Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zasiłki dla cudzoziemców w Wielkiej Brytanii. Tusk dogadał się z Cameronem

0
Podziel się:

- Możemy współpracować w celu wyeliminowania nadużyć przez imigrantów z Unii Europejskiej - zapewnił brytyjskiego premiera Donald Tusk.

Zasiłki dla cudzoziemców w Wielkiej Brytanii. Tusk dogadał się z Cameronem
(AP/Fotolink/East News)

Donald Tusk, od grudnia szef Rady Europejskiej, niespodziewanie otrzymał poparcie od brytyjskiego premiera Davida Camerona. Jak donosi DailyMail, Tusk zgodził się na ograniczenie nadużyć z tytułu pobierania zasiłków socjalnych przez Polaków oraz pozostałych mieszkańców Unii Europejskiej zamieszkujących w Wielkiej Brytanii.

Donald Tusk, jeszcze przed wyborem na to stanowisko otwarcie deklarował, że nie wyobraża sobie Unii Europejskiej bez Wielkiej Brytanii. Cameron podkreśla już od dawna, że główną barierą dla dalszego pozostania w strukturach Unii jest swobodny przepływ ludności. Chodzi między innymi o korzystanie przez imigrantów z szerokiej gamy praw socjalnych.

Tusk w rozmowie z premierem Wielkiej Brytanii z 26 sierpnia zapewnił, że możliwy jest kompromis w tej kwestii. - _ Możemy współpracować w celu wyeliminowania nadużyć przez imigrantów z Unii Europejskiej _ - stwierdził nowy szef Rady Europejskiej.

- _ Nasz cel jest jasny: system imigracyjny,który przede wszystkim służy Wielkiej Brytanii _ - zapowiadał pod koniec lipca Cameron. Wymienił przy tym szereg środków, które mają posłużyć zbudowaniu takiego systemu. Wśród nich - dalsze ograniczenia dotyczące imigrantów unijnych, na przykład z Polski.

Dotychczas po przybyciu na Wyspy imigrant musiał czekać trzy miesiące by móc pobierać zasiłki. Te przysługiwały mu przez pół roku. Jeżeli do tego czasu nie znalazł pracy, a urząd uznał, że nie ma realnych szans na jej uzyskanie, zasiłek przepadał. Teraz, jak ogłasza premier, okres ten zmniejszy się o połowę: zamiast sześciu miesięcy - trzy.

- _ Musimy sprawić, by ludzie przyjeżdżali do nas z właściwych powodów _ - podkreśla Cameron, robiąc aluzję do tak zwanej turystyki zasiłkowej. _ - Nie można się spodziewać, że po przybyciu do Wielkiej Brytanii otrzyma się coś za nic _ - pisze premier.

David Cameron dodał, że Wielka Brytania zakaże brytyjskim agencjom organizowania rekrutacji tylko poza granicami Wielkiej Brytanii, bo w ten sposób cudzoziemcy uzyskiwali przewagę nad kandydatami z Wysp. Cameron zapowiedział też, że Londyn zmienia podejście do polityki deportacyjnej.

Rekordowa od lat liczba Polaków wyjeżdża na wyspy

Napływ cudzoziemców do Wielkiej Brytanii wzrósł z roku na rok o prawie 70 tysięcy osób i osiągnął niemal ćwierć miliona. Jest to tak zwana imigracja netto - bilans pozostały po odjęciu od przyjezdnych, osób opuszczających Wyspy Brytyjskie.

Narodowy urząd statystyczny poinformował, że do marca, w ciągu 12 miesięcy przybyło do Wielkiej Brytanii 560 tysięcy osób, a wyjechało 316 tysięcy. Ponad połowa przyjezdnych to obywatele Unii Europejskiej - w tym rekordowa od lat liczba Polaków, a także ponad dwukrotnie więcej niż przed rokiem Rumunów i Bułgarów.

David Cameron chciałby, żeby premier Polski był przeciwwagą dla przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Juncker'a, który dąży do ściślejszej integracji krajów UE. Cameron wielokrotnie powtarzał, że chce, by Wielka Brytania pozostała w UE, ale dąży do odebrania części kompetencji Brukseli w obszarach, w których - jak twierdzą konserwatyści - jej wpływ jest zbyt duży i szkodliwy.

Do końca 2017 roku Cameron zamierza przeprowadzić referendum w sprawie brytyjskiego członkostwa w UE, jeśli po wyborach w 2015 roku nadal będzie szefem rządu.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)