Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zimą zabraknie nam gazu?

0
Podziel się:

Pawlak: Porozumienie z Gazpromem w sprawie dostaw nie nastąpi szybko.

Zimą zabraknie nam gazu?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*_ - Nie sądzę, aby w październiku doszło do porozumienia w sprawie uzupełnienia dostaw gazu. Rozmowy i negocjacje ze stroną rosyjską nie są łatwe _ - powiedział wicepremierWaldemar Pawlak. *

Polska negocjuje z Rosjanami dodatkowe dostawy gazu po 2010 roku w związku z wygaśnięciem kontraktu z rosyjsko-ukraińskim RosUkrEnergo (RUE). Spółka ta, w połowie należąca do Gazpromu, dostarczała do Polski od 2006 roku 2,3 mld m sześc. gazu rocznie.

Już od początku tego roku RUE nie realizowało dostaw do naszego kraju. 1 czerwca PGNiG podpisało z Gazpromem kontrakt krótkoterminowy na dodatkowy 1 mld m sześc. gazu w tym roku, który wygasł z końcem września. Wciąż nie są zapewnione dodatkowe dostawy długoterminowe po 2010 roku.

Rzeczniczka PGNiG-u Joanna Zakrzewska już przed tygodniem ostrzegała, że nasze podziemne magazyny gazu wypełnione są w 100 procentach. Jednak w przypadku mroźnej zimy i nie podpisania kolejnej umowy trzeba będzie ciąć dostawy dla odbiorców.

ZOBACZ TAKŻE: W ciągu najbliższych pięciu lat skazani jesteśmy na rosyjski gaz
Na początku września, po rozmowach z premierem Rosji Władimirem Putinem, premierDonald Tuskocenił, że jest szansa na rychłe zakończenie negocjacji i podpisanie kontraktu na dodatkowe dostawy rosyjskiego gazu do Polski. Jak na razie rozmowy nie przyniosły porozumienia. Pod koniec września wicepremier Pawlak powiedział, że czas przygotować awaryjne scenariusze w sprawie naszego gazowego bezpieczeństwa.

Własnego gazu nam nie wystarczy


Jak szacuje Państwowy Instytut Geologiczny roczne zużycie gazu ziemnego w Polsce wynosi ok. 14,4 mld m. sześc., natomiast roczne wydobycie to ok. 5,2 mld m. sześc.

Gaz z rodzimych złóż pokrywa więc niewiele ponad 30 procent zapotrzebowania. W bilansie ujęto zasoby gazu ze złóż wyłączonych z eksploatacji i przeznaczonych na magazyny gazu ziemnego.

Ile wart jest nasz gaz? Licząc po cenach rynkowych, czyli tyle ile płacimy za gaz Rosjanom - 450 dolarów za tysiąc metrów sześciennych pod naszymi nogami mamy 62 mld 550 mln dolarów.

Zdecydowaną większość gazu w Polsce wydobywa PGNiG, choć to wydobycie w ostatnich latach nieznacznie spadło, to w najbliższych latach planowany jest jego wzrost. - _ Koncern zwiększy wydobycie do ok. 6,2 mld m. sześc. _ - poinformowano w strategii spółki do roku 2015.

Zdaniem ekspertów Instytutu są szanse na odnawianie krajowej bazy zasobowej gazu ziemnego i utrzymanie wysokiego poziomu wydobycia, pokrywającego w blisko połowie nasze zapotrzebowanie - przynajmniej do roku 2022 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)