Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ziobro pyta premiera o bezpieczeństwo rozmów między polskimi urzędnikami

0
Podziel się:

- Bezpieczeństwo w zakresie poufności rozmów urzędników jest na poziomie państw trzeciego świata - ocenił lider SP.

Ziobro pyta premiera o bezpieczeństwo rozmów między polskimi urzędnikami
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Sprawa ma związek z doniesieniami o możliwej inwigilacji kanclerz Niemiec przez wywiad USA. *- * * *_ Informacja o inwigilacji przywódców innych państw, także sojuszniczych przez USA wywołała na szczycie w Brukseli stan wrzenia, by nie powiedzieć histerii, tymczasem dla osób zorientowanych nie stanowi to nowości _ - mówił Ziobro na konferencji prasowej w Sejmie.

_ Der Spiegel _ napisał, że kanclerz Niemiec Angela Merkel mogła być obiektem inwigilacji prowadzonej przez amerykańskie służby wywiadowcze. Wywołało to oburzenie i protesty, głównie w Niemczech i Brukseli.

Francja i Niemcy chcą rozmawiać z USA, aby do końca roku wyjaśnić zasady działania służb wywiadowczych. Inicjatywę tę, podjętą wobec afery wokół prowadzonej przez wywiad USA inwigilacji, poparli w czwartek w Brukseli przywódcy pozostałych państw UE.

Ziobro dodał, że jego zdaniem _ nie okaże się dziwnym, jeśli pojawi się +jakiś Snowden+ z Niemiec, czy innego kraju europejskiego, który ujawni, że podobnie jak w USA dzieje się też tam _. _ Taki jest dziś świat; ważne jest, by polskie państwo było silne i bezpieczne, a będziemy tacy nie wtedy, gdy będziemy ślepo wierzyć naszym sojusznikom _ - podkreślił.

Dlatego - przekonywał - należy zapewnić bezpieczny sposób komunikacji dla polskich urzędników państwowych.- _ Niestety, według wiedzy, którą posiadłem jako minister sprawiedliwości, bezpieczeństwo w tym zakresie jest na poziomie państw trzeciego świata, to stan zatrważający _ - ocenił. _ - Bezpieczeństwo rozmów jest wtedy, gdy minister umówi się z drugim w parku na spacer, by porozmawiać _ - mówił Ziobro.

Zaznaczył, że gdy był ministrem, ówczesny szef ABW Bogdan Święczkowski, z jego inicjatywy rozpoczął prace nad utworzeniem zintegrowanego systemu pozwalającego urzędnikom bezpiecznie komunikować się ze sobą. Niestety - ubolewał - prace na tym systemem zostały zaniechane po zmianie ekipy rządowej. _ - Stosowano prześmiewcze argumenty, że to jest nadmierna podejrzliwość władzy, podczas gdy to jest standard _ - mówił lider SP.

Dodał, że dlatego zwraca się do premiera Donalda Tuska z pytaniem: _ co zamierza on zrobić, by podnieść standard bezpieczeństwa rozmów najważniejszych osób w państwie _.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier: policja nie będzie pytać o poglądy Zdaniem premiera dotychczasowe doświadczenia związane z przebiegiem dnia 11 listopada pokazują, że nie brakuje chętnych, którzy chcą dewastować ten dzień pamięci narodowej.
Będzie komitet ds. bezpieczeństwa państwa Zajmie się opiniowaniem projektów budżetów służb specjalnych, współpracą międzynarodową służb oraz zapewnieniem bezpieczeństwa żołnierzom wysyłanym na misje zagraniczne.
Mokre wyrazy i wpadki Tuska Na podróże zagraniczne premiera wydajemy miliony złotych. To pieniądze wyrzucane w błoto.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)