy się wypowiedzieć na temat reformy. Żyjemy dziś w innym świecie niż ten kiedy powstał system emerytalny 132 lata temu. A działa on na takich zasadach jakby się nic nie zmieniło… Żyjemy dziś dłużej, pracę rozpoczynamy po 25 roku życia czyli pracujemy krócej, model rodziny to 2+1, rośnie szara strefa, dzieci rodzimy dopiero po 25-30 roku życia, jest lepsza opieka medyczna itd. Czasy zmieniły się zupełnie, a my działamy na systemie sprzed 130 lat. ZUS zadłużony jest na ponad 2 Biliony zł... Niech mi ktoś powie czy któryś z protestujących podał jakieś realne wyjście z tej sytuacji aby były wyższe emerytury? Rozwiązanie Oburzonych „S” i opozycji to pracować krócej i otrzymywać wyższe emerytury... BRAWO…Tak się niestety nie da. Rozwiązanie PO i tak jest kroplą w morzu zmian jakie należy przeprowadzić. Zastanówmy się najpierw dlaczego jest podnoszony wiek, zrozumiejmy na jakich zasadach działa system, a nie tylko narzekajmy... Więcej informacji na temat koniecznych zmian w artykule „Emerytura JTB - czyli jakoś to będzie” http://www.finansowy-doradca.pl/?p=98
Po przeczytaniu tego artykułu możemy kształtować nasze zdanie na temat reformy.
uciemiezona w markecie / 188.47.240.* / 2013-04-07 01:01
oooo jakie mądrości zus służba zdrowia raczkują dużo dłużej niz niemowlę i końca nie widac POPAPRANY KRAJ
fujara / 76.70.66.* / 2013-02-28 19:20
gdzies ty sie urodzil? Mlodziezy PO Zobacz ile zarabiaja pracownicy a ile sektorowka premie PO 60 tysiecy to jest tyle ile dostajae 100 emerytow miesiecznie.PO drugie gdybym te pieniadze odkladal na SKO moze bym mial na wlasna televizje i sral na ich emeryture niech oddadza mi moje pieniadze i sobie w d...ich laskie dyktuja co ja mam robic z moimi pieniedzmi Oni sie nie tlumacza co robia z moimi pieniedzmi tylko sobie sypia do koryta?
BorandX / 86.63.115.* / 2012-05-16 14:05
Drogi Rafale, co powiesz zatem na te wyliczenia?
Liczą się przepływy finansowe. Skąd taki dług w ZUS?
Gdzie są pieniądze Gdzie są pieniądze ze składek emerytalnych? Rządowe statystyki mówią, że średnia pensja w Polsce to ok. 3600. To znaczy, że średnie składki emerytalne to 703,08 zł miesięcznie - procent składki emerytalnej do ZUS jest stały, określony ustawowo. Liczba pracujących na koniec II kw. 2011 to 16,163 mln. Możecie te dane sami zweryfikować przeglądając oficjalne strony rządowe, sięgając do oficjalnych statystyk GUS. Ale co z tego wynika?? BARDZO WIELE, a właściwie BARDZO DUŻO. Dużo czego?? PIENIĘDZY, oczywiście. Pomnóżcie urzędową i oficjalną liczbę zatrudnionych i oficjalną i bardzo urzędową średnią składkę emerytalną do ZUS. Powinno Wam wyjść miesięcznie 11 375 519 400 zł, czyli ponad jedenaście miliardów trzysta siedemdziesiąt pięć milionów. To gigantyczne pieniądze, a jest to tylko składka emerytalna. Bawmy się dalej: pomnóżcie to razy 12 miesięcy, a wyjdzie na to, że w skali roku jest to 136 506 232 800 zł. Kończą się Wam okienka w kalkulatorze? Mnie też. Zatem powiem, że jest to słownie ponad 136 miliardów 506 milionów zł w roku. Mamy w Polsce około 5 mln emerytów, dokładnie - w marcu 2011 było ich 4,979 mln. To znowu wg. oficjalnych, rządowych i jedynie słusznych i poprawnych statystyk. Rencistów nie liczę, bo już na pewno nie zmieszczą mi się w kalkulatorze, a poza tym - na nich jest OSOBNA składka!!!. Wychodzi mi zatem na to, że rocznie jest to średnio 27301 zł na emeryta, czyli miesięczna emerytura średnio powinna wynosić 2275,00 zł. Tymczasem średnia emerytura - znowu wg rządowych, oficjalnych i jedynie słusznych i poprawnych statystyk wynosiła w tymże marcu 2011 zaledwie 1721,00 zł. Czyli o 554 mniej niż wynika ze składek wyliczonych na podstawie danych statystycznych rządu RP, GUS, ZUS, KRUS i każdy inny SRUS. Jak policzycie dalej, to wyjdzie Wam NADWYŻKA rzędu 32% w stosunku do wydatków na emerytury (czyli średnio ZUS jest na plusie około 2,5 miliarda zł miesięcznie, czyli 30 miliardów rocznie!!!). Tymczasem, rząd ubolewa, że budżet dopłaca ponoć do emerytur dziesiątki miliardów rocznie. Jesteście zdumieni?? To przeliczcie jeszcze raz. Też liczyłem, bo nie wierzyłem. Wniosek jest taki: ktoś z trójki: GUS, ZUS, Rząd RP łże. ŁŻE W BEZCZELNY SPOSÓB. Gorzej: dopuszczam możliwość, że łże więcej niż jeden, a nawet że łżą wszystkie wymienione instytucje. Taki jest mój wniosek. Ale jest też PYTANIE: co dzieje się z nadwyżką??? I takie są wnioski wynikające z oficjalnych danych statystycznych. Chyba, że Rostowski przesłał sfałszowane dane do GUS, wszak to, używając eufemizmu, mistrz kreatywnej księgowości. Załóżmy jednak, że dane oficjalne są prawdziwe, a więc wnioski zeń wynikające także. Proszę sobie wyobrazić, jaka gigantyczna nadwyżka powstanie przy wydłużeniu czasu pracy potrzebnego do osiągnięcia wieku emerytalnego. Oczywiście, pracy tej i tak nie ma, a bezrobocie zamiast maleć wciąż rośnie, co również potwierdzają dane oficjalne. Na co ma pojść taka nadwyżka?? Na zrzutkę na Greków?? Włochów?? By żyło im się jeszcze lepiej?? Gdzie jest kasa!!!
mpj / 83.29.40.* / 2012-05-15 22:03
a więc zastanówmy sie dlaczego podnoszony jest wiek emerytalny: po pierwsze zbyt duze koszty pracy - co przekłada sie na prace nielegalną, umowy smieciowe, oburzająco wysokie umowy kontraktowe od których nie płaci się składek do ZUS, wysokie koszty utrzymania dzieci- brak jakichkolwiek zniżek na ubrania, przybory szkolne itd .Utrzymujemy zbyt wielu ludzi w polityce i biurokracji. No cóż dla nich tez są na rękę umowy kontraktowe.Jak nigdy teraz popieram ludzi którzy opuścili ten kraj, ja chyba tez to zrobie.
poloko / 31.41.81.* / 2012-05-15 14:32
Tak wszystkich do jednego wora tylko niektórzy zaczeli pracę w wieku 18 lat nie licze tu praktyki 3 letniej i pracują Ciężko fizycznie, nieporównuj studentów którzy sfinansowali swą naukę z naszych podatków zaczeli pracę w sektorze publicznym w wieku 30 lat i siedzą na dupie gdzie niewiedzą co to jest wysiłek, system powinien być różny dla różnych sektorów gospodarki tak jak np jest w systemie zawodowym sektora publicznego( czyli mundrówki i sądownictwa) ale polska to dziki kraj prawie jak Wietnam w latach 70-tch ubiegłego stulecia
Sławek41 / 193.193.181.* / 2012-05-23 11:14
...dlatego jedynym sprawiedliwym rozwiązaniem jest przejście na emeryturę po konkretnym stażu pracy (np. te 40 lat) i wówczas ktoś, kto zaczął pracę w wieku 18 lat (pewnie po zawodówce, po w tym wieku innej szkoły nie mógł skończyć, więc pracował fizycznie) może przejść na emeryturę w wieku 58 lat. A ktoś kto skończył studia dzienne i zaczął pracę mając lat 25 zakończy pracę mając 65 lat. A kpiną z ludzi i patologią tego systemu są "uprzywilejowani" (najczęściej nic nie robiące p******-stołki - policja, wojskowi, nauczyciele itp.)
hmmmm / 89.231.248.* / 2012-12-04 12:08
Noooo nie tylko ta osoba, która zawodówkę skończyła mogła pracować od 18-tego roku życia... ja uczęszczałam do liceum dla pracujących po południu prosto po pracy.... proszę dokładniej sprawdzać. Poza tym popieram...
JAF / 79.188.222.* / 2012-05-15 14:02
System emerytalny powstał 132 lata temu ?! Taki jaki mamy dziś powstał pod koniec lat 90 tych... Aby były wyższe emerytury, to muszą być wyższe płace...

Re: Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

bsf / 77.253.99.* / 2012-05-14 16:11
Magister historii wraz z ferajną zafundowali Nam "współczesne niewolnictwo XXI" POdobno to jest takie nowoczesne i trendy wg. POdwórkowej POlityki.Cywilizowana Grecja i wkrótce Hiszpania oleją ten modny system zarządzania państwem i tylko matołom wydaje się,że przestaną żyć.
Będą żyć tak jak żyli przed POwstaniem EUROkołchozu.

Re: Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

dgen / 2012-05-12 17:57 / Tysiącznik na forum
czy tusk zapytał panią merkel co polski "połówkowy" emeryt kupi za 70 EUR ?

okazuje się, że za taką kase szykuje się całkiem niezła wyżerka - oto moja propozycja dla polskiego emeryta bazując na cenach z najtańszego hipermarketu w kraju(auchan), wszystkie ceny dzisiejsze !
- dojazd w obie strony do sklepu za free (busem z marketu)
- bułka kajzerka 50 g - 18 groszy
- "kiełbasa" domowa - 5,49 zł/kg
- jogurt 180 gram (termin ważności do dzisiaj) - 50 groszy
- marmolada "owocowa" - pół kilo (!) za 3,99 zł
- herbata czarna - 100 torebek (!) za 1,99 zł
- banan 1 sztuka za 50 groszy
- wyrób czekoladopodobny 100 gram- 1,19 zł
- woda gazowana 1,5 litra - 66 groszy
- substancja do smarowania pieczywa (tak jest napisane na opakowaniu !!!!) 1,99 zł za 250 gram !!!!
- serek topiony sertop (data ważności do jutra): 50 groszy

smacznego !

Wynika z tego, że całodzienne wyżywienie powściągliwego emeryta to raptem kilka PLN. Moja kalkulacja nie obejmuje kosztów mieszkania (emeryta przygarnie rodzina) oraz leków (wg rządu już niebawem polski emeryt bedzie tryskał zdrowiem). Z emerytury zostanie więc jeszcze coś na kulturę (gazeta z programen tv i opisem seriali za jedyne 99 groszy)a nawet odrobinę szaleństwa - piwo "marki piwo" za 1,19 pln puszka.
UCIEMIĘŻONA W MARKECIE 57 LATKA / 188.47.240.* / 2013-04-07 01:04
podoba mi sie ta wypowiedz SZABLE W DŁOŃ !!!!!
Regina20000 / 5.57.168.* / 2013-06-10 16:50
Zgadzam sie SZABLE W DLON!!!!! zawsze kopia w tylek biednego

Re: Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

Pilsener / 2012-05-12 16:53 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Tusk wziął się za zmiany od d... strony. Powinien zacząć od likwidacji przywilejów, przecież uprzywilejowane grupy i tak go nie popierają (no może poza belframi).

Społeczeństwo odbiera to tak, że musimy pracować dłużej bo brakuje kasy dla 35-letniego emeryta agenta Tomka czy dlatego, że rolnicy płacą KRUS a nie ZUS - i słusznie, bo gdyby nie było przywilejów można by wiek emerytalny nawet skrócić.

Re: Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

ciao peel / 79.186.90.* / 2012-05-12 15:55
Ta tzw."reforma" to ostatni gwóźdź do trumny tego kraju w tej chwili już nie mam wątpliwości że ten kraj wkrótce przestanie istnieć i nie bedą potrzebni żadni zewnetrzni wrogowie bo rozbiórka tego złodziejskiego i operetkowego ustroju nastąpi rekami okradzionych tubylców

BANDA PSÓW ŁAŃCUCHOWYCH LEWIATANA I BCC!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

herr flick / 193.200.47.* / 2012-05-12 14:03
Posłowie PO będą w sejmie z dumą głosowali za wydłużeniem wieku emerytalnego do 67 lat! Natomiast Bartosz Arłukowicz brutalnie wyrzucił z pracy 64-letnią sekretarkę, Zofię Szczepańską - czytamy w "Super Expresie".
herr flick / 193.200.47.* / 2012-05-12 14:40
Najpierw swojego długoletniego - a tym samym nie najmłodszego, bo 55-letniego - fotografa zwolnił premier. Teraz w ślady Tuska poszedł jego zaciężny minister, który za otrzymane stanowisko wyrzekł się wszelkich lewicowych zasad, czy nawet zwyczajnej ludzkiej empatii.

Re: Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

ocelot / 83.238.175.* / 2012-05-12 12:59
ufff najważniejsze, że duchowni po staremu...
rapsody / 86.111.114.* / 2012-05-12 13:55
i ciągle z podatków będą żyć

Re: Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

dgen / 2012-05-12 12:14 / Tysiącznik na forum
Przeciętny czas pracy w roku wg danych OECD:
Japonia - 1733 godziny
Hiszpania - 1615 godzin
Holandia - 1288 godziny
Polska - 2015
średnia krajów OECD - 1655 godziny

Średnia długość życia (The World Factbook):
Polska - 75 lat
Holandia - 79 lat
Hiszpania - 80 lat
Japonia - 82 lata

Wskaźnik ubóstwa społeczeństwa(Misery Index, im wyższy tym biedniej):
Polska - 17,4
Holandia - 8,1
Hiszpania - 12,5
Japonia - 11,7

Re: Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

kobieta 50 / 79.189.154.* / 2012-05-12 11:32
Reforma to wszyscy na równych zasadach albo nikt!
To wtedy ma sens!

DO FANÓW PO I RP

herr flick / 193.200.47.* / 2012-05-12 11:17
NA RÓŻNYCH FORACH WIELE OSÓB ZADAJE PYTANIE DLACZEGO W PROTESTACH UCZESTNICZY TYLE STARSZYCH OSÓB===ODPOWIADAM===(SAM JESTEM MŁODY)
BO MŁODZIERZ(WIĘKSZOŚĆ) WOLI ĆPAĆ I CHLAĆ:(
O PRZYSZŁOŚCI ĘDZIE MYŚLEĆ JAK WYLĄDUJĄ NA ŚMIETNIKACH!!!
hmmmm / 89.231.248.* / 2012-12-04 12:27
podobno wychowanie dzieci jest jak gotowanie pysznej zupy... jedno i drugie jednak robi się w domu.Zatem "złe" dzieci to tylko i wyłącznie nasza wina (ale nie należy generalizować!!!!)MŁODZIEŻ to będzie robić bo rodzice nie mają czasu dla nich pracując całymi dniami.Natomiast rząd "olewa" to, że powinien zadbać by młodzież miała pracę i wysyłać na emerytury wszystkich jak leci po 60-ce.
herr flick / 193.200.47.* / 2012-05-12 11:18
Ż -ZAMIAST RZ

Re: Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

xyz7 / 193.109.225.* / 2012-05-12 11:00
artykuł = dno

Dlaczego kłamiesz?

zakłamany / 77.254.250.* / 2012-05-12 10:40
Redaktorze gdzie widziałeś debatę?
Durnowaty upór nie poparty jakimikolwiek uzasadnionymi argumentami jednego buca i zbywanie milczeniem argumenty milionów nazywasz debatą?
A poniższy wywód w samej treści jest kłamstwem!
Podniesienie wieku w najbliższych latach nie dotknie rolników. Do końca 2017 r. zachowają oni przywileje emerytalne i będą mogli odejść na emeryturę tak jak teraz - kobiety w wieku 55 lat, mężczyźni - 60 lat. Dopiero za pięć lat, będą przechodzić na emeryturę po osiągnięciu tego samego wieku emerytalnego co w systemie powszechnym.

Re: Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

1978 / 31.175.18.* / 2012-05-12 10:28
solidarność do roboty a nie co miesiąc w trąbki na ulicach dmuchać.
herr flick / 193.200.47.* / 2012-05-12 14:05
ty za to jesteś ślepy i nie widzisz jak cię dmuchają ,no chyba że jesteś ,,pracodawcą,, i to by wiele wyjaśniało

Re: Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

aaaaaaaaaaaaaa22222 / 85.31.240.* / 2012-05-12 10:18
Pawlak sprzedał wszystkich Polaków dla swojego elektoratu. Tak naprawdę ja moralnie może decydować PSL o emeryturach jak jego elektorat to święte krowy (zero podatków dochodowych, dziesięciokrotnie niższe składki emerytalne). A teraz zachowują jeszcze prawo do przejścia przez kobietę w wieku 55 lat a meżczyżni 60 lat. Apel do wszystkich Polaków. Bojkotujcie produkty naszych polskich rolników. Wtedy ich będzie mniej i tym samym mniejsze dofinansowanie do nich
em96 / 151.80.79.* / 2012-05-12 15:39
Ty ruski kacapie...
Chcecie wykończyć naród...
Podzieliliście ludzi na PiS i PO a teraz marzy się wam to samo z rolnikami...?
Jestem pewien, że bystrzejsi umysłowo "kibole" wam na to nie pozwolą i wykopią was tam gdzie wasze miejsce... - na białe niedźwiadki...
A przede wszystkim rozliczą za PZPR-owskie przywileje, nieustanne okradanie i agenturalną działalność przeciw Polakom, konfiskatą mienia na dobro właśnie funduszu emerytalnego...
mnmnmnmnmnmnmnm / 85.31.240.* / 2012-05-12 15:47
sam jesteś ruski kacap. Nie trzeba byłoby robić żadnej reformy gdyby nie święte krowy: rolnicy, nauczyciele, hutnicy, górnicy, stoczniowcy, mundórówka. Nie może być tak że jedna część społeczeństwa dożywotnio utrzymuje rolników itd
UCIEMIĘŻONA W MARKECIE 57 LATKA / 188.47.240.* / 2013-04-07 01:10
HA HA HA A CZYM WY JEZDZICIE DO PRACY? macie swojego kierowce auto czy samolot widac kraj bogaty bo tzw elita rząąądddooowwwaaa takimi sie porusza I NIE TYLKO PO KRAJU niech lataja dalej...........(bo to na nasz koszt)

Re: Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

ANDRZEJ301 / 87.105.66.* / 2012-05-12 09:59
A CZY JA MOGE LICZYĆ NA WCZESNIEJSZA EMERYTURE JAK URODZILEM SIE W 1963R I MAM PRZEPRACOWANE DO 1999R 16 LAT W SZCZGÓLNYCH WARUNKACH w GÓRNICTWIE MAM ZASWIADCZENIA A OGÓLNIE MAM PRZEPRACOWANE DO 2012R 30LAT PRACY

Re: Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

xcgvbx / 31.63.168.* / 2012-05-12 09:46
"Dłuższy okres ochronny przed zwolnieniem" a więc po 60, ludzie pójdą w odstawkę. Czasami cieszę się, że w Polsce potrzebne jest zezwolenie na broń, w innym przypadku mógłbym się jeszcze przysłużyć społeczeństwu.

Re: Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

DAWIDO522 / 46.112.243.* / 2012-05-12 09:41
Wpis usunięty ze względu na regulamin forum.

Re: Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

bsf / 213.238.68.* / 2012-05-12 08:37
To nie są zasady "sprawiedliwości społecznej" Tusk z ferajną jeszcze raz POtwierdził,że żyjemy w dzikim nie cywilizowanym kraju manipulacji.

Re: Zasady przechodzenia na emeryturę. Kto i jak?

konstantynopolowiczcalineczka / 95.41.160.* / 2012-05-12 08:36
Mnie zastanawiało zawsze upodobanie Polaków do ekwilibrystyki w określaniu warunków prawnych - w tym przypadku emerytur. Będziemy pracować do 67 roku życia, ale jak ktoś chce, to może wcześniej, jednak straci ileś tam lub ileś tam procent pod warunkiem, że przepracował ileś tam lub ileś tam, wyłączając jednak święte krowy, które nie wiedzieć czemu dopiero ileś tam ileś tam lat później będą mniejszymi świętymi krowami. Kto to q.r.v.a wymyśla? Później legislacja wygląda tak: osoby, które zgodnie z art. takim i takim niniejszego rozporządzenia, nie wyłączając zapisów art. takiego i takiego punkt taki i taki piret taki i taki rozporządzenia takiego i takiego, mogą, pod warunkiem określonym w rozporządzeniu takim i takim, punkt taki i taki, litera taka i taka, mogą zrobić kupę, o ile w art. takim i takim rozporządzenia takiego i takiego, zgodnie z art. takim i takim rozporządzenia takiego i takiego osoby nie będą zauważone. Sięgam do zapisu art. takiego i takiego punkt taki i taki piret taki i taki rozporządzenia takiego i takiego, a tam jest napisane, że o ile art. taki i taki rozporządzenia takiego i takiego punkt taki i taki nie stanowi inaczej, to czynność określona w art. takim i takim rozporządzenia takiego i takiego, na warunkach określonych w art. takim i takim rozporządzenia takiego i takiego, jest całkowicie zabroniona.

wtf?
JADT / 79.188.222.* / 2012-05-15 14:10
Jak to dlaczego ? Żebyś człowieku nic nie rozumiał i Państwo mogło Cię karać, bo czegoś nie zrozumiałeś (choć samo rozumie swoje przepisy różnie - patrz różne interpretacje przepisów podatkowych przez urzędy), żebyś nie wiedział, jakie masz przywileje, żebyś Cię zniechęcić do walczenia o swoje prawa, żeby Ci utrudniać życie na każdym kroku, żebyś nie wiedział, że musisz jeszcze 1500 papierków dostarczyć (dzięki czemu urzędnik będzie mógł ciągle odsyłać Cię z kwitkiem i nie przepracowywać się), żeby "lub czasopisma" zmieniało wiele itp.

za trzy lata wszystko wróci do normy

herr flick / 193.200.47.* / 2012-05-12 08:07
bo POmioty przestaną ,,rządzić,,i tyle w temacie