Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zatrudnienie i wynagrodzenie w Polsce. Oto najnowsze dane GUS

0
Podziel się:

Zatrudnienie w firmach, porównując rok do roku, spada już trzynasty miesiąc z rzędu.

Zatrudnienie i wynagrodzenie w Polsce. Oto najnowsze dane GUS
(kadmy/iStockphoto)

Przeciętna pensja w przedsiębiorstwach we wrześniu to 3.770,91 zł brutto - podał właśnie Główny Urząd Statystyczny. To o 3,6 procent więcej niż przed rokiem. Pracownicy nie mogą jednak spać spokojnie. Firmy wciąż ograniczają zatrudnienie. W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku spadło ono o 0,3 procent.

Najnowsze dane GUS są bardzo zbliżone do wcześniejszych prognoz analityków, choć wzrost wynagrodzeń lekko niedoszacowali. Średnia ich wskazań w przypadku dynamiki pensji wynosiła +3,1 procent, a w odniesieniu do zatrudnienia -0,3 procent.

Średnie wynagrodzenie w Polsce od początku zeszłego roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Pozytywny wydźwięk ma wskaźnik dotyczący wynagrodzeń. Do rekordowego grudnia, gdzie średnia płaca brutto przekroczyła 4 tysiące złotych, jeszcze sporo brakuje. Jest to jednak wynik lepszy od tego sprzed miesiąca.

Drugi ze wskaźników, czyli roczna dynamika zatrudnienia, trzynasty miesiąc z rzędu przyjmuje wartość ujemną. Chociaż według ostatnich danych bezrobocie w Polsce spada (stopa bezrobocia wynosi 13 procent), to we wrześniu zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyło się o 0,3 procent w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Oznacza to, że zatrudnionych było 5,495 mln osób.

Dane, zaprezentowane w raporcie GUS, dotyczą osób zatrudnionych na podstawie stosunku pracy, zatrudnionych sezonowo oraz pracowników najemnych. Przedsiębiorstwa definiowane są jako podmioty w których liczba pracujących przekracza 9 osób i które prowadzą działalność gospodarczą w ściśle określonym przez urząd zakresie. Do nich należą m.in. przetwórstwo przemysłowe, budownictwo, handel.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)